Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Praca sezonowa – zobacz popularne branże

2023-08-09

Wakacje to czas relaksu i zbierania sił do działania w drugim półroczu. Jedni się opalają, nabierając wakacyjnego koloru, drudzy prężnie poszukują pracy sezonowej, aby dorobić do domowego budżetu oraz zdobyć cenne doświadczenie na przyszłość.

Z roku na rok młodzi ludzie chętniej rwą się do pracy, a liczba wakacyjnych ofert rośnie. Jak sama nazwa wskazuje praca sezonowa jest pracą krótkoterminową, niezwykle popularną wśród uczniów i studentów.

 

Najczęściej pojawiające się oferty to te z branży hotelarskiej, gastronomicznej, przy zbiorach owoców, warzyw oraz szeroko pojęta branża handlowo-spożywcza, jak sprzedaż owoców sezonowych, wykładanie i uzupełnianie towaru na sklepowe półki czy promocja produktów znanych marek, czyli praca hostessy/hosta.

 

Jakie oferty najchętniej wybiera młodzież? Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze branże.

 

Branża hotelarska

Jest jedną z kluczowych gałęzi przemysłu usługowego związanego z zakwaterowaniem i zapewnianiem różnorodnych usług turystycznych dla podróżnych. Zatrudnienie jako: recepcjonista, kelner/kelnerka, kucharz\kucharka, pokojówka.

 

Branża gastronomiczna

Oferuje wiele różnorodnych zawodów, związanych zarówno z przygotowaniem i serwowaniem jedzenia, jak i zarządzaniem punktami żywieniowymi. Oto kilka zawodów z branży gastronomicznej: kucharz, pomoc kucharza, kelner, barman, barista, cukiernik.

 

Zbiór owoców sezonowych

To praca związana ze zbiorem dojrzałych owoców w określonym sezonie. Jest to pracochłonne zajęcie, które często wymaga fizycznej wytrzymałości, umiejętności pracy zespołowej i skupienia na szczegółach. Zawód wykonywany to zbieracz owoców. Można pracować np. przy zbiorze truskawek, borówek, jabłek czy winogron.

 

Branża handlowo-spożywcza

To sektor gospodarki, który obejmuje sprzedaż produktów spożywczych, napojów i innych artykułów związanych z żywnością. Jest to szeroka gałąź przemysłu, która odgrywa kluczową rolę w dostarczaniu żywności i artykułów pierwszej potrzeby do konsumentów. Zawody z nią związane: sprzedawca, handlowiec, hostessa, osoba uzupełniająca towar na sklepowe półki, merchandiser (ekspozytor towaru, który może być zatrudniony np. przez konkretnego producenta).

 

Jak znaleźć pracę sezonową?

Nie jest to łatwe, zwłaszcza jeśli masz poniżej 18 lat, ale możliwe! Zacznij od wizyty w Młodzieżowym Biurze Pracy OHP, gdzie pośrednik pomoże ci w wyszukaniu oferty odpowiedniej dla ciebie. Może ci się także przydać nasza wyszukiwarka pracy.

 

Jeśli chcesz szczegółowo zgłębić temat, pobierz i przeczytaj nasz bezpłatny poradnik Jak znaleźć pracę, kiedy jesteś nastolatkiem?

 

 

Autor: Magdalena Kossek – pośrednik pracy, Młodzieżowe Centrum Kariery


Widok zawartości stron Widok zawartości stron