Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Druga kwalifikacja – czy warto?

2024-03-26

Nauka w szkole branżowej I stopnia trwa trzy lata i tylko od was zależy, czy to będzie tylko trzy czy aż trzy lata? Ten czas można bardzo dobrze wykorzystać, ucząc się w szkole i zdobywając praktyczną wiedzę podczas praktyk zawodowych. Tylko czy to wystarczy, aby wyróżnić się i być atrakcyjnym kandydatem dla przyszłego pracodawcy?

Badania przeprowadzone przez Mariusza Mandata na ponad 230 absolwentach szkół branżowych wykazały, iż czynniki takie jak aktywność zawodowa w trakcie trwania nauki, zaangażowanie w uzyskanie dodatkowych umiejętności popartych certyfikatami i uprawieniami znacząco ułatwiły wejście na rynek pracy.[1]

Dowodzi to, że ucząc się w wybranym zawodzie warto wybrać pokrewną drugą kwalifikację. Przykładowo w zawodzie fryzjera warto pomyśleć np. o barberze, tak, by po skończeniu szkoły branżowej I stopnia móc dotrzeć do większej liczby klientów.

 

Jak zdobyć drugą kwalifikację?

Żeby zdobyć drugą kwalifikację, możesz wybrać różne, dogodne dla siebie formy: szkolenie, kurs zawodowy, seminarium bądź kształcenie na odległość (on-line). W trakcie nauki buduj karierę zawodową, wykorzystaj pojawiające się różne możliwości rozwoju, które mogą prowadzić do zdobycia określonych kwalifikacji zawodowych. 

 

Korzyści

Zdobycie drugiej kwalifikacji zawodowej niesie za sobą wiele korzyści takich jak:

  • wyróżniające się CV, dające większe szanse na zatrudnienie;
  • umiejętność organizacji czasu nauki, pracy – pogodzeniu wielu obowiązków jednocześnie;
  • możliwość poznania innych osób z tzw. branży;
  • samorozwój – w dzisiejszych czasach ważne jest zdobywanie wiedzy przez całe życie;
  • większe możliwości finansowe.

 

Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, iż pracodawca wybierając potencjalnego przyszłego pracownika, z pewnością wybierze CV kandydata posiadającego kolejną  kwalifikację, dodatkowe szkolenia zawodowe, kursy, certyfikaty. Taki kandydat wykazuje duże chęci samorealizacji i elastyczności, przejawiając tym samym mobilność zawodową.

 

Zdobywanie kwalifikacji zawodowych to proces wiążący się z wysiłkiem i zaangażowaniem, ale na pewno opłaca się w nie inwestować, by mieć szansę na powodzenie na rynku pracy.

 

Autor: Izabela Kowalska – wychowawca w 11-3 HP w Pruszczu Gdańskim

 


[1] Mandat M., Ścieżka kariery absolwentów szkół zawodowych w Kłobucku. Nowoczesne poradnictwo zawodowe i pośrednictwo pracy dla młodzieży, Warszawa 2011


Widok zawartości stron Widok zawartości stron