Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Czy każdy musi mieć studia?

2020-05-12

"Idę na studia, bo każdy je ma" - czy ten tekst nie brzmi znajomo? W ciągu ostatnich kilku lat utarło się stwierdzenie, że w dzisiejszych czasach wypada mieć studia. Tylko czy każdy się do tego nadaje? Może lepiej zaplanować swoją przyszłość świadomie?

Nie powiem ci: "nie idź na studia, wybierz szkołę branżową czy technikum” – to nie o to chodzi. Ważne jest aby zadać sobie pytanie, co chcę robić w swoim życiu, jakoś zaplanować karierę.

Na pewno teraz pomyślisz "ale ja mam jeszcze dużo czasu na takie poważne decyzje". To prawda jesteś młody, ale wkraczasz w dorosłość wielkimi krokami. Zastanów się chwilę, a ja odpowiem ci o dwóch różnych chłopcach i ich wyborach życiowych.

Dwie historie - wyciągnij z nich wnioski

Znałam pewnego Pawła, który zaczął studia na wydziale budownictwa. Studiował trzy lata i tuż przed obroną pracy inżynierskiej, postanowił zrezygnować. Wszyscy byliśmy w szoku. „Dlaczego, przecież już je kończysz?” Okazało się, że  babcia Pawła bardzo namawiała go na wybranie tego kierunku. To nie było coś, co chciał robić, jednak mieszkał z babcią, więc postanowił spełnić jej marzenie.

Sam chciał iść do szkoły gastronomicznej, ale bał się do tego przyznać swojej rodzinie. Nie ukończył studiów, rozpoczął naukę w technikum gastronomicznym, jednak był już trzy lata za swoimi rówieśnikami. Lata, których nie odzyska.

Miałam również kolegę Michała, który ukończył technikum na kierunku fryzjerskim.
W tamtych czasach koledzy śmiali się z niego, że nie poszedł do liceum i nie zamierza iść na studia. Ale Michał ich nie słuchał, zdał bardzo dobrze egzamin zawodowy i po przebyciu wielu staży, otworzył swój salon fryzjerski. Jego pasja i zaangażowanie zaprocentowały ogromnym sukcesem. Dzisiaj Michał ma trzy salony fryzjerskie, a koledzy "po studiach" rzadko pracują w zawodzie.

Pamiętaj, to nie jest tak, że jeżeli wybierzesz szkołę branżową czy technikum to zawsze odniesiesz sukces, a kończąc studia nie znajdziesz pracy. Ważne jest, aby podjąć decyzję o swojej przyszłej karierze przed rozpoczęciem nauki.

Oto kilka pomocnych wskazówek przy wyborze szkoły:

1. Kieruj się swoimi marzeniami, nie swojej mamy, babci czy przyjaciółki.

2. Sprawdź jakie są zawody deficytowe w twoim regionie, czyli takie, w których brakuje pracowników. To może wpłynąć na twój sukces po ukończeniu nauki.

3. Sprawdź program nauczania na danym kierunku, ponieważ może się okazać, że połowa zajęć jest z przedmiotów, w których nie czujesz się najlepiej.

4. Przeanalizuj kilka scenariuszy swojej kariery. Jeżeli zdam egzamin zawodowy na kosmetyczkę, będę mogła otworzyć swój zakład kosmetyczny, jednak jeżeli ukończyłabym studia na wydziale kosmetologii, będę mogła wykonywać szerszy zakres zabiegów, co może być bardziej dochodowe.

5. Nie ważne czy wybierzesz studia czy szkołę zawodową, ważne żeby czerpać z tego przyjemność. Jak mawiał Konfucjusz: "Wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu".

 

Autor: Marta Maternia - spec. ds. rozwoju zawodowego w Lubuskiej WK OHP


Widok zawartości stron Widok zawartości stron