Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Zawód elektronik. Czy warto nim zostać?

Branża elektroniczna wbrew pozorom jest niszowa, więc osoba, która zdobędzie zawód elektronika, może liczyć na wiele propozycji pracy. Jednak co oznacza bycie elektronikiem? Czym zajmuje się osoba pracująca w tym zawodzie? Jak zdobyć zawód elektronika?

Elektronik_1160.jpg

Czym zajmuje się elektronik?

Obowiązki w zawodzie elektronika będą się różniły w zależności od rodzaju pracy, która zostanie wybrana. I są to specjalności między innymi takie jak:

  • elektronik – aparatura medyczna

  • elektronik – aparatura pomiarowa

  • elektronik – elektroniczne instrumenty muzyczne

  • elektronik – elektroniczny sprzęt sygnalizacyjny i systemy sygnalizacyjne

  • elektronik – instalacja anten

  • elektronik – naprawa sprzętu audiowizualnego

  • elektronik – sprzęt komputerowy

  • elektronik – układy elektroniczne automatyki przemysłowej

  • elektronik – urządzenia radiokomunikacyjne

  • elektronik – urządzenia radiowo-telewizyjne

  • elektronik – elektronika samochodowa

Zakres wykonywanej pracy i obowiązków elektronika może być dość szeroki. To zarówno naprawa przyrządów elektronicznych, kontrola jakości, montaż, ale również konstrukcja urządzeń i serwisowanie. Elektronik zajmuje się również uruchomieniem, testowaniem i naprawą urządzeń elektronicznych.

Jak zdobyć ten zawód?

Aby zostać elektronikiem, można rozpocząć naukę w Szkole Branżowej I stopnia o kierunku elektronik lub w Technikum Elektronicznym czy Policealnym Studium Elektronicznym. W swojej ofercie zawód elektronika posiadają również Ochotnicze Hufce Pracy.

Po ukończeniu Szkoły Wyższej o kierunku elektronika można uzyskać tytuł inżyniera.

Pracując w tym zawodzie, trzeba posiadać wiedzę i doskonalić swoje umiejętności. Dlatego w tym celu powinno się korzystać z kursów i szkoleń, które oferują różne placówki szkoleniowe. 

Jakie trzeba spełnić warunki?

Elektronik to zawód, który wymaga pewnych predyspozycji, takie jak umiejętności techniczne i  zainteresowanie funkcjonowaniem maszyn oraz pewne, określone zdolności w zakresie naprawy i serwisowania urządzeń elektronicznych.  

W erze cyfryzacji praca w zawodzie elektronika wiąże się z koniecznością przyswajania przez cały czas nowej wiedzy. Serwisowanie i prace naprawcze sprzętu audio, komputerów, telewizorów, telefonów i różnej innej elektroniki, wymagają szkolenia swoich umiejętności i doskonalenia warsztatu.

Dodatkowo, aby projektować nowo tworzone sprzęty elektroniczne, elektronik musi wykazać się dużą kreatywnością.

Ile zarabia elektronik?

Wynagrodzenie to czasem istotny aspekt, który interesuje osoby planujące podjąć pracę w danym zawodzie. Jeśli chodzi o zarobki w zawodzie elektronika to, trzeba zaznaczyć, że są zależne od posiadanego wykształcenia i doświadczenia. Wynagrodzenia technika elektronika i inżyniera elektronika będą różne. Według Sedlak & Sedlak i rankingu wynagrodzenia.pl średnie płace w tym zawodzie kształtują się w pobliżu kwoty 6750 PLN brutto.

 

Nie ma już żadnej dziedziny przemysłu, która funkcjonowałaby dziś bez elektroniki. Osoba wykonująca zawód elektronika może pracować nie tylko w firmie produkcyjnej, w której tworzone są różne urządzenia elektroniczne, ale również w firmach usługowych, zajmujących się naprawą uszkodzonych przedmiotów oraz firmach projektowych. Dlatego warto zainteresować się tym zawodem, ponieważ elektronika ma w obecnym świecie wielkie znaczenie i jest po prostu wszędzie.

 

Autor: Sylwia Gąsowska

 

Źródła:

https://psz.praca.gov.pl/rynek-pracy/bazy-danych/klasyfikacja-zawodow-i-specjalnosci/

https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-elektronik

https://www.praca.pl/poradniki/rynek-pracy/technik-elektronik-zawod,zarobki,praca_pr-1927.html


Widok zawartości stron Widok zawartości stron