Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Stolarze potrzebni!

2019-10-01

W ostatnich latach pracownicy przemysłu stolarsko-meblarskiego uzyskują coraz wyższe zarobki. Rosnące zamówienia na wyroby stolarskie wymusiły rozbudowę istniejących już zakładów i budowę nowych. Zawód stolarza staje się coraz bardziej pożądany. Otwiera to duże możliwości przed młodymi pracownikami.

Kim jest stolarz?

Stolarz, jak podaje portal wikipedia.pl, to rzemieślnik wykonujący przedmioty z drewna takie jak: meble, okna, drzwi, schody i inne elementy budowlane oraz konstrukcje codziennego użytku, a nawet renowacje elementów kościołów i innych budowli zabytkowych.

 

Jak zostać stolarzem?

Aby zostać stolarzem, należy uzyskać kwalifikacje zawodowe czeladnika stolarza, czyli świadectwo czeladnicze w zawodzie stolarza, które jest poprzedzone odbyciem niezbędnych praktyk w wybranym zakładzie stolarskim. Zawodu można się nauczyć np. w szkołach branżowych lub Ochotniczych Hufcach Pracy.

 

Potrzebne umiejętności  

Zawód stolarza wymaga zdobycia dużego zasobu wiedzy praktycznej, jak i teoretycznej. Wiedza ta dotyczy między innymi: oceny rodzaju drewna, jego właściwości, przeznaczenia różnych  gatunków i sposobów połączeń. Do obróbki drewna, wyrobów stolarskich i meblowych używane są wysoce wyspecjalizowane obrabiarki, które są coraz częściej sterowane numerycznie oraz elektronarzędzia i narzędzia ręczne. Potrzebne są również zdolności manualne i wyobraźnia przestrzenna, aby wydobyć z drewna jego strukturę i naturalne piękno.

 

Obiecująca przyszłość

Zapotrzebowanie na wyroby stolarskie i meblarskie stale rośnie. Świadczy o tym dynamiczny rozwój tego przemysłu w naszym kraju, a co się z tym wiąże - duże zapotrzebowanie na nowych pracowników. Wartość sprzedanych za granicę polskich wyrobów meblarskich i stolarskich z roku na rok powiększa się w dużym tempie. Wyroby polskich producentów można kupić niemal na całym świecie. Cechuje je wysoka jakość i konkurencyjna cena. Do tego trzeba dodać ciągle rosnące zapotrzebowanie rynku krajowego, powodowane stopniowym bogaceniem się naszego społeczeństwa.

 

Satysfakcjonujące zarobki

Wszystko to wiąże się to z pewnym i stałym zatrudnieniem w zawodzie stolarza, dającym możliwości awansu zawodowego oraz satysfakcjonujące zarobki. Zależą one oczywiście od tego, co konkretnie wytwarza dany stolarz, od jakości jego pracy, a także od tego, czy pracuje na własny rachunek czy na etacie.

Różne źródła podają podobne kwoty. Przeciętne zarobki zatrudnionych na etacie stolarzy to około 3400-3700 zł brutto. Jednak dobry stolarz, pracujący na własny rachunek w dużym mieście, może zarobić o wiele więcej, zwłaszcza jeśli zajmuje się wyrabianiem mebli.

 

Autor tekstu: Bogusław Patroś, wychowawca 16-11 HP w Dębnie

Autor zdjęcia: Andrzej Kowalski, Komendant i wychowawca 16-11 HP w Dębnie

Źródła:

https://wpolityce.pl/gospodarka/372847-coraz-lepsze-wyniki-branzy-meblarskiej

https://wikipedia.pl

https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-stolarz

https://dziendobry.tvn.pl/a/ile-zarabia-stolarz-w-polsce-i-za-granica-stawki

 

Polecamy też film z serii #drogadokariery z Alicją Solarską.

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron