Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Start-upy pomysłem na własny biznes

Start-up brzmi dość obco i niejasno. Wiele młodych osób zastanawia się, czy wiązać się z konkretną firmą i tam realizować swoje projekty, czy swój zapał i pomysły wykorzystać zakładając autorski biznes. Start-up to szansa dla młodych i przedsiębiorczych, którzy chętnie podejmują ryzyko.

start-up-pomysłem-na-własny-biznes-1160.jpg

Ryzykowna szansa

Start-up'ami nazywa się wszystkie firmy bądź organizacje tymczasowe, które powstały, aby rozpocząć nowy model biznesu nastawiony na szybki rozwój. Start-up zaczyna być uważany za firmę, gdy osiągnie pierwsze zyski lub przetransferuje nakłady i pomysły na rzecz innej firmy.

Oprócz tymczasowości inwestycji start-up wyróżnia się niskimi kosztami rozpoczęcia działalności i sporym ryzykiem niepowodzenia. Plusem jest to, że można w dużo szybszym tempie, niż w przypadku tradycyjnych przedsiębiorstw, uzyskać duże zyski. Stąd start-up mimo, iż wiąże się z ryzykiem, może też być ogromną szansą na zbudowanie własnej kariery zawodowej.

Przede wszystkim innowacje

Jeżeli ryzyko jest duże, warto zastanowić się w jaką branżę zainwestować swój pomysł. Wiadomo, że musi być on innowacyjny i nastawiony na najnowsze technologie. Warto skupić się na biznesach związanych np. z nowoczesnymi mediami, pozyskiwaniu odnawialnej energii. Najlepszym przykładem tego typu biznesu jest Facebook. Znakomicie przyjął się na rynku, a twórcy odpowiedzieli na potrzeby współczesnego społeczeństwa. Firma Marka Zuckenberga wpadła na pomysł, który idealnie „wstrzelił się" w rynek i stał się elementem życia codziennego każdego z nas.

Co z funduszami?

Jak pokazują badania, aż połowa polskich start-upów powstała dzięki środkom własnym. Tymczasem istnieje wiele programów, z których można uzyskać dofinansowanie i zminimalizować ryzyko niepowodzenia. Na terenie województwa świętokrzyskiego działa Kielecki Park Technologiczny, w którym każdy, kto zakłada innowacyjny biznes, może liczyć na pomoc. KPT zapewnia młodym i zdolnym preferencyjne warunki wynajmu i tworzy dogodną atmosferę do rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw.

Od dłuższego czasu duże krajowe projekty są finansowane z programu Inteligentny Rozwój. Jeszcze więcej dofinansowań ruszyło z początkiem 2017 roku. Środki dla start-upów znajdują się również w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Świętokrzyskiego realizowanym przez Urząd Marszałkowski.
Ciekawą formą wsparcia są bony innowacyjne realizowane w Programie Polska Wschodnia prowadzone w pięciu województwach.

Dofinansowanie może wynieść 70-80%, a pieniądze można przeznaczyć choćby na szkolenie pracowników lub zakup nowego sprzętu. Warto też pomyśleć o poszukaniu inwestorów. Jeżeli masz ciekawy pomysł na biznes z łatwością znajdziesz ludzi, którzy zainwestują środki. Taka inwestycja w krótkim czasie może przynieść duże zyski.

Ryzyko się opłaca

Myśląc o własnym biznesie warto wziąć pod uwagę współczesne potrzeby społeczeństwa. To właśnie start-up jest odpowiedzią na zmiany zachodzące na rynku. Warto korzystać z różnych udogodnień dostępnych w programach dedykowanych dla początkujących przedsiębiorców. Minimalizując ryzyko można bardzo dużo zyskać.


Autor tekstu: Wioletta Hupa - pośrednik pracy w PPP Włoszczowa


Widok zawartości stron Widok zawartości stron