Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Dla nich pracy nie zabraknie

Podczas wizyty monitorującej przeprowadzonej przez doradcę zawodowego MCK Mysłakowice, uczestnicy II klasy szkoły branżowej I stopnia z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Mysłakowicach pilnie uczyli się zawodu pod okiem doświadczonego instruktora.

Patryk, Dawid, Sebastian i Karol o pracy montera zabudowy i prac wykończeniowych w budownictwie wiedzą już naprawdę dużo. Za rok czeka ich egzamin zawodowy. Dlatego nie tracą czasu by się do niego dobrze przygotować.

Młodzież tym razem malowała stolarkę okienną i drzwiową, przygotowywała powierzchnię i nakładała tynk mozaikowy. Tych cennych umiejętności uczył ich instruktor, który swoją wiedzę zdobył prowadząc własną działalność nie tylko w całej Polsce, ale i w Stanach Zjednoczonych, Niemczech czy Austrii.

- Jest to zawód, który daje ogromne możliwości, zarówno finansowe, jak i rozwoju zawodowego – mówi Kazimierz Pilichiewicz, instruktor zawodu z ponad 25-letnim stażem. – Podczas praktycznej nauki zawodu młodzież uczy się malować ściany, kłaść kafelki, panele i tapety, budować i stawiać ścianki działowe, kłaść kostkę brukową czy aranżować teren wokół zabudowy. Dzisiaj uczniowie odnawiają wejście do budynku należącego do Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Mysłakowicach. Dzięki temu nauczą się konkretnych umiejętności, a przy okazji coś po tej pracy pozostanie – dodaje Kazimierz Pilichiewicz.

O tym, jak dużo młodzi ludzie już się nauczyli się podczas praktyk świadczy m.in. fakt, że jeszcze przed zakończeniem szkoły już swoją wiedzę wykorzystują w życiu prywatnym. Karol malował już ściany i kładł panele w swoim domu. Patryk malował swój pokój i kuchnię.

- Po przebytych praktykach wiedziałem już jak wykonać te prace profesjonalnie i było mi łatwiej – mówi drugoklasista, który o pracy montera myśli jako o zajęciu dorywczym, ale dobrze płatnymi i gwarantującym zatrudnienie.

Sebastian pomalował swój pokój na niebiesko.

- Zajęło mi to trzy dni, ale byłem z siebie dumny – mówi uczestnik. – Najwięcej czasu zajęło mi ponaklejanie taśm przy suficie i oklejenie okien oraz kontaktów. Poza tym proste pomalowanie ścian też nie jest takie łatwe jak mogłoby się wydawać. Trzeba się tego po prostu nauczyć, a dzięki tym praktykom miałem taką szansę. W przyszłości najprawdopodobniej będę pracował w tym zawodzie. Planuję wyjechać do Niemiec  – dodaje.

Swój pokój pomalował również Dawid, który z zajęć praktycznych wykorzystał także wiedzę dotyczącą układania paneli.

- Myślę, że w przyszłości bez problemu poradzę sobie w tej pracy. Poza tym ofert w tym zawodzie jest bardzo dużo. Każdy potrzebuje fachowców, którzy potrafią pomalować ściany, położyć kafelki czy panele. Jeśli się tego nie umie, to może się wydawać, że jest to czarna magia – dodaje uczestnik.

 

Autor tekstu: Angelika Grzywacz-Dudek - doradca zawodowy MCK Mysłakowice

Autorka zdjęć: Angelika Grzywacz- Dudek/ Patrycja Dziemianowicz - pośrednik pracy MCK Mysłakowice

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron