Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Wasilków: „Śladami Inki”

Podczas wyprawy 14.06.2022r. uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie poznali historię Inki Siedzikówny.

Tradycyjnie, jak co roku w miejscowości Gruszki nieopodal siedziby Nadleśnictwa Browsk, pod pomnikiem bohaterki Danuty Siedzikówny delegacja młodzieży i kadry z ośrodka na czele z Wojewódzką Komendant OHP Beatą Matyskiel oddała hołd heroicznej sanitariuszce. Podróż do miejsca pamięci była niezwykle ciekawą lekcją historii, gdyż wzbogaciły ją odwiedziny w Skicie św. Antoniego i Teodozjusza Kijowsko – Pieczarskich w Ordynkach oraz w Galerii Tamary Sołoniewicz w Narewce.

Wyprawę rozpoczęto od zwiedzania Prawosławnego Skit w Ordynkach w okolicy zalewu Siemianówka- to prawosławna pustelnia znajdująca się na wyspie pośród bagien i rozlewisk rzeki Narew. To miejsce jest szczególne, ponieważ właśnie miłość do roślin głównie ziół dała początek temu wyjątkowemu miejscu. Założycielem Skitu w Ordynkach był zielarz śp. o. Archimandryta doktor teologii Gabriel.

Kolejnym miejscem podróży była miejscowość Narewka-ściśle związana z Danutą Siedzikówną. Tutaj w galerii poświęconej podlaskiej reżyserce i scenarzystce uczestnicy poznali wielokulturowość podlaskiego regionu. Młodzież dowiedziała się, kim była Tamara Sołoniewicz oraz Mikołaj Nesterowicz, co dzieje się na planie filmowym jak był nagrywany film „Kresowa Ballada” w obiektywie Pawła Karpiuka. Obok galerii znajduje się dom Anieli Siedzik - babci „Inki”. Teraz budynek ma prywatnego właściciela, który kultywuje pamięć sanitariuszki.

Podsumowaniem niezwykle emocjonalnej i bogatej lekcji historii było złożenie wieńca i zapalenie znicza pod pomnikiem „Inki”.

 

Autor tekstu: Marta Hakało - kier. Internatu/pedagog OSiW

Autor zdjęć: Magdalena Klimuk- st. sp. ds. wychowania, kultury i sportu

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron