Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak osiągnąć cel i zdobyć wymarzoną pracę?

2019-06-13

76 800 godzin to bardzo dużo, prawda? Tak, tyle godzin spędzisz w przyszłości w pracy, jeśli założymy, że będziesz pracować przez 40 godzin tygodniowo, czyli 48 tygodni w roku, przez 40 lat w życiu.

Pochopne wybory życiowe mogą zmusić cię do wykonywania pracy, która będzie nudna i męcząca. Aby tego uniknąć, wybierz zawód zgodnie ze swoimi predyspozycjami, taki, który będzie pasował zarówno do twojego charakteru oraz osobowości zawodowej. Wtedy osiągniesz sukces i satysfakcję z pracy.

Pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić, to wypisać swoje cele oraz ocenić możliwości. Dokonaj dogłębnej oceny samego siebie. Wypisz wszystkie swoje cechy charakteru, a następnie dowiedz się, jaki typ osobowości posiadasz. To z pewnością pomoże ci dopasować się do konkretnej osobowości zawodowej.

Osobowości zawodowe

Według Johna L. Hollanda istnieje 6 typów osobowości zawodowych, opisanych w oparciu o cechy charakteru, zainteresowania czy ulubione czynności.

Realista

Pierwszy to typ realistyczny, odpowiedni dla osób, które dobrze czują się w wykonywaniu prac fizycznych, lubią działać. Wyróżnia się takimi wartościami jak: uczciwość, zdrowy rozsądek, mocny charakter oraz odważny styl życia. Jeśli jesteś człowiekiem praktycznym, konserwatywnym i masz zdolności manualne, mechaniczne, to odpowiednim zawodem dla ciebie będzie: kierowca, elektryk, pilot, tokarz, mechanik, optyk, tapicer, leśnik, rolnik, ogrodnik.

Badacz

Kolejny typ osobowości nazywany jest badawczym, ponieważ idealny jest dla osób, które lubią rozwiązywać różne problemy, zjawiska, dążą do zrozumienia świata, myśli, czy uczuć. To zdecydowanie typ dla osób, które wyróżniają się szeroką wiedzą o świecie, są inteligentne i dokładne. Typ badawczy pasuje do ludzi, którzy tworzą teorię i próbują ją udowodnić. Nie lubią zajmować się sprawami przeciętnymi i zdecydowanie wolą rozwiązywać bardziej skomplikowane problemy.

Taki typ sprawdza się w następujących zawodach: chemik, biolog, historyk, fizyk, politolog, astronom, geograf, programista, politolog, antropolog, archeolog, matematyk.

Artysta

Trzeci z typów to typ artystyczny, odpowiedni dla osób kreatywnych, twórczych, wrażliwych oraz otwartych na otoczenie. Sprawdzi się u takich osób, które wolą unikać rutyny, lepiej odnajdują się w sytuacjach nietypowych. Zawody, w których się to sprawdza to: muzyk, fotograf, kompozytor, malarz, pisarz, aktor, architekt, tancerz, wizażysta.

Społecznik

Osoby, które lubią pracować w grupie, a jednocześnie są pomocne, doradzają, pomagają i nauczają innych, zalicza się do typu społecznego. Wyróżnia się w nim osoby empatyczne, cierpliwe i wyrozumiałe. Zawody, które wpisują się w ten typ to: lekarz, pielęgniarka, ratownik, ksiądz, pracownik socjalny, trener, kelner, logopeda, stewardesa.

Przedsiębiorca

Piąty typ to typ przedsiębiorczy, który sprawdza się u osób lubiących ryzyko, odważnych. Idealny dla osób, które lubią przekonywać innych, dowodzić, dla ludzi, którzy dbają o zysk, mają zdolności organizacyjne. Jeśli masz takie cechy, to zawód, który powinien zwrócić twoją uwagę, to: prawnik, doradca menedżer, dyplomata, agent ubezpieczeniowy, księgarz, makler czy pośrednik handlowy.

Skrupulant

Typ konwencjonalny to szósty typ osobowości. Jeżeli satysfakcję sprawia ci działanie według ściśle określonych zasad i reguł, lubisz porządek, bezpieczeństwo, a także jesteś systematyczny, dokładny, rozważny to odpowiednim zawodem dla ciebie będzie: inkasent, agent ubezpieczeniowy, notariusz, statystyk, kasjer, edytor, urzędnik biurowy, księgowy czy technik BHP.

Pamiętaj, że może zdarzyć się tak, że dane cechy charakteru będą pasowały do różnych typów osobowości. Przybliżenie ich ma ułatwić podjęcie świadomej decyzji, które są w kręgu twoich zainteresowań i najbardziej do ciebie pasują.

Pierwszy świadomy wybór ścieżki zawodowej pozwoli ci na rozwój, zadowolenie i satysfakcję z pracy w dalszym życiu. To nie jest tak, że jest to wybór na całe życie, ponieważ każdy z nas rozwija się, zdobywa doświadczenie, które pomagają wspinać się po drabinie ścieżki zawodowej i osiągać coraz to wyższe cele.

Twoje pierwsze decyzje są bardzo ważne, mają sprawiać, abyś był szczęśliwym człowiekiem i spełniał swoje marzenia.    

 

Autor: Dominika Bresa, pośrednik pracy-stażysta PPP w Pelplinie

Źródło: strona internetowa: www.mojepredyspozycje.pl z dnia 18.03.2014r.

Nie daj się zaskoczyć-poradnik dla młodzieży wchodzącej na rynek pracy z 2010 r.


Widok zawartości stron Widok zawartości stron