Wydawca treści
Jak zostać przedsiębiorcą? Zobacz, od czego zacząć
2021-12-14
Chcesz zostać młodym przedsiębiorcą? Oto kilka wskazówek, które pomogą spełnić to marzenie.
Jesteś ambitny i przedsiębiorczy? Lubisz wyzwania i nie boisz się ryzyka? Masz inicjatywę i chętnie bierzesz udział w różnych przedsięwzięciach? Chcesz tworzyć i ulepszać, a zarazem dbać o otoczenie? To wszystko cechy przyszłego przedsiębiorcy! Zobacz, co musisz wiedzieć i zrobić, by nim zostać.
Pomysł
Dobry pomysł nie musi być skomplikowany. Możesz robić to, na czym już się znasz. Możesz też wykonywać to, co wykonują inni, ale taniej, szybciej, inaczej. Możesz też usprawnić dotychczasowy proces poprzez wprowadzenie innowacyjnego rozwiązania. Wszystko tak naprawdę zależy od ciebie.
Grupa docelowa
Trzeba sobie odpowiedzieć na klika pytań. Czym będziesz się zajmować? Gdzie i jak będziesz prowadzić działalność oraz ile to będzie kosztowało?
Biznesplan
Należy ocenić nasz pomysł „na chłodno”, biorąc pod uwagę mocne i słabe strony, niczego nie koloryzując. Opisz swoją przyszłą działalność, produkt lub usługę, sposób wejścia na rynek oraz finansowanie.
Trzeba przedstawić najbliższe cele – najlepiej na najbliższy rok oraz w jaki sposób chcesz je osiagnąć. Najważniejszym składnikiem biznesplanu jest analiza SWOT, a także analiza finansowa projektu. Jest to ocena szans i zagrożeń oraz tego, czy poniesione nakłady mają szansę zwrotu. Opisywane są też działania marketingowe i sprzedażowe.
Zwróćmy też szczególną uwagę na finansowanie przedsięwzięcia. Kompletny, przemyślany biznesplan będzie szczególnie przydatny, gdy trzeba będzie starać się o pieniądze na działalność z innych źródeł niż własne oszczędności czy pożyczki od rodziny. Jeśli będziemy mieli inwestora z naszej branży, zwróci on uwagę na merytoryczną stronę przedsięwzięcia oraz osobiste predyspozycje kierownictwa.
Wiedza i umiejętności oraz doświadczenie
Technicznie umiesz wykonać czynności związane z twoją pracą, ale jeśli nie masz wiedzy, co zrobić, całość nie będzie skutecznie działała. By twoja firma dobrze funkcjonowała, potrzebujesz połączenia wiedzy, jak i posiadanych umiejętności. Z czasem poprzez zdobycie doświadczenia będziesz w stanie przewidzieć przyszłe problemy i zagrożenia.
Pasja, wytrwałość, pozytywne nastawienie, które pomogą w trudnych chwilach
To twoje przekonania, wartości, myślenie, motywacje i działania wpływają na całość funkcjonowania firmy. Twoje podejście i sposób myślenia ma znaczący wpływ na odnoszone sukcesy.
Buduj metodą małych kroków
Inwestuj rozważnie i wstrzemięźliwie tak, by zminimalizować ryzyko. Wyciągaj wnioski z ewentualnych porażek.
Ucz się od innych
Czytaj książki, opracowania, oglądaj nagrania video, ucz się od najlepszych. Czerpanie wiedzy, a także korzystanie z doświadczenia osób z branży pozwala uniknąć wielu błędów.
Budowanie pozytywnego wizerunku firmy
Dbaj o dobre imię swojej firmy. Rób wszystko najlepiej, jak potrafisz – staraj się zawsze wykazywać profesjonalizmem i uczciwością.
Otaczaj się ludźmi podobnymi do ciebie, z pasją
Otaczaj się osobami takimi jak ty, pełnymi pasji i zaangażowania. Robienie wszystkiego z sercem przynosi najlepsze rezultaty.
Mamy nadzieję, że nasze podpowiedzi pozwolą zrealizować ukryte plany i marzenia, a jednocześnie będą zachętą do tworzenia nowych i ciekawych pomysłów/przedsięwzięć, które warto realizować.
Poniżej przedstawiamy przydatne linki do stron związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa.
Bezpłatna pomoc i wsparcie dla mikro i małych firm:
https://mikroporady.pl/zakladanie-i-organizacja-przedsiebiorstwa/jak-zostac-przedsiebiorca
Strona Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, zawiera m.in. przydatne informacje związane z prowadzeniem działalności gospodarczej:
Strona Agencji Rozwoju Przemysłu. Zajmuje się ona restrukturyzacją przedsiębiorstw i praktyczną realizacją pomocy publicznej ze strony państwa. Na stronie znajdują się m.in. oferty sprzedaży maszyn i urządzeń oraz oferty szkoleń.
Jak napisać idealny biznesplan? Dużo informacji i porad praktycznych można znaleźć właśnie na tej stronie.
Serwis zawierający ważne i przydatne porady dla przedsiębiorców, zawiera m.in. wzory dokumentów potrzebnych w prowadzeniu działalności gospodarczej.
Serwis zawiera informacje z bardzo różnych dziedzin. Od porad prawnych po obowiązujące akty prawne, a nawet pomysły na założenie firmy.
Strona „Pulsu Biznesu” poświęcona unijnemu wsparciu – dotacjom, grantom. Można tam dowiedzieć się o rodzajach pomocy, aktualnie ogłaszanych naborach, zasadach korzystania ze wsparcia oraz gdzie się o nie ubiegać.
Strona internetowa „Gazety Prawnej”, zawiera aktualne informacje i komentarze z dziedziny prawa gospodarczego, prawa pracy i innych działów prawa.
Strona Ministerstwa Rozwoju. Są tam informacje m.in. o działaniach na rzecz przedsiębiorczości, pomocy unijnej dla firm, innowacyjności, CSR, elektronicznych ułatwieniach przy prowadzeniu biznesu.
Podatkowa strona informacyjno-poradnikowa zawiera informacje dotyczące podatków, do których zobowiązani są przedsiębiorcy.
Strona Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Można na niej znaleźć m.in. informacje dotyczące ochrony praw konsumentów i obowiązków przedsiębiorców z tym związanych.
Strona Urzędu Zamówień Publicznych. Poświęcona jest zasadom organizowania zamówień publicznych. Cenne źródło wiedzy dla wszystkich, którzy zamierzają ubiegać się o zamówienia publiczne.
Strona Związku Rzemiosła Polskiego. Serwis zawiera informacje z bardzo różnych dziedzin, przeznaczony dla MSP.
Autor: Katarzyna Sosnówka, CEiPM OHP w Zamościu
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Jak rozpoznać fałszywe oferty pracy?
17.12.2024
-
Eurodesk w OHP – twoje okno na świat
08.10.2024