Wydawca treści
Praca pod napięciem, czyli kim jest elektryk i co zrobić żeby nim zostać?
2023-03-16
Pstryk i już w pokoju robi się jasno od światła żarówki. Elektryczność to nic nowego, ale żeby w domu był prąd, ktoś musi zrobić instalację elektryczną.
Praca elektryka nie jest łatwa i raczej niebezpieczna – jeżeli nie przestrzegasz odpowiednich zasad, może nieść za sobą poważne konsekwencje. Prąd to nie zabawa, dlatego pracując w tym zawodzie, musisz posiadać odpowiednią wiedzę i wykształcenie.
Co robi elektryk?
Elektryk to osoba odpowiedzialna za montaż, konserwację i naprawę instalacji elektrycznej. Jego codzienna praca jest bardzo złożona, a obowiązki zależą od jego specjalizacji oraz ukończonych szkoleń.
Elektryk może pracować na budowie, gdzie będzie projektował i wykonywał instalacje elektryczne. Jednak może również wykonywać naprawy maszyn i urządzeń czy silników elektrycznych.
Jako elektryk powinieneś być skrupulatny i spostrzegawczy. Podzielność uwagi jest bardzo ważna, ponieważ podczas pracy musisz być skupiony na zadaniu, ale również na swoim bezpieczeństwie.
Inną istotną kwestią jest posiadanie dobrego wzroku, który przydaje się podczas pracy z małymi elementami. Co więcej, w tej profesji liczy się umiejętność rozwiązywania problemów, a także sprawność fizyczna.
Jak zostać elektrykiem?
Aby zostać elektrykiem, musisz ukończyć szkołę. Możesz wybrać szkołę branżową I stopnia, następnie kontynuować naukę w szkole branżowej II stopnia. Innym rozwiązaniem jest wybór Ochotniczych Hufców Pracy, gdzie możesz uczyć się tego zawodu na przygotowanych do tego warsztatach w placówce, jaki i u pracodawców. Możesz też wybrać szkołę wyższą, gdzie zdobędziesz większe uprawnienia oraz przygotowanie merytoryczne.
Elektryk musi posiadać odpowiednie uprawnienia i aktualną wiedzę, dlatego oprócz posiadanego wykształcenia, ważne jest stałe dokształcanie się.
Zarobki
Elektryk to nadal bardzo opłacalny zawód, a także deficytowy w wielu miastach. Na wysokość wynagrodzenia mają wpływ rodzaj wykształcenia, ilość posiadanych uprawnień oraz doświadczenie zawodowe. Jeśli chcesz sprawdzić orientacyjne kwoty wynagrodzeń elektryków, narzędzie do tego oferuje np. serwis wynagrodzenia.pl.
Autor: Marta Maternia
Źródła:
1. https://www.praca.pl/poradniki/lista-stanowisk/motoryzacja/elektryk_pr-514.html
2. https://elektro-bar.pl/elektryzujaca-praca-czyli-jak-zostac-elektrykiem/
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Zobacz, jak może ci pomóc Barometr zawodów
13.08.2024
-
Jak znaleźć balans w natłoku obowiązków?
28.05.2024