Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Metoda papugi, czyli jak sensownie powtarzać zadany materiał (Seria #metodynauki)

2020-11-16

Z metody papugi korzystał każdy, kto choć raz próbował opanować jakiś materiał, nauczyć się słówek albo tekstu na pamięć. Powtarzanie jest bowiem metodą stosowaną powszechnie. Sprawdź, co zrobić, żeby było efektywne.

Miłośnicy papug często próbują nauczyć je konkretnych słów lub zwrotów. Okazało się jednak, że papugi szybciej uczą się wulgaryzmów niż ładnych wyrazów. Dlaczego tak się dzieje, skoro przekleństwa słyszą zdecydowanie rzadziej niż słowa, których właściciel chce je nauczyć? Otóż kodowanie informacji przebiega dużo lepiej w momencie, gdy powtarzaniu informacji towarzyszą emocje. Przeczy to więc przekonaniu, że tylko częste powtarzanie materiału, pozwoli na jego lepsze przyswojenie i zapamiętanie.

 

Nie powtarzaj mechanicznie

Czytanie materiału, który chcesz opanować/zapamiętać kilka lub kilkanaście razy, nie jest efektywnym sposobem na naukę. Takie mechaniczne i bezwiedne powtarzanie nie oszczędza twojego czasu. To, że będziesz po prostu powtarzać informacje 10 albo 100 razy niestety nie zagwarantuje ci, że zostaną one w twojej pamięci na dłużej. Powtórki w procesie nauki są potrzebne, ale warto podejść do nich trochę inaczej.

 

Angażuj swoje zmysły, uwagę i emocje

Każda kolejna powtórka powinna być dla ciebie szansą, żeby w inny sposób spojrzeć na powtarzany materiał. Jeśli dodatkowo angażujesz zmysły, uwagę i emocje, to głębiej przetwarzasz informacje. Dzięki temu jesteś w stanie szybciej je przyswoić i zapamiętać na dłużej. A o to przecież chodzi!

 

Wykorzystaj inne metody

Chcąc uczyć się efektywnie, warto korzystać z różnych metod. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby inne metody nauki wykorzystywać przy kolejnych powtórkach. Możesz wykorzystać poniższe możliwości:

  1. Zadaj pytania do tekstu, który chcesz przeczytać kolejny raz. (metoda ciekawskiego dziecka)
  2. Spróbuj odnieść dany tekst/informacje do praktyki. (metoda terminatora)
  3. Przygotuj przefiltrowane notatki. (metoda walenia)
  4. Spróbuj pokazać zagadnienia w formie graficznej.
  5. Rozłóż powtórki w czasie. (metoda tancerki)
  6. Sprawdź własną wiedzę. (metoda testu zderzeniowego)

 

 

Kluczem do sukcesu w stosowaniu metody papugi jest rozłożenie sesji powtórkowych w czasie i za każdym razem powtarzanie materiału inaczej niż wcześniej.

 

Autor: Agnieszka Banasik

Źródło: Radosław Kotarski, Włam się do mózgu, s. 156-169


Widok zawartości stron Widok zawartości stron