Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Przepis na karierę – 5 prostych składników

Czym jest kariera? Jak wytrwale dążyć do celu? Jak olśnić przyszłego pracodawcę? Jak stać się kreatorem własnego losu? Co zrobić, aby osiągnąć sukces zawodowy?

kariera_5 skladnikow_1160.jpg

Kariera zawodowa jest ważnym elementem naszego życia. Można śmiało stwierdzić, że dziś robi ją każdy z nas. Wyjaśniając pojęcie „kariery” można się powołać na definicję stworzoną przez Panią Ewę Rokicką. Według niej „Kariera to role i pozycje zawodowe obejmowane przez jednostki w kolejnych fazach ich życia”.

To, jak pokierujemy swoją drogą edukacyjno-zawodową zależy wyłącznie od nas. Duże znaczenie ma kwestia, czy jesteśmy świadomi tego, jak ma wyglądać nasze życie. Czy jesteśmy zdolni spełniać nasze marzenia i na jak wiele nas stać?

Pamiętajmy, że wszyscy jesteśmy równi! Ograniczają nas jedynie nasze lęki, niepokoje i wątpliwości. Wiedza o samym sobie, swoich mocnych i słabych stronach, to sprawa kluczowa w stawianiu pierwszych kroków na drodze zawodowej.

Krok pierwszy: Realnie oceń swoje możliwości. Poznaj siebie.

Skup się na swoich zainteresowaniach, uzdolnieniach, umiejętnościach, na tym co lubisz robić, co sprawia Ci przyjemność, w czym dobrze się odnajdujesz. Przyszła praca powinna dawać Ci satysfakcję,
a nie być koniecznością. Kiedy to zrobisz, łatwiej będzie Ci zdecydować się na wybór zawodu,
w którym chcesz pracować. 

Krok drugi: Przygotuj profesjonalne dokumenty aplikacyjne.

CV i list motywacyjny to połowa sukcesu w zdobyciu wymarzonego zatrudnienia. Pamiętaj, że przepis na przygotowanie dokumentów jest banalnie prosty – potencjalny pracodawca musi w nich znaleźć przekonujące argumenty, aby właśnie Ciebie zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną!

Wszystkie informacje, które zostaną zamieszczone w dokumentach muszą być rzetelne i prawdziwe. Wypisz najważniejsze informacje. Skup się na konkretach. Licz się z tym, że na rozmowie pracodawca może odnieść się do każdego punktu zawartego w dokumentach aplikacyjnych. Istotnym jest, aby w CV i liście motywacyjnym pisać tylko o sukcesach.

Krok trzeci: Bądź rzetelnie przygotowany do potencjalnej rozmowy z pracodawcą.

Nie oszukujmy się – rozmowa kwalifikacyjna to bardzo stresująca sytuacja. Aby spotkanie przebiegło pomyślnie musimy opanować sztukę odpowiadania na trudne pytania. Warto przed taką rozmową zapoznać się z jej przebiegiem.

W jednostkach OHP czekają na Ciebie, gotowi pomóc, doradcy zawodowi. Wiele na temat rozmowy rekrutacyjnej znajdziesz np. na portalach internetowych zajmujących się rynkiem pracy. Dobrym pomysłem jest też rozmowa ze znajomymi i wyciągnięcie wniosków z poprzednich spotkań z pracodawcą.

Bądź zawsze krok do przodu! Postaraj się zebrać jak najwięcej informacji o firmie, do której aplikujesz. Spraw, abyś to Ty miał asa w rękawie i wiedział więcej o pracodawcy niż on o Tobie. Postaraj się nie denerwować, słuchać ze zrozumieniem zadawanych pytań. Jeśli czegoś nie wiesz – nie udawaj, że jest inaczej! Bądź sobą.

Krok czwarty: Inwestuj w siebie, rozwijaj się i dokształcaj!

Rozwój kariery to doskonalenie własnych umiejętności, zdobywanie doświadczeń zawodowych, które umożliwiają osiąganie wyznaczanych przez nas celów. Pamiętaj, aby ciągle poszerzać horyzonty. Jeśli zainwestujesz w swoje wykształcenie, będziesz uczestniczyć w branżowych seminariach i szkoleniach, przełoży się to na większe zarobki, a co za tym idzie - na bardziej dostanie życie.

Praca jest nieodłącznym i bardzo ważnym elementem w naszym funkcjonowaniu. Zajmuje jego większą część i w niej spędzamy najwięcej czasu. Weź do serca dewizę „jak sobie pościelisz – tak się wyśpisz”.

Krok piąty: Nie poddawaj się! Karierą zawodową nie może rządzić przypadek!

Jeśli nie poszło Ci na rozmowie lub (co gorsze) nie zostałeś na nią zaproszony – nie rezygnuj. Najgorsze co możesz zrobić w takiej sytuacji, to być biernym. Weź sprawy w swoje ręce i konsekwentnie realizuj plan zdobycia zatrudnienia.

Warto dodać, aby przy realizowaniu strategii zawodowej trzymać się określonego wcześniej planu.

Dokonuj wyborów, które pozwolą na zrealizowania założonego celu.

Pamiętaj: Twoja kariera jest w Twoich rękach!

Autor: Marzena Tichoniuk - pośrednik pracy
Źródło: www.nf.pl,  www.cenabiznesu.pl, www.regiopraca.pl, www.edukator.pl


Widok zawartości stron Widok zawartości stron