Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Wakacyjny czas młodzieży z Warmii i Mazur

Wakacje dobiegły końca. Młodzież OHP z Warmii i Mazur wykorzystała je na rozwijanie swoich pasji oraz zdobywanie nowych umiejętności, pracując przy tym nad sprawnością fizyczną, własnym rozwojem i budowaniem zespołu.

Młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Pasłęku przez ostatni tydzień wakacji uczyła się przetrwania w trudnych warunkach na obozie survivalowym „Adrenalina Team” w Pałacu pod Bocianim Gniazdem w Runowie na Pomorzu. Młodzi swoje nieprzebrane zasoby pozytywnej energii poświęcali na budowanie szałasów, pozyskiwanie wody do picia z runa leśnego, rozpalanie ognisk bez użycia zapałek.

Niezwykłych wrażeń dostarczyła też nauka nadawania alfabetem Morse’a, sztuki kamuflażu, posługiwania się kompasem i mapą, strzelania z łuku i wiatrówki oraz udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej pod czujnym okiem wykwalifikowanego ratownika medycznego. W trakcie pobytu młodzież miała też niepowtarzalną okazję przejażdżki w koszu kultowego motocykla Dniepr oraz nauki jazdy konnej.

Z kolei podopieczni oleckiej Grupy Wychowawczej ładowali swoje „akumulatory” w Młodzieżowym Ośrodku Edukacyjno-Wypoczynkowym „Zatoka Uklei” w Gawrych Rudzie położonym na terenie Wigierskiego Parku Narodowego. Program wypoczynku obfitował w wiele różnorodnych atrakcji i wycieczek. Młodzież zwiedziła Sanktuarium w Studzienicznej, Bazylikę Sejneńską, Klasztor Kamedułów w Wigrach, Punkt Widokowy „u Pana Tadeusza” w Suwalskim Parku Krajobrazowym.

Dodatkowo chcąc bliżej przyjrzeć się bogatej tradycji i wielokulturowości Podlasia, młodzi wzięli udział w całodniowej wycieczce Szlakiem Tatarskim. Zwiedzi tam m.in. Muzeum Ikon w Supraślu, muzułmański cmentarz oraz meczet z II połowy XIX w. w Bohonikach, a w jednej z lokalnych restauracji próbowali tradycyjnych potraw tatarskich tj. kołduny tatarskie, manta z serem na słodko,  bielusz, banash czy kryszonka z wołowiną i warzywami. Wśród licznych atrakcji znalazł się też rejs statkiem po kanale Augustowskim oraz przejazd wigierską Kolejką Wąskotorową. „Wisienką na torcie” tygodniowego wypoczynku był spływ kajakowy Czarną Hańczą. Unikatowe krajobrazy jakie podziwiali w tym miejscu uczestnicy z pewnością na długo pozostaną w ich pamięci.

Na nudę nie narzekali też młodzi ludzie z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Mrągowie. Wykorzystali wakacyjny czas na stawianie pierwszych kroków w nauce żeglowania na wodach jeziora Dadaj. Podczas pięciodniowej półkolonii poznali oraz doskonalili manewry żeglarskie „zwrot przez sztag”, „zwrot przez rufę” oraz nauczyli się podstawowych węzłów żeglarskich tj. węzeł ratowniczy, ósemki. Do dyspozycji uczestników były też m.in. kajaki, rowerki wodne, kula wodna, banan, motorówka i skutery.

Dodatkową atrakcją była wycieczka do Mikołajek, podczas której młodzież zwiedziła Wioskę Żeglarską. Podsumowaniem półkolonii było ognisko oraz uroczyste wręczenie medali, dyplomów oraz pucharu za udział w regatach.

Wypoczynek młodzieży OHP z Warmii i Mazur został zorganizowany w ramach konkursu grantowego „Aktywny wypoczynek z OHP – 2020”

 

Autor artykułu: Małgorzata Kamińska – spec. ds. rozwoju zawodowego i informacji

Autorzy zdjęć: Ewa Krankowska – wychowawca Grupy Wychowawczej w Olecku,

Bożena Marszałkowska-Krzysiak – wychowawca OSiW w Pasłęku, Beata Kotwica - referent ds. administracyjnych OSiW w Mrągowie.


Widok zawartości stron Widok zawartości stron