Wydawca treści
Czy warto się dokształcać? Cała prawda o kursach i szkoleniach
2018-10-02
Zastanawiasz się, czy warto wydać pieniądze na szkolenie, podnoszące kwalifikacje zawodowe? A może szef wysyła cię na dodatkowy kurs, lecz ty nie reagujesz na to z entuzjazmem?
Jeżeli odpowiedziałeś stanowczym „Tak!” na powyższe pytania, to koniecznie przeczytaj ten tekst!
Według współczesnej wiedzy z zakresu doradztwa zawodowego, kształcenie się przez całe życie jest niezwykle istotne. Szkolenia nie tylko dopasowujemy do potrzeb zawodowych, czasem jest to realizacja hobby czy impuls do zmiany w życiu. Podczas rekrutacji potencjalny pracodawca często pyta nas, co możemy zaproponować ponad sztywno wymagane kryteria kwalifikacyjne.
Dodatkowe umiejętności i pasje, które możemy realnie wykorzystać w pracy, podnoszą naszą atrakcyjność zawodową. Jednak warto mądrze podejść do sprawy, gdyż nabyte kompetencje, które nie zostają wykorzystane, po prostu dezaktualizują się, w konsekwencji czego może być to strata naszego czasu i zainwestowanych pieniędzy.
Zanim zdecydujesz się na szkolenie
Poświęć kilka chwil na refleksję. Poproś kogoś zaprzyjaźnionego z bystrym spojrzeniem na świat, by pomógł ci przeanalizować sytuację zawodową.
Zadaj sobie podstawowe pytania:
- Co jest twoją mocną, a co słabą stroną w wykonywanej pracy zawodowej?
- Jakich narzędzi i umiejętności zawodowych ci brakuje?
- Co cię interesuje?
- Co ułatwi awans, podwyżkę?
Jeśli nie pracujesz, przeanalizuj potrzeby rynku pracy. Ustal, co mogłoby pomóc
w zrealizowaniu twoich potrzeb zawodowych i co koresponduje z twoimi potrzebami.
Wybierając szkolenie
Sprawdź, jaka firma je organizuje. Czy osoba, która je prowadzi, jest specjalistą w danej dziedzinie. Szukaj umiejętności, których przyswojenie przyśpieszy twój rozwój. Przejrzyj opinie, dopytaj organizatora, jak liczne są grupy na szkoleniach, porównaj oferty cenowe. Realizując kurs, zaangażuj się i postaraj się wykorzystać nowe umiejętności jak najszybciej się da, by je utrwalić.
Pamiętaj, że na rynku jest wiele słabej jakości kursów i szkoleń, które oferują powierzchowną wiedzę oraz niewiele więcej ponad mało wartościowy dokument. Warto więc z głową kształtować własną strategię rozwoju, gdyż w dłuższej perspektywie może zaowocować to lepszej jakości życiem.
Autor: Jolanta Ochęduszko, wychowawca 9-10 HP Krosno
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Trendy na rynku pracy w 2025 roku
05.02.2025
-
Branża IT – jakie zawody są przyszłościowe?
31.01.2025
-
Szkolenia - czy warto w nie inwestować?
14.01.2025
-
Jak rozpoznać fałszywe oferty pracy?
17.12.2024