Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Konferansjer, czyli „czas na show!”

Lubisz być w centrum uwagi? Jesteś duszą towarzystwa i bez trudu zyskujesz sympatię nowo poznanych osób? A może marzysz o karierze na scenie w blasku reflektorów? Dowiedz się, czy konferansjer to zawód dla ciebie.

Konferansjer-czyli-czas-na-show_1160.jpg

Kim jest konferansjer?

Konferansjer to osoba zajmująca się prowadzeniem różnego rodzaju występów publicznych, widowisk, imprez czy eventów. Zadaniem konferansjera jest zapowiadanie elementów programu w zależności od charakteru wydarzenia w sposób atrakcyjny dla widzów. Główną rolą konferansjera jest zainteresowanie, a także zabawianie publiczności.

 

Jakie cechy powinien posiadać konferansjer?

Do bycia dobrym konferansjerem niewątpliwie potrzebne są takie cechy jak odporność na stres i opanowanie, trzeba także lubić pracę z ludźmi i być komunikatywnym. Mile widziana jest umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów, a także kreatywność. Konferansjer powinien posiadać w wachlarzu swych walorów m.in. swobodę wypowiedzi oraz coś, co jest równie istotne, czyli dobrą dykcję i świadomość słowa.

Kandydat na konferansjera musi wyróżniać się głosem - powinien być miły dla ucha, mocny i donośny. W celu utrzymania swego najważniejszego narzędzia pracy w dobrej kondycji powinien korzystać z usług logopedy. Dzięki ćwiczeniom mowa staje się bardziej wyraźna, a oddech ustabilizowany. Jeżeli pragniesz zostać konferansjerem, powinieneś udać się do lekarza foniatry, by zasięgnąć informacji, czy nie masz przeciwwskazań do pracy głosem.

 

Co trzeba zrobić, by stać się konferansjerem?

Wykształcenie w tym zawodzie nie ma takiego znaczenia jak predyspozycje i silna osobowość. Trzeba być gotowym na nieprzewidywalne sytuacje i nieustannie się rozwijać. Sposobem na pozyskanie informacji jest obserwowanie osób z których można brać przykład. Najlepiej uczyć się w praktyce, dlatego trzeba próbować i ćwiczyć przy każdej możliwej okazji. Na początku warto podejmować pracę w formie wolontariatu czy też jako pomocnik, co może okazać się niepowtarzalną szansą do nawiązania kontaktów w pożądanym środowisku pracy. Ponadto dzięki temu zdobywamy doświadczenie, które w przyszłości z pewnością zaowocuje.

 

​Czy to zawód odpowiedni dla ciebie?

Musisz wiedzieć, że praca konferansjera nie opiera się na tradycyjnej formie zatrudnienia. Zazwyczaj wymaga utworzenia własnej działalności lub działania na zasadach najmu przez agencje artystyczne. Ponadto zarobki konferansjera są dość  trudne do sprecyzowania.  W dużej mierze wiążą się z prestiżem i charakterem danego przedsięwzięcia artystycznego. Jeśli jednak pragniesz występować przed publicznością, lubisz poznawać ciekawych ludzi, a także cenisz ekscytujące doświadczenia, możesz być pewien, że praca konferansjera zapewni ci wiele nowych wyzwań i satysfakcji.

 

Autor: Paula Ciecholińska - pośrednik pracy PPP Wejherowo
 

Źródło:

http://www.praca.pl/poradniki/lista-stanowisk/media-sztuka-rozrywka/konferansjer_pr-1001.html

http://gazetapraca.pl/gazetapraca/1,74896,18598353,konferansjer.html

http://ustrzel.com/zawod-konferansjer-cechy-umiejetnosci-wyksztalcenie/


Widok zawartości stron Widok zawartości stron