Wydawca treści
Jak rozpocząć pracę za granicą?
Pracy za granicą można szukać na wiele sposobów, ale od czego zacząć? Jak nie paść ofiarą oszustów? Oto kilka praktycznych wskazówek.
Wybierz kraj, do którego chcesz wyjechać
Szukając oferty pracy za granicą powinieneś zdecydować do jakiego kraju chcesz wyjechać. To bardzo ważne, gdyż ułatwi to znalezienie odpowiedniego zatrudnienia. Możesz też zapoznać się z kulturą i obyczajami panującymi w danym kraju czy regionie. Pozwoli ci to dostosować się do warunków życia w lokalnym społeczeństwie. Takie praktyczne informacje możesz znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych (zakładka "Polak za granicą"). Warto też sięgnąć do literatury fachowej, w której możesz znaleźć wiele przydatnych informacji. Pozycją godną polecenia jest książka informacyjna „Gotowi na krok w nieznane?", gdzie opisane są kraje europejskie korzystające z sieci EURES, a także wskazówki dotyczące ofert pracy za granicą.
Skompletuj dokumenty
Przed wyjazdem powinieneś przygotować takie dokumenty jak: dowód osobisty, Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (wyrabia się ją w oddziałach terenowych NFZ), a także dokumenty potwierdzające twoje kwalifikacje i umiejętności zawodowe. Obecnie szkoły, uczelnie i podmioty szkolące wydają swoim absolwentom świadectwa, dyplomy i certyfikaty również w języku angielskim. Myśląc więc o wyjeździe za granicę warto o nie poprosić. Dokumenty potwierdzające twoje kwalifikacje możesz przetłumaczyć na język kraju, do którego chcesz wyjechać, ponieważ w państwach UE występują zróżnicowane systemy oceniania kwalifikacji potencjalnego pracownika. Będzie to bardziej zrozumiała informacja dla ewentualnego pracodawcy, jakie kwalifikacje posiadasz.
Warto znać język
Jeśli zdecydujesz się na pracę za granicą, najlepiej znać język kraju, do którego chcesz wyjechać. Rozpoczynając zatrudnienie podpisujesz różne dokumenty, przede wszystkim umowę o pracę. Aby nie dać się oszukać i wiedzieć co podpisujesz, warto wybrać się przed wyjazdem na kurs językowy. Dużo ofert pracy za granicą pisanych jest w języku polskim, ale są także oferty pracodawców zagranicznych sformułowane w językach ich krajów. Dlatego dobrze, jeśli znasz język obcy na tyle, aby zrozumieć treść oferty.
Oferty pracy
Ogłoszeń pracy za granicą możesz szukać w wielu miejscach, głównie w Internecie. Daje ci to wiele możliwości. Powinieneś jednak pamiętać, aby szukać ofert pracy na sprawdzonych portalach, takich jak np. www.eures.praca.gov.pl. Na tej stronie zamieszczane są tylko zweryfikowane oferty pracy. Dodatkowo możesz tu znaleźć wiele przydanych informacji dotyczących pracy za granicą.
Ofert pracy możesz szukać na stronach internetowych poświęconych konkretnym zawodom, sektorom lub regionom w Europie.
Pracy możesz szukać także za pomocą agencji zatrudnienia. Pamiętaj, aby sprawdzić czy dana agencja posiada odpowiedni certyfikat. Możesz to zrobić na stronie internetowej www.kraz.praca.gov.pl. Powinieneś także sprawdzić czy agencja posiada doświadczenie w kierowaniu osób do pracy za granicą. Warto spisać umowę z agencją, w której będą zawarte warunki twojego zatrudnienia. Agencja nie powinna pobierać żadnych opłat, za wyjątkiem faktycznie poniesionych kosztów np. tłumaczenie dokumentów.
Warto skorzystać z pomocy Centrów Edukacji i Pracy OHP. Asystenci EURES OHP udzielają informacji o warunkach zatrudnienia na każdym etapie poszukiwania ofert pracy. Informacje o warunkach zatrudnienia w sieci europejskich ofert pracy udzielają również asystenci EURES w Powiatowych Urzędach Pracy oraz doradcy EURES w Wojewódzkich Komendach OHP.
Autor: Bożena Brzeziak, pośrednik pracy CEiPM OHP w Łomży
Źródła:
http://www.regiopraca.pl/portal/porady/praca-za-granica/jak-szukac-pracy-za-granica-ja-znalezc
https://eures.praca.gov.pl/
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Jak rozpoznać fałszywe oferty pracy?
17.12.2024
-
Eurodesk w OHP – twoje okno na świat
08.10.2024