Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Pierwsza praca: etat, zlecenie, czy dzieło?

2020-08-27

Skończyłeś szkołę i znalazłeś pierwszą pracę? Zanim ją podejmiesz, upewnij się, jaki rodzaj umowy chce podpisać z tobą pracodawca. Etat, zlecenie czy dzieło? Sprawdź jakie masz prawa w przypadku każdej z umów.

Kodeks pracy definiuje pracownika jako osobę, która pracuje tylko na podstawie umowy o pracę. Jednak umownie „pracownik” to też osoba, która wykonuje pracę na tak zwane umowy cywilnoprawne, do których zalicza się umowę-zlecenie i umowę o dzieło.

 

Etat – umowa o pracę

 

Prawidło zawarta umowa o pracę musi być sporządzona na piśmie.

 

Ważne elementy umowy o pracę:

 

  • Przy podpisywaniu umowy zwróć uwagę, czy jest w niej: stanowisko i wynagrodzenie, czas na jaki zostanie zawarta oraz miejsce wykonywania pracy.

  • Są 3 rodzaje umów o pracę: umowa o pracę na czas nieokreślony, umowa o pracę na czas określony oraz umowa na okres próbny.

  • Od czasu trwania umowy zależy sposób jej rozwiązania. Najkorzystniejszą opcją może być umowa o pracę na czas nieokreślony, zwłaszcza jeśli chcesz nawiązać dłuższą współpracę z pracodawcą.

 

Umowa-zlecenie

 

Ten rodzaj umowy zdecydowanie różni się od umowy o pracę. W jej przypadku masz większą swobodę w ustalaniu warunków współpracy z pracodawcą.

 

Jakie są zalety umowy-zlecenia?

 

Po pierwsze, nie obwiązują w niej przepisy kodeksu pracy, tylko kodeksu cywilnego.

Po drugie, twoje wynagrodzenie może zmieniać się w zależności od wykonanej pracy. Według nowych przepisów musisz mieć zagwarantowaną minimalna stawkę godzinową.

Jeśli pracodawca się zgodzi, pracę możesz wykonywać bez wychodzenia z domu. Jest to wygodne, gdy mieszkasz daleko od siedziby firmy.

Nie masz gwarancji, że współpraca po zakończeniu umowy będzie kontynuowana. Pamiętaj, że umowa może zostać rozwiązana wcześniej niż data końcowa wynikająca z umowy – zarówno przez ciebie, jak i pracodawcę.

 

Od umowy-zlecenia istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne do ZUS-u. W niektórych przypadkach istnieje jednak możliwość zwolnienia z odprowadzania składek (np. w przypadku uczniów lub studentów do 26 roku życia).

 

To, czy zwolnienie lekarskie oraz urlopy będą płatne, zależy od ustaleń stron. Przed podpisaniem umowy-zlecenia sprawdź, czy zostało to uwzględnione.

 

Umowa o dzieło

 

W tej umowie także obowiązują przepisy kodeksu cywilnego. Pracodawca nie płaci za ciebie żadnych składek. Oznacza to, że w razie ewentualnej choroby, nie masz ubezpieczenia zdrowotnego. 

 

Co daje umowa o dzieło?

 

Umowa o dzieło to idealna opcja pracy dodatkowej. Zadania możesz wykonać w dowolnej porze dnia, bez nadzoru przełożonego.

 

Kto najczęściej pracuje na umowę o dzieło?

 

Dowolność w zakresie wyboru miejsca i czasu pracy lub wykonania ściśle określonych zadań powoduje, że ten rodzaj umowy jest najchętniej wybierany przez osoby pracujące w zwodach: copywriter, dziennikarz, programista, architekt.

 

Pierwsza praca to nie lada wyzwanie i początek zbierania zawodowych doświadczeń.Warto zdawać sobie sprawę z rodzajów umów, dzięki którym możesz pracować. Jeśli masz na oku różne oferty, wybierz najodpowiedniejszy dla siebie rodzaj umowy.

 

 

Sprawdź, jakie oferty pracy znajdziesz w naszej wyszukiwarce.

 

 

Autor: Joanna Bogucka

 

https://www.infor.pl/prawo/praca/umowa-o-prace/229211,Zalety-i-wady-umowy-o-prace-zlecenia-lub-o-dzielo.html

https://www.infor.pl/prawo/umowy/praca/287184,Vademecum-umowy-zlecenia.html

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-umowa-zlecenie-a-umowa-o-dzielo

Kodeks pracy


Widok zawartości stron Widok zawartości stron