Wydawca treści
Jak zmienić zawód? 3 rzeczy, o których musisz pamiętać
2023-02-08
Czy zawód który wykonujesz na pewno daje ci satysfakcję? A może nie widzisz już dla siebie perspektyw w obecnej pracy? Nie ma sensu robić tego, czego nie chcesz, nawet jeśli jesteś w tym dobry. Przeczytaj poniższy artykuł a dowiesz się jak się przebranżowić i zmienić zawód.
Rutyna, wypalenie zawodowe czy zmęczenie to słowa, które nie są ci obce? To znak, że nadszedł czas na zmiany w twojej karierze zawodowej. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak zmienić branżę na nową.
Nie bój się zmian!
Zmiany od zawsze wywołują niepokój, dlatego często z nich rezygnujemy. Obawa przed czymś nowym i nieznanym jest naturalna, jednak nie zawsze potrzebna. Dobre nastawienie to połowa sukcesu. Daj sobie czas na oswojenie się z decyzją o zmianie pracy. Warto też abyś poszukał wsparcia. Szczera rozmowa z kimś bliskim może okazać się „strzałem w dziesiątkę” i rozwiać twoje wątpliwości.
Warto przygotować plan działania, który pomoże ci osiągnąć wyznaczone cele i usprawni proces twoich zmian. Nie odkładaj niczego na później. Co masz zrobić jutro, zrób dziś.
Jak się przebranżowić? Poznaj podstawowe zasady
Zacznij od podsumowania swoich osiągnięć zawodowych, nawet tych najdrobniejszych. Być może będą one miały kluczowy wpływ podczas rozmowy kwalifikacyjnej, do której powinieneś dobrze się przygotować.
Ważne też, aby twoje dokumenty aplikacyjne były poprawnie napisane. Przemyśl swoje mocne i słabe strony. Warto także nawiązać kontakty z ludźmi z danej branży, abyś mógł bliżej poznać realia zawodu. Dobrym pomysłem będzie branie udziału w wydarzeniach branżowych związanych z nowym zawodem, a także stopniowe zdobywanie kompetencji w zawodzie, który chcesz wykonywać.
I jeszcze jedno. Uzbrój się w cierpliwość. Przebranżowienie to proces, który wymaga czasu. Zdobywanie nowych kompetencji to najdłuższy etap, ale uwierz, że to zaowocuje.
Jaki zawód wybrać?
Wszystko zależy tego, czym się interesujesz i co lubisz robić. Dobrze, by twoja nowa praca odpowiadała twojej osobowości. Jeżeli lubisz kontakt z ludźmi, to praca przed komputerem nie będzie dla ciebie odpowiednia. Większość młodych ludzi postanawia się przebranżowić ze względu na wyższe zarobki. Praca powinna dawać ci satysfakcję, dlatego wizja wyższych zarobków nie powinna być priorytetowa. Warto zorientować się, na jakie zawody jest zapotrzebowanie na rynku pracy.
O najbardziej poszukiwanych zawodach przyszłości możesz poczytać w naszych tekstach: "Ranking zawodów przyszłości" oraz "Zawody przyszłości, czyli kto znajdzie pracę za 10-20 lat?"
Możesz skorzystać także z pomocy doradcy zawodowego, który pomoże ci znaleźć twoje nowe obszary rozwoju i pokaże ci, jak efektywnie wykorzystać własny potencjał. Jeśli jesteś absolwentem OHP, zgłoś się do doradcy zawodowego w najbliższej jednostce OHP.
Na koniec zostawię jeszcze cytat chińskiego filozofa Konfucjusza, który w swojej książce przemyśleń napisał: „Wybierz pracę, którą kochasz i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w twoim życiu.”
Działaj i uwierz, że to jest właśnie twój czas!
Autor: Magdalena Gronowicz – st. wychowawca Hufca Pracy w Górze
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Jak rozpoznać fałszywe oferty pracy?
17.12.2024
-
Eurodesk w OHP – twoje okno na świat
08.10.2024