Wydawca treści
Bezpieczna jazda samochodem. Przypominamy podstawowe zasady
2024-07-18
Samo posiadanie prawa jazdy nie wystarczy – trzeba jeszcze pamiętać o bezpiecznej jeździe i trzymać rękę na pulsie jeśli chodzi o zmieniające się przepisy. Zobacz, o czym pamiętać, by bezpieczeństwo ruchu drogowego nie zostało przez ciebie naruszone.
Uczestnicy Ochotniczych Hufców Pracy mogą skorzystać z możliwości zdobycia kompetencji, jaką jest prowadzenie samochodu. Jest to umiejętność niezbędna lub bardzo pomocna w trakcie wykonywania wielu zawodów.
Kiedy zdasz egzamin na prawo jazdy, nie zapominaj o zasadach bezpiecznej jazdy (jak zdają się robić niektórzy nieodpowiedzialni kierowcy). Bezpieczeństwo ruchu drogowego jest ważne tym bardziej, jeśli w swojej pracy jeździsz służbowo. Pracodawca na pewno doceni, że jesteś odpowiedzialnym i ostrożnym kierowcą – to kompetencja nie do przecenienia. Pomoże zapobiec nie tylko wypadkom (co najważniejsze!), ale także kosztom naprawy służbowego samochodu.
O czym warto zawsze pamiętać, kierując pojazdem?
Dostosuj styl jazdy do warunków na drodze
To podstawowa zasada, o której niektórzy jednak zapominają. Pada śnieg i jest ślisko? Dostosuj prędkość i sposób hamowania do warunków. Słońce świeci prosto w oczy? Nie pędź i nie wyprzedzaj, kiedy nie jesteś pewny widoczności lub w czasie wzmożonego ruchu.
Jeśli interesuje cię temat panowania nad samochodem przy trudnych warunkach, poszukaj porad w internecie. Poniżej przykładowy materiał na YouTube doceniony przez internautów.
Poruszaj się z dozwoloną prędkością
Najczęściej wypadki spowodowane są nadmierną prędkością. Dlatego za wszelką cenę warto jej unikać. Tym bardziej, że ostatnio cena takiego przekroczenia może być bardzo wysoka, ponieważ wzrosły opłaty mandatowe.
Ograniczenia prędkości nie zostały wymyślone ot tak sobie. Ustala je Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad na podstawie warunków, jakie panują na danym odcinku trasu. Na dozwoloną prędkość mają wpływ m.in. stan nawierzchni, nośność mostu, geometria drogi, nadmierny hałas, teren zabudowany i wiele innych. Dlatego warto zaufać specjalistom i przestrzegać dozwolonej prędkości dla bezpieczeństwa swojego i innych użytkowników drogi.
Dopuszczalne prędkości w Polsce zależą także od rodzaju pojazdu. Dla samochodów osobowych, motocykli i samochodów ciężarowych o masie całkowitej do 3,5 ton te prędkości to:
- na autostradach – do 140 km/h,
- na drogach ekspresowych dwujezdniowych – do 120 km/h,
- na drogach ekspresowych jednojezdniowych – do 100 km/h,
- na drogach dwujezdniowych o co najmniej dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu – do 100 km/h,
- na pozostałych drogach – do 90 km/h,
- na drogach w terenie zabudowanym – do 50 km/h,
- na drogach w strefie zamieszkania – do 20 km/h.
Zasada ograniczonego zaufania
Złota zasada w ruchu drogowym, która – jak się okazuje – przez większość osób rozumiana jest opacznie. Nie chodzi w niej bowiem o to, by z góry zakładać, że innym użytkownikom ruchu nie wolno ufać. Zasada ta mówi, że mamy zachowywać się tak, jakby wszyscy uczestnicy ruchu przestrzegali przepisów. Jej dokładny zapis (zgodnie z ustawą Prawo o Ruchu Drogowym) brzmi:
Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze mają prawo liczyć, że inni uczestnicy tego ruchu przestrzegają przepisów ruchu drogowego, chyba że okoliczności wskazują na możliwość odmiennego ich zachowania.
Kluczową dla określenia zaufania jako „ograniczone” stała się ostatnia część definicji. Dopiero, kiedy zauważymy coś niepokojącego mamy prawo przewidywać, że ktoś zachowa się nieodpowiedzialnie czy niezgodnie z przepisami. Tymczasem opinia społeczna przełożyła to na całość zasady i nawet na kursach prawa jazdy wszyscy uczymy się, że chodzi o to, by nikomu nie ufać.
Jeśli zainteresował cię ten temat, przeczytaj tekst Piotra Baryckiego na blogu Spidersweb. Autor podaje ciekawe przykłady na zastosowanie zasady ograniczonego zaufania w praktyce.
Kultura jazdy i odpowiedzialność
Na drodze warto zachować także najzwyczajniejszą kulturę osobistą. Przykład? Zamiast przeklinać, że ktoś wpycha się na twój pas, wpuść go – może po prostu zwyczajnie nie zdążył zmienić pasa wcześniej lub nie jest stąd i słabo orientuje się na nowej drodze? Nie trąb na kierowcę, który zatrzymał się na ulicy, by zaparkować. Po prostu poczekaj chwilę – z zaoszczędzonymi 10 sekundami i tak niewiele zrobisz. Co ważne – używaj kierunkowskazów! Niech wynika to nie tylko z przepisów, ale także z twojej kultury.
Niezwykle istotną kwestią jest reakcja w razie bycia świadkiem wypadku. Niezbędne jest wtedy udzielenie pierwszej pomocy i wezwanie stosownych służb. Zgodnie z Art. 162 Kodeksu Karnego za nieudzielenie pomocy grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Jednak widmo więzienia nie powinno być tu kluczową motywacją, a po prostu twoja postawa wobec bliźniego.
Sprawdzaj pojazd
Stan techniczny pojazdu to podstawowa kwestia decydująca o tym, czy możesz się nim poruszać. Pamiętaj o badaniach okresowych oraz dbaniu o jakość opon. Jest to dość często bagatelizowana sprawa, tymczasem to właśnie opony stanowią jedyny element samochodu, który styka się z jezdnią i decyduje o jego dobrej lub gorszej przyczepności.
Będąc kierowcą używaj głowy i unikaj brawury. To połączenie powinno zapewnić bezpieczną jazdę przez lata.
Autor: Joanna Buharewicz
Źródła:
https://www.motofakty.pl/artykul/ograniczenia-predkosci-na-drogach-w-polsce-kto-i-jak-je-ustala.html
https://noizz.pl/moto/bezpieczna-jazda-samochodem-poznaj-7-zlotych-zasad/rk91zvr
https://www.auto-swiat.pl/porady/prawo/jakie-sa-dopuszczalne-predkosci-na-polskich-drogach/bev56s3
https://spidersweb.pl/autoblog/zasada-ograniczonego-zaufania-przyklady/
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Eurodesk w OHP – twoje okno na świat
08.10.2024
-
Częsta zmiana pracy – za i przeciw
03.10.2024
-
Czy warto hobby przekuć w zawód?
24.09.2024
-
Czy to już czas na zmianę pracy?
05.09.2024
-
Trendy na rynku pracy w 2024 roku
21.08.2024
-
Czy każdy może zostać influencerem?
31.07.2024