Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Zawody przyszłości. Kim zostać, by mieć pewną pracę?

Świat zmienia się w błyskawicznym tempie, a wraz z nim zmienia się rynek pracy. Pojawiają się nowe zawody lub niektóre istniejące są bardzo poszukiwane. Jakie zawody będą na topie w niedalekiej przyszłości? Sprawdźcie w naszym tekście.

zawody_przyszlosci_1160.png

Przeanalizowaliśmy kilka zestawień dostępnych w internecie i na ich podstawie przedstawiamy 10 zawodów przyszłości, które w najbliższym czasie będą bardzo pożądane na rynku pracy (niektóre już są poszukiwane). Profesje prezentujemy w przypadkowej kolejności.

  1. Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa

Banki, firmy ubezpieczeniowe, a nawet sklepy internetowe potrzebują specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa, a to zapotrzebowanie na pewno nie będzie maleć – oczywiście ze względu na rosnącą liczbę osób dokonujących transakcji i korzystających z usług przez internet.

  1. Specjalista ds. e-commerce

Nieustanny rozwój sprzedaży w internecie dóbr ze wszystkich branż powoduje, że zapotrzebowanie na specjalistów od handlu elektronicznego ciągle wzrasta. Specjaliści ds. e-commerce, którzy potrafią zbudować platformę sprzedażową i ją rozwijać, są i będą potrzebni.

  1. Coach/konsultant

Coache i konsultanci mają wzięcie ze względu na trend udoskonalania firm. Coach pomoże pracownikom rozwinąć zdolności współpracy w grupie, pokaże, jak rozwiązywać konflikty czy radzić sobie ze stresem,a przełożeni mogą nauczyć się zarządzania zespołem i motywowania pracowników. Natomiast konsultanci potrzebni są ze względu na ekspercką wiedzę. Jako doświadczeni specjaliści z danej dziedziny wynajmowani są do przeprowadzania zmian i rozwiązywania określonych problemów w firmie.

  1. Opiekun/towarzysz osoby starszej

Żyjemy w czasach, w których średnia długość życia wciąż się wydłuża, w związku z czym seniorów mamy coraz więcej. Opiekunowie osób starszych to już teraz bardzo potrzebny zawód. Być może w przyszłości zamieni się w towarzysza osoby starszej – bo ludzie dzięki biotechnologii będą żyć dłużej i zdrowiej. W takiej sytuacji starszy człowiek nie będzie wymagał opieki, jedynie towarzystwa do rozmów.

  1. Twórca oprogramowania (IT developer)

IT to wciąż sektor, który potrzebuje dużej ilości specjalistów. Programowanie będzie się wciąż rozwijać. Warto dodać, że dobre zarobki są dostępne dla osób wykształconych w tym kierunku. Ostatnio modne stało się bowiem przekwalifikowywanie się na programistę, ale rzadko osobie tylko po kursie udaje się zdobyć intratną posadę.

  1. Logistyk

Źródła mówią, że obecnie jest to jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów. Jest potrzebny w wielu ważnych branżach – oprócz transportu są to: motoryzacja, elektronika, budownictwo czy energetyka. Planowanie produkcji, transportu czy dystrybucji towarów będzie wciąż wymagało dobrze wyspecjalizowanych ludzi.

  1. Trener/dietetyk

Moda na zdrowy styl życia sprawia, że trenerzy i dietetycy mają co robić. Możliwe, że z czasem te zawody zaczną się zazębiać, więc niezłym pomysłem jest kształcenie się w obu tych dziedzinach. A być może – przez wzgląd na starzejące się społeczeństwo – powstanie kiedyś taki zawód jak trener osób starszych?

  1. Biotechnolog

Zawód, który w Polsce dopiero się rozwija. Ze względu na rozwój medycyny, farmakologii i ochrony środowiska zapotrzebowanie na biotechnologów będzie coraz większe. Zarobki w tej profesji mogą być naprawdę dobre, ponieważ konkurencja jest raczej niewielka.

  1. Księgowy

Księgowy, zwłaszcza wyspecjalizowany  w rozliczaniu podatków, to zawód, który będzie miał wzięcie wśród właścicieli firm. Duże firmy często mają swoje własne działy księgowe, które rozbudowują wraz z rozwojem firmy.

  1. Tłumacz języków azjatyckich

Kraje Dalekiej Azji podbijają zachodnie rynki, a to znaczy, że zapotrzebowanie na tłumaczy z takich języków jak chiński, japoński czy hinduski będzie rosnąć.

Powyższe zawody to tylko część profesji, która jest i będzie na czasie. Charakterystyczne jest to, że są to zawody, do wykonywania których trzeba się długo uczyć lub porządnie przeszkolić.

Widzicie się w którejś z profesji?

 

Autor: Joanna Buharewicz

 

Źródła:

https://www.studia.net/zawody-przyszlosci/8319-10-najbardziej-poszukiwanych-zawodow-w-2019-roku

https://businessinsider.com.pl/rozwoj-osobisty/kariera/najbardziej-pozadane-zawody-w-2019-roku/hs2k5wx

https://businessinsider.com.pl/technologie/nowe-technologie/jakie-beda-zawody-przyszlosci/7eb94xt

https://www.wsb.pl/poznaj-wsb/dzielimy-sie-wiedza/jakie-studia-wybrac/jaki-zawod-wybrac-zobacz-zawody-pewnej-przyszlosci

https://interviewme.pl/blog/zawody-przyszlosci-najbardziej-poszukiwane


Widok zawartości stron Widok zawartości stron