Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Tiempo libre w Hiszpanii

Minął drugi tydzień staży zawodowych w hiszpańskiej Maladze w ramach projektu „Inwestycja w przyszłość – Zawodowy Start-Up”.

12 elektryków, mechaników i elektromechaników pojazdów samochodowych z elbląskiego Hufca Pracy bierze udział w praktykach zawodowych, gdzie doskonalą swoje umiejętności zawodowe i językowe oraz poznają wymagania i warunki na zagranicznym rynku pracy pod okiem hiszpańskich pracodawców. Oprócz codziennej pracy i nauki języka hiszpańskiego młodzież ma też tzw. tiempo libre, czyli czas wolny, podczas którego mają okazję poznawać nowe miejsca, kulturę, kuchnię i codzienne życie w Hiszpanii.

– Mieszkamy w urokliwym, nadmorskim miasteczku Torremolinos, gdzie codziennie możemy korzystać z uroków piaszczystej plaży. Opiekun z Euromind pokazał nam już przepiękną Malagę. Byliśmy przy pomniku Pabla Picassa, na Placu Konstytucji i w ruinach Amfiteatru. Wspięliśmy się też na wzgórze, gdzie usytuowana jest arabska twierdza Alcazaba, z którego podziwialiśmy panoramę Malagi – mówi uczestnik stażu.

Jedną z wielu atrakcji był rejs katamaranem po Morzu Śródziemnym. Podczas morskiej wyprawy młodzież mogła podziwiać z oddali przepiękną Malagę. Jednak największym przeżyciem dla młodych ludzi były skoki z katamaranu do krystalicznie czystej wody.

Uczestnicy stażu mieli również okazję zwiedzić jedno z najpiękniejszych miasteczek na Costa del Sol – Nerja. Było tam naprawdę sporo ciekawych miejsc i atrakcji. Zaczynając od jaskini, z wpisanym do księgi rekordów Guinnessa stalagnatem, przez przepiękny punkt widokowy Balcón de Europa, po warty zobaczenia Akwedukt. Były tam też niezwykle piękne plaże z przejrzystą wodą. Wielką atrakcją dla młodzieży był spływ kajakowy z plaży Burriana na pobliską plażę Maro. To była niezapomniana przygoda. Wzdłuż wybrzeża można było podziwiać piękne krajobrazy, fantastyczną przyrodę – od ukrytych plaż i małych wodospadów po jaskinie skąpanych w turkusowych wodach.

– Przed chłopcami ostatni tydzień hiszpańskiej przygody. Udział w zagranicznych stażach zawodowych to dla nich wielkie przeżycie, ponieważ dla większości z nich jest to pierwszy zagraniczny wyjazd. Wszyscy doskonale sobie radzą i każdego dnia czekają na nowe wyzwania. Jestem pewna, że wrócą do swoich domów zadowoleni, ze wspaniałymi wspomnieniami i nowymi umiejętnościami – dodaje opiekun grupy z Elbląga Dorota Perlejewska.

Staże realizowane są w ramach projektu „Inwestycja w przyszłość – Zawodowy Start-Up” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Erasmus+.

 

 

Autor tekstu: Katarzyna Mickiewicz – st. spec. ds. programów europejskich WMWK

Autorzy zdjęć: Fot. 1: Miguel Joven; Fot. 2-7: Katarzyna Milczarek, Małgorzata Kamińska

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron