Wydawca treści
Jak poprosić o podwyżkę? Kompleksowy poradnik
2020-09-21
Pracujesz dłuższy czas za tę samą kwotę i czujesz, że czas na podwyżkę, nie wiesz jednak jak skutecznie przekonać do tego szefa? Przeczytaj nasz poradnik. Dowiesz się, jak negocjować wynagrodzenie…
…A także, czy faktycznie powinieneś o to prosić.
Faza przygotowawcza
Pamiętaj, że w czasie, gdy przyjmowano cię do pracy, umówiłeś się na konkretne wynagrodzenie wypłacane za wykonywanie konkretnych obowiązków. Jeśli pracujesz w firmie kilka miesięcy, a nawet rok czy dwa lata, a wciąż wykonujesz te same obowiązki i nie dajesz od siebie nic więcej – nie przyjmuj za oczywiste tego, że podwyżka ci się należy, „bo już czas”.
Specjaliści od finansów i HR podkreślają (jest o tym mowa m.in. w filmie Michała Szafrańskiego, który znajdziesz poniżej), że do negocjacji wynagrodzenia warto się przygotować – a takie przygotowania mogą trwać nawet kilka miesięcy!
Dlaczego? Ponieważ w tym czasie musisz udowodnić, że firma dużo zyskuje dzięki twojej pracy, czyli np.:
- Wykroczyć poza swoje obowiązki i zrobić coś extra, na czym w jakiś sposób zyska firma.
- Wypracować np. duży wynik sprzedażowy.
- Opracować sposób na usprawnienie działań w firmie lub oszczędności dla firmy.
To tylko przykłady – w każdej branży i na każdym stanowisku będą inne możliwości, by pokazać, że dajesz się z siebie coś więcej niż określono na początku w twoich obowiązkach.
Dopiero, kiedy jesteś pewien, że faktycznie zasługujesz na podwyżkę, możesz zacząć myśleć o wybraniu się na taką rozmowę do szefa.
Jeśli upewnisz się przed sobą, że masz dobre powody do ubiegania się o podwyżkę – czas zabrać się do dzieła!
Jak przygotować się do rozmowy?
Zbierz argumenty
Furtkę do proszenia o podwyżkę w późniejszym czasie warto przygotować sobie już na etapie rozmowy rekrutacyjnej/przyjmowania do pracy. Zapytać, jakie są szanse rozwoju i awansu w firmie, czy istnieje system podwyższania wynagrodzenia w zależności od osiągnieć, a wręcz umówić się konkretnie, że za osiągnięcie jakiegoś celu, który wybitnie przysłuży się przedsiębiorstwu, dostaniesz podwyżkę.
Najlepiej zebrać wszystkie argumenty, które przemawiają za tym, że zasłużyłeś na wyższe wynagrodzenie. Będą to właśnie osiągnięcia i sukcesy, które firma zawdzięcza twojej pracy. Możesz przygotować się, by o nich tylko opowiedzieć, ale warto (o ile to możliwe) zebrać je w formie wykresów lub krótkiego opisu i mieć ze sobą w czasie rozmowy.
Co może być twoim argumentem oprócz wspomnianych wyżej zasług dla firmy?
- Awans/zmiana stanowiska.
- Przyjęcie dodatkowych obowiązków.
- Zdobycie nowych kwalifikacji i gotowość przyjęcia nowych zadań.
- Wyższe zarobki na podobnym stanowisku w innych firmach.
Przygotuj odpowiednie słowa
Unikaj słów: „Potrzebuję”, „Chcę”, „Należy mi się” – to pierwsze sugeruje, że masz kłopoty finansowe i tylko dlatego prosisz o podwyżkę. Kolejne mogą wręcz za bardzo podnieść szefowi ciśnienie.
Zbierz pozytywne słowa, które zwrócą uwagę na twoje osiągnięcia: rozwój, wzrost, ulepszenia, strategia działania, przyszłość firmy, rezultaty/wyniki, ambicje, sukces, generowanie zysków.
Przećwicz rozmowę
Idealnie byłoby znaleźć kogoś, kto odegra razem z tobą scenę rozmowy w sprawie podwyżki. Niech osoba udająca twojego szefa zadaje trudne pytania i próbuje cię zbyć. A ty nie daj się zaskoczyć. Możesz ewentualnie przećwiczyć swoje argumenty przed lustrem, posłuchać jak wybrzmiewają na głos, czy na pewno nie są błahe.
Umów się na rozmowę
Zagadnij szefa i powiedz, że chcesz porozmawiać w sprawie warunków zatrudnienia. Dzięki takiemu sformułowaniu nie mówisz od razu wprost, że chodzi o podwyżkę, dzięki czemu być może szef chętniej zgodzi się na rozmowę.
Podobno idealny moment na takie spotkanie to piątek rano. Być może coś w tym jest – zbliża się weekend, więc wszyscy, również szef, są bardziej wyluzowani.
Nigdy nie proś o podwyżkę w czasie dołu finansowego firmy. Kiedy przedsiębiorstwo zarabia mniej, szef nie będzie skłonny do udzielania podwyżek.
W czasie rozmowy
Zacznij od czegoś, z czym szef może się zgodzić (więcej na ten temat w filmie Alexa Barczewskiego, który znajdziesz poniżej). Może to być stwierdzenie: „Pracuję już w tej firmie ponad rok, prawda?”
I tu padnie zapewne pierwsze „tak” od szefa. Dalej musisz robić wszystko, by na główne pytanie, które chcesz zadać, szef również powiedział „tak”.
Zacznij od odniesienia się do swoich podstawowych obowiązków i wymieniaj wszystko, co zrobiłeś dobrego dla firmy ponad to. Jeśli przygotowałeś to np. w formie wykresu – pokaż przełożonemu. Zwracaj uwagę na to, że zależy ci na rozwoju firmy i własnych kompetencji.
Odnosząc się do tego powiedz, że w tym kontekście chciałbyś prosić o podwyższenie swojego wynagrodzenia – najlepiej od razu powiedz, jaką kwotę masz na myśli (musi być adekwatna do twoich umiejętności, osiągnięć i możliwości firmy!). Jeśli szef będzie próbował cię zbyć, twardo trwaj przy swoim zdaniu, że to właśnie ty zasługujesz na wyższe wynagrodzenie, przytaczaj wcześniejsze argumenty, które pokazują, że firma zyskała dzięki twojej pracy.
Pamiętaj, czego unikać w czasie rozmowy:
- Nie porównuj się do kolegów, np. „X zarabia więcej” – szef ocenia twoją pracę i wkład w firmę, a nie porównuje cię z innymi pracownikami.
- Nie odnoś się do swojej sytuacji życiowej (kredyt, nowo narodzone dziecko) – to pokazuje, że prosisz o podwyżkę, bo potrzebujesz pieniędzy, a nie – że na nią zasługujesz.
- Nie szantażuj, że odejdziesz z pracy, jeśli nie dostaniesz podwyżki, bo być może będziesz zmuszony spełnić groźbę, jeśli faktycznie jej nie otrzymasz! Powiedz raczej, że zależy ci na rozwoju zawodowym i przyjmowaniu nowych zadań i obowiązków.
Warto jeszcze raz podkreślić, że o podwyżkę możesz poprosić tylko wtedy, jeśli faktycznie na nią zasługujesz.
Jak do sprawy proszenia o podwyżkę podchodzą profesjonaliści? Polecamy trzy ciekawe filmy, które przybliżą ci temat.
Alex Barczewski, Jak negocjować podwyżkę dla początkujących - jak rozmawiać o podwyżce
Film, który dzięki improwizowanej rozmowie z szefem obnaża najczęściej popełniane błędy w trakcie negocjowania wynagrodzenia. W dodatku autor odnosi się do młodych pracowników z niewielkim doświadczeniem.
Tomasz Kammel, Jak dobrze negocjować pensję i podwyżkę?
Krótki film w nieco amerykańskim stylu, ale podsumowuje najważniejsze kwestie.
Michał Szafrański (Jak oszczędzać pieniądze), Jak negocjować podwyżkę i przygotować się do rozmowy z szefem
Długa rozmowa Michała Szafrańskiego (guru finansów osobistych) i zaproszonego przez niego Wojtka Woźniczki. To właśnie oni zwracają ogromną uwagę, że staranie się o podwyżkę powinno być poprzedzone wielomiesięcznym przygotowaniem, czyli nieprzeciętną pracą na rzecz rozwoju firmy.
Autor: Joanna Buharewicz
Źródła:
https://businessinsider.com.pl/rozwoj-osobisty/kariera/jak-prosic-o-podwyzke-w-pracy/4n4xw0d
https://www.katarzynapluska.pl/jak-prosic-o-podwyzke/
https://interviewme.pl/blog/rozmowa-o-podwyzke
https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/jak-prosic-szefa-o-podwyzke-instrukcja-krok,61,0,2399805.html
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Jak rozpoznać fałszywe oferty pracy?
17.12.2024
-
Eurodesk w OHP – twoje okno na świat
08.10.2024