Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Sześć kroków do znalezienia pracy

2022-02-14

Ukończona szkoła? Zdobyty wymarzony zawód? To super. Teraz zaczyna się ta trudniejsza część dorosłego życia – znalezienie odpowiedniej pracy. Pewnie zastanawiasz się, jakie podjąć kroki, aby zdobyć wymarzoną pracę?

W tym artykule przedstawimy sześć podstawowych kroków do znalezienia pracy.

 

Podnoś swoje kwalifikacje

Zapewne zastanawiasz się, po co podnosić swoje kwalifikacje, skoro masz już dyplom. Chęć poszerzania swojej wiedzy oraz umiejętności jest pozytywnie postrzegana przez przyszłych pracodawców. Udział w różnych warsztatach czy kursach pozwoli ci poszerzyć swoją wiedzę, doszlifować umiejętności, a także nauczyć się czegoś nowego. Każdy pracodawca ceni sobie takich pracowników, ponieważ są zaangażowani oraz lepiej wykonują swoją pracę.

 

Przez podnoszenie swoich kwalifikacji łatwiej znajdziesz pracę, ponieważ teraz ogłoszenia są bardziej złożone, a pracodawcy narzucają większe wymagania niż tylko podstawowa wiedza.

 

 

Zacznij szukać ogłoszeń

Masz już zdobyty zawód – teraz pora na wyszukanie odpowiednich ogłoszeń. Pierwsze kroki w poszukiwaniu pracy stawiasz oczywiście w Internecie. Istnieje wiele portali, które pozwalają ci na wybranie z istniejących ogłoszeń tych, które są dla ciebie najbardziej interesujące. Masz także możliwość stworzenia swojego ogłoszenia o poszukiwaniu pracy.

 

Przeczytaj także: "Portale, na których warto szukać pracy"

 

Nie ograniczaj się do szukania pracy tylko przez Internet. Na pewno posiadasz znajomych, którzy mogą być dla ciebie „cichymi agentami”. To właśnie oni powinni wiedzieć, że poszukujesz pracy i jesteś zainteresowany informacjami o odpowiednich ofertach. Pamiętaj także o różnych instytucjach pośrednictwa pracy (np. Powiatowe Urzędy Pracy oraz Ochotnicze Hufce Pracy), tam pomogą znaleźć pracę odpowiednią do twoich kwalifikacji.

 

Uważnie czytaj ogłoszenia

Przecież to logiczne, że szukając pracy musisz czytać ogłoszenia, ale czy czytasz je ze zrozumieniem? Czasami samo „rzucenie okiem” na ogłoszenie i wysłanie CV nie będzie skutkowało zaproszeniem cię na rozmowę kwalifikacyjną. Uważne przeczytanie ofert pracy umożliwi ci obiektywną ocenę swoich możliwości i umiejętności. Pamiętaj, nie każdy wymóg musisz spełniać, dlatego należy dokładnie przyjrzeć się sformułowaniom zawartym w ofercie.

 

Zadbaj o wizerunek w sieci

Korzystasz z różnych portali w Internecie, ale nie zawsze myślisz o tym, co tam umieszczasz? Teraz większość pracodawców przy rekrutacji sprawdza swoich przyszłych pracowników w sieci, przez co zdobywają już na wstępie informacje o tobie (czym się interesujesz, z kim się przyjaźnisz itp.), ale również mogą zobaczyć twoje niestosowne oraz kompromitujące zdjęcia i komentarze. Te informacje mogą skutkować odrzuceniem na wstępie twojej kandydatury.

 

Pamiętaj o pozytywnym budowaniu wizerunku w sieci przez dodawanie odpowiednich treści oraz zdjęć, a także podawanie prawdziwych informacji na swój temat. Twój przyszły pracodawca może również korzystać z tego typu portali.

 

Zobacz koniecznie "Jak szukać pracy przy pomocy mediów społecznościowych?"

 

Stwórz odpowiednie CV oraz list motywacyjny

Stworzenie odpowiedniego CV oraz listu motywacyjnego to ważny etap w szukaniu pracy, który skutkuje możliwością zaproszenia cię na rozmowę kwalifikacyjną. Teraz pewnie myślisz, że przygotowanie jednej wersji CV i listu motywacyjnego wystarczy i taka wersja będzie pasować do wszystkich ogłoszeń, które znajdziesz... Jednak do błędne założenie.

 

Napisz CV i list motywacyjny pod konkretną ofertę pracy, którą jesteś zainteresowany. Skup się na swoich kwalifikacjach, doświadczeniu i umiejętnościami, które można wykorzystać na danym stanowisku. Teraz pojawia się problem, jak masz napisać CV i list motywacyjny, skoro nie masz żadnego doświadczenia? To nie takie trudne. Brak doświadczenia nie oznacza, że nie znajdziesz pracy.

 

Jeśli masz problem z samodzielnym napisaniem CV, skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi "Moje pierwsze CV".

 

Pochwal się praktykami, udziałem w różnych przedsięwzięciach, wolontariatem, sukcesami oraz umiejętnościami zdobytymi podczas nauki. W liście motywacyjnym wyjaśnij, dlaczego chciałbyś zdobyć swoje pierwsze doświadczenie akurat w tej firmie.  Nie tylko umiejętności i wiedza jest ważna, zadbaj także o estetyczny wygląd i brak błędów w pisanych przez siebie dokumentach.

 

Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej

Kolejnym krokiem w znalezieniu pracy jest rozmowa kwalifikacyjna. Warto się do niej przygotować nie tylko wizualnie, ale także formułując odpowiedzi na możliwe pytania. Przede wszystkim nie spóźnij się, zapewne tego dnia są umówione inne osoby na rozmowę. Twoja punktualność będzie zauważona.

 

 

 

Zadbaj o swój wygląd, schludne ubranie i fryzura na pewno pomogą. Przygotuj się na pytania. Przed rozmową dowiedz się jak najwięcej o firmie. Pracodawca będzie zadawać wiele pytań, więc zwięzłe i konkretne odpowiedzi będą jak najbardziej wskazane. Rozmowa kwalifikacyjna jest właśnie tym momentem, kiedy możesz pochwalić się swoimi umiejętnościami, doświadczeniem oraz zainteresowaniami, które zapewne przekonają pracodawcę aby to ciebie zatrudnił.

 

Autor: Anna Dziura – wolontariusz Hufca Pracy w Tomaszowie Lubelskim

 

Źródła:

https://www.ef.pl/blog/language/11-rad-jak-znalezc-prace-bez-doswiadczenia/

https://www.livecareer.pl/porady-zawodowe/jak-znalezc-prace

https://interviewme.pl/blog/madrzy-ludzie-nie-wiedza-jak-znalezc-prace


Widok zawartości stron Widok zawartości stron