Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Zawodowy Start-Up

Jak się naprawia samochody dwadzieścia metrów od plaży? Jak smakuje drugie śniadanie w blasku słońca i szumie fal? Jak często trzeba sprawdzać układ hamulcowy, kiedy codziennie jeździ się z górki i pod górkę?

Tego i jeszcze wielu innych ciekawych rzeczy dowiedzieliśmy się od młodych mechaników, elektromechaników i elektryków z Elbląga, którzy zakończyli staże zawodowe w hiszpańskiej Maladze.

Jak sami przyznają - to były trzy intensywne tygodnie, których długo nie zapomną. W tym czasie rozwinęli i udoskonalili swoje umiejętności, zdobyli niezwykle cenne zawodowe doświadczenie, a także zyskali szereg dokumentów potwierdzających ich kompetencje językowe oraz zawodowe, w tym certyfikat Europass Mobility, uznawany na terenie całej Unii Europejskiej. Poznali też wielu ciekawych ludzi. Młodzież zgodnie przyznała, iż różnice kulturowe między Polską a Hiszpanią są dość wyraźne w miejscu pracy. Bardzo ważna jest dla Hiszpanów sjesta – popołudniowa przerwa na odpoczynek i posiłek. Specyficzne dla hiszpańskich pracowników jest również bezstresowe i pozytywne nastawienie. Z kolei pracodawcy z Hiszpanii byli pod wrażeniem pracowitości i zaangażowania stażystów z Polski.

- Wyjazd do Hiszpanii był dla jego uczestników cenną lekcją życia. Zdobyli mnóstwo doświadczeń zawodowych, ale zmienili się też mentalnie i osobowościowo. Stali się odważniejsi oraz bardziej otwarci na innych, co między innymi pozwoliło nawiązać nowe przyjaźnie. Stworzyli zgraną grupę, w myśl zasady jeden za wszystkich, wszyscy za jednego - podkreśla Dorota Perlejewska - Komendant Hufca Pracy OHP w Elblągu.

Staże zawodowe realizowane były w ramach projektu „Inwestycja w przyszłość – Zawodowy Start-Up” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Erasmus+.

 

Autor teksu: Małgorzata Kamińska – spec. ds. rozwoju zawodowego i informacji

Autor zdjęć: Katarzyna Milczarek – Kierownik Zespołu ds. rozwoju zawodowego, programów europejskich i współpracy międzynarodowej, Małgorzata Kamińska – spec. ds. rozwoju  zawodowego i informacji

 

Zdjęcia nr 1-7: Młodziez OHP z Elbląga podczas staży w hiszpańskich warsztatach samochodowych

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron