Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak jest w internacie? Przekonajcie się sami!

2023-08-01

Zastanawiasz się nad zamieszkaniem w internacie, ale nie masz pewności, czy to dobry pomysł? Przeczytaj nasz tekst, z którego dowiesz się, jak wygląda życie w internacie i dlaczego warto rozważyć tę opcję.

Szkoła z internatem to wygodne rozwiązanie dla osób, które nie mają możliwości dogodnego dojazdu ze swojej miejscowości do wybranej szkoły średniej. Jeśli ta sytuacja cię dotyczy, warto rozważyć zamieszkanie w internacie.

Być może wahasz się, bo wydaje ci się, że to dość duża życiowa zmiana. Tak faktycznie jest – jednak pomożemy ci rozwiać wątpliwości.

 

Samodzielność

Zamieszkanie w internacie kojarzy się z samodzielnością, jednak na dobrą sprawę „internatowe” życie nie różni się mocno od tego codziennego w domu rodzinnym. Tutaj – tak samo jak w domu – będziesz mieć swoje prawa i obowiązki. Jednak troszczenie się o takie sprawy jak sprzątanie, pranie, organizacja czasu czy wydawanie pieniędzy, faktycznie może nauczyć odpowiedzialności i samodzielności.

Ważne, że w tym wszystkim nie będziesz sam – koledzy, koleżanki, a przede wszystkim wychowawcy, to osoby, do których zawsze można udać się po pomoc czy radę. I to też jest fajne.

 

Jak wyglądają pokoje?

To jedno z częściej zadawanych pytań jeśli chodzi o mieszkanie w internacie. Pokoje są zazwyczaj wieloosobowe (najczęściej dwu- i trzyosobowe), a łazienki wspólne i dostępne najczęściej z korytarza. Umeblowanie pokojów przypomina domowe wnętrza - do dyspozycji są szafy, szafki, łóżka pojedyncze lub piętrowe.

Co warto wziąć ze sobą? Na pewno pościel i prześcieradło. W niektórych internatach trzeba mieć też swoją kołdrę i poduszkę, ale najczęściej wystarczą własne poszewki. Ubrania i kosmetyki to oczywistość, ale warto wziąć trochę proszku/płynu do prania, płyn i gąbkę do zmywania naczyń oraz ulubiony kubek.

 

Przed zakwaterowaniem sprawdź regulamin i zasady obowiązujące w wybranym internacie. Dowiesz się, co musisz przygotować i wziąć ze sobą.
 

 

Z czasem zobaczysz, że pokój w internacie da się przytulnie urządzić – grafiki na ścianach, własne rysunki, fajna lampka czy miły koc i od razu zrobi się przyjemniej.

 

 

Sprawdź naszą strefę do porania i pobierz bezpłatne grafiki dekoracyjne.

 

Wyżywienie

Zazwyczaj w opłacie za internat mieści się też opłata za wyżywienie. Wspólna stołówka serwuje co najmniej trzy posiłki dziennie – śniadanie, obiad i kolację. Jeden problem z głowy – będziesz dostawać zbilansowane posiłki, wystarczy nie zaspać na śniadanie.

 

Zakwaterowanie i wyżywienie w internacie Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP dla uczestników OHP jest bezpłatne.

 

W niektórych internatach praktykowane są dyżury na stołówce lub na portierni. Mieszkańcy internatu mają wyznaczone dni i godziny, w których muszą wykonać drobne prace np. na stołówce – choćby przetrzeć stoliki. Może ci się to wydawać niedogodnością, jednak świetnie uczy zaradności i ogólnego „ogarnięcia życiowego”. Dyżury nie są częste ani kłopotliwe.

 

Organizacja czasu

Każdy internat ma swój regulamin, pomagający mieszkańcom w organizacji czasu. Jest w nim wyznaczony m.in. czas na naukę własną, który warto przeznaczyć na odrabianie lekcji czy powtarzanie materiału. Dodatkowo w regulaminie znajdziesz informacje, w jakich porach możesz przyjmować gości, wychodzić z internatu czy odwiedzać kolegów i koleżanki w ich pokojach.

Dbanie o porządek w pokoju, szanowanie wspólnego mienia w internacie oraz przyczynianie się do przyjaznej atmosfery to kilka istotnych punktów, które można znaleźć w większości regulaminów. Obowiązujące zasady wynikają oczywiście z troski o bezpieczeństwo mieszkańców.

Internat to nie tylko obowiązki, ale i sporo atrakcji. Imprezy integracyjne, ciekawe spotkania i wspólne spędzanie czasu z przyjaciółmi to rzeczy, o które czasem ciężko podczas mieszkania w domu.

 

Dlaczego warto mieszkać w internacie?

Mieszkanie w internacie można rozważać w kontekście plusów i minusów, ale warto skupić się przede wszystkim na zaletach. Najważniejszymi z nich są:

  • samodzielność,
  • przyjaźnie (czasem na całe życie),
  • wsparcie wychowawców,
  • zmiana miejsca zamieszkania (najczęściej z małej miejscowości na większą),
  • bliskość szkoły,
  • rozwijanie zainteresowań,
  • brak ponoszenia kosztów zakwaterowania i wyżywienia (w przypadku oferty OHP).

 

Jeśli jesteś zainteresowany nauką zawodu i mieszkaniem w Ośrodku Szkolenia i Wychowania, sprawdź ofertę w zakładce Nauka w OHP.

 

Zaskoczona/y, że w internacie może być tak fajnie? Jeśli wybierzesz szkołę z internatem – trzymamy kciuki i życzymy powodzenia w tej życiowej zmianie.

 

Autor: Joanna Buharewicz


Widok zawartości stron Widok zawartości stron