Wydawca treści
Operator drona – zawód dla Ciebie?
2023-05-26
Operator drona to zawód, który ostatnio bardzo zyskał na popularności. Sprawdź, co zrobić, by zarabiać na sterowaniu dronem.
W ostatnich latach można zauważyć, jak zmienia się nasz styl życia: to w jaki sposób żyjemy, mieszkamy, odpoczywamy, uczymy się czy pracujemy. A co najbardziej wpływa na nasz świat pracy? Oczywiście technologia i jej rozwój. Nowe technologie niemal zdominowały nasze życie i naprawdę trudno jest nam sobie wyobrazić jakikolwiek zawód nie powiązany z ich rozwojem.
W ten trend świetnie wpisuje się operowanie bezzałogowymi statkami powietrznymi, czyli dronami.
Dron jest jednym z najpopularniejszych urządzeń w ostatnim czasie. Drony stosuje się w wielu branżach, ponieważ możliwości ich użytkowania są nieograniczone.
Zastosowanie dronów w różnych zawodach
Bezzałogowe statki powietrzne posiadają wiele atutów, m.in. są ekonomiczne, zwinne i charakteryzują się małym rozmiarem, dzięki czemu mogą pokonywać bardzo trudne trasy, wyręczają człowieka w pracach często niebezpiecznych i trudno dostępnych miejscach.
Drony można wykorzystać do pracy m.in. w produkcji filmowej, w fotografii, w geodezji, w ratownictwie, w rolnictwie czy też w ocenie infrastruktury. Drony używane są bardzo często przez polskie służby, m.in. Wojsko Polskie, Straż Pożarną, Policję, Straż Graniczną, Inspekcję Transportu Drogowego czy też GOPR i Straż Leśną. Pomagają też w walce ze smogiem poprzez wykonywanie zdjęć i filmów, ale również map zanieczyszczeń.
Dziś użytkowanie dronów ograniczone jest tylko przez wyobraźnię człowieka.
Kto może zostać operatorem drona i jak uzyskać kwalifikacje na pilota drona?
Operatorem drona UAVO VLOS może zostać każdy miłośnik bezzałogowego statku latającego, osoba sprawna w obsłudze systemów komputerowych.
Oczywiście należy ukończyć specjalne szkolenie, w czasie którego zdobywa się umiejętności pilotażu drona. Po zdaniu egzaminu państwowego przed komisją Urzędu Lotnictwa Cywilnego uzyskuje się kwalifikacje UAVO.
Świadectwo kwalifikacji UAVO uprawnia operatora drona do komercyjnego użytkowania bezzałogowego statku latającego w zasięgu wzroku operatora.
Kiedy zdobędziesz upragnione uprawnienia, będziesz mógł świadczyć usługi komercyjne z wykorzystaniem drona, czyli będziesz mógł zarabiać pieniądze.
Ile zarabia operator drona?
Pomimo, że zawód operatora drona jest coraz bardziej popularny w Polsce, branża ta nadal uważana jest za niszową, dzięki czemu ceny za świadczenie usługi są dość wysokie. Na samym początku działalności w tej branży, zapewne zaczniesz od mniejszych zleceń. Jednak w miarę zdobywania doświadczenia, gdy biznes zacznie się rozkręcać i będziesz zdobywać coraz więcej większych zleceń, wówczas jako najlepszy operator drona jesteś wstanie za jeden dzień zdjęciowy zarobić nawet 5 tysięcy złotych, natomiast przy pracach geodezyjnych itp. będziesz mógł liczyć na wyższe kwoty.
Oczywiście, warto pamietać, że by zacząć zarabiać na operowaniu dronem, trzeba najpierw zainwestować sporo pieniędzy właśnie w drona i cały potrzebny sprzęt. Przy odpowiednich staraniach ta inswestycja na pewno bardzo się opłaci.
A w jaki inny sposób można zarabiać na dronach?
Gdy już zdobędziesz doświadczenie, zagłębisz się w tematykę dronów i zostaniesz ich miłośnikiem, a praca stanie się twoją pasją, możesz rozszerzyć swoją działalność o np.:
- sklep - sprzedaż dronów w sklepie stacjonarnym i internetowym,
- serwis bezzałogowych statków powietrznych,
- wypożyczalnię dronów,
- ośrodek szkoleniowy dla operatorów dronów.
Tematyka dronów jest bardzo obszerna i zarazem zachęca do wnikliwego zapoznania się z nią. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych w życiu codziennym jest naprawdę bardzo duże i czasem wręcz zaskakujące.
Mam nadzieję, że zachęciłam cię do zgłębienia tematu dotyczącego zawodu operatora bezzałogowego statku powietrznego. Pamiętaj, że każde dodatkowe kwalifikacyjne zawodowe poszerzą twoje możliwości.
Autor: Joanna Orzechowska – specjalista ds. rozwoju zawodowego CEiPM Zielona Góra
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Eurodesk w OHP – twoje okno na świat
08.10.2024
-
Częsta zmiana pracy – za i przeciw
03.10.2024
-
Czy warto hobby przekuć w zawód?
24.09.2024
-
Czy to już czas na zmianę pracy?
05.09.2024
-
Trendy na rynku pracy w 2024 roku
21.08.2024
-
Czy każdy może zostać influencerem?
31.07.2024