Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Po co mi ta praca?

2019-06-04

Wraz z końcem szkoły nadchodzą zmiany, które rodzą nowe wyzwania. Na horyzoncie pojawia się perspektywa pracy… No właśnie, czy jesteś gotowy na ten moment?

Czy zamiana ucznia/studenta w pracownika to wyczekiwana przez ciebie chwila czy pełna obaw przyszłość?

Naturalną konsekwencją wieloletniej edukacji jest podjęcie zatrudnienia w zdobytym zawodzie. Zastanawiając się nad tym, być może zadałeś sobie prowokacyjne pytanie: „Po co mi ta praca, jaki jest jej sens?” I słusznie, bo praca to nie tylko pieniądze. Wobec tego, co jeszcze?

Stabilizacja i poczucie bezpieczeństwa

Po kilkuletnim czasie wyrzeczeń, zdobywania wiedzy, życiu „na garnuszku” rodziców, masz wreszcie okazję poczuć się niezależnym. Stały dochód, który gwarantuje praca, da ci poczucie bezpieczeństwa, ułatwi realizowanie pasji, pozwoli planować wydatki i projektować przyszłość. Oczywiście pierwsza nie zawsze satysfakcjonuje finansowo, ale co stoi na przeszkodzie, by kolejna była pod tym względem lepsza?

Doświadczenie i rozwój

Zdobyta w szkole wiedza, to nie wszystko, na pewno to wiesz. Teraz nadchodzi niezwykle cenny czas zdobywania doświadczenia. Jako młody pracownik możesz czerpać z wiedzy i umiejętności starszych kolegów. Bywa, że to największy atut pracy. To, czego nauczysz się od bardziej doświadczonych, zaprocentuje w przyszłości.

Staraj się zatem być aktywnym, angażuj się w odpowiedzialne projekty, nie obawiaj się trudnych sytuacji w pracy. Rozwiniesz w ten sposób posiadane kompetencje, wzbogacisz swój warsztat pracy, podniesiesz swoją wartość jako pracownik. Zadbaj o to, by pierwszą pracę podjąć w wartościowej, ciekawej firmie, która da ci możliwości rozwoju.

Kontakty społeczne

Relacje zawodowe ze współpracownikami to istotny element firmowego życia. Być może część twoich znajomości ze szkoły nie przetrwa próby czasu, nawiążesz za to wiele nowych w środowisku pracy. Jeżeli kontakty z ludźmi są dla ciebie ważne, poszukaj sobie takiej firmy, w której ceni się dobrą atmosferę między pracownikami. W pracy niejednokrotnie zawiązują się przyjaźnie na całe życie, stanowi to jej cenną wartość.

Ludzie to także źródło informacji, nawiązanie wielu zawodowych znajomości może pomóc ci w przyszłości w zmianie pracy lub awansie. Przebywając wśród ludzi, zarówno współpracowników, jak i klientów, możesz rozwijać swoje zdolności interpersonalne i realizować się społecznie.

Odpowiedzialność i uznanie

Praca pozwoli ci zaspokoić jeszcze jedną, ważną potrzebę – bycia przydatnym, odpowiedzialnym za innych. Zdobywane doświadczenie i kompetencje zawodowe wpłyną pozytywnie na twój profesjonalizm. Praca może dać ci szacunek innych, uznanie w środowisku zawodowym, słowem: satysfakcję. Jeżeli uda ci się połączyć pracę z pasją, nadasz jej głęboki sens, osiągniesz ideał, czyli poczucie spełnienia.

Zatem poszukując swojej pierwszej, poważnej pracy, zastanów się, co jest dla ciebie ważne. Czego szukasz? Czy tylko satysfakcji finansowej? Na pewno nie. Praca może zaspokoić wiele twoich potrzeb, musisz tylko wiedzieć których.

Autor: Justyna Sandelewska, doradca zawodowy MCIZ w Częstochowie


Widok zawartości stron Widok zawartości stron