Wydawca treści
Żegluga w przyszłość
Żegluga w przyszłość” to cykl spotkań w ramach wakacyjnego aktywnego wypoczynku w Hufcu Pracy w Braniewie.
Spotkania rozpoczęły się od pogadanek z aktorami Emilem i Bartkiem Siennickimi oraz prezentacji filmu „Mój brat rybak” w reż. Alicji Sokół, który zdobył Nagrodę Główną podczas Konkursu Filmów Krótkometrażowych na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Następnie podopieczni braniewskiego OHP podziwiali eksponaty związane z regionem morza, rzeki Pasłęki oraz Zalewu Wiślanego zgromadzonych w sali hanzeatyckiej Muzeum Ziemi Braniewskiej. Zwiedzaniu towarzyszyły opowiadania Doroty Olbryś oraz Zbigniewa Kędziory. Następnie młodzież odwiedziła taras widokowy odnowionej wieży bramnej, która stanowi pozostałość po XIII wiecznym Zamku Biskupim, z którego można podziwiać fragmenty Zalewu Wiślanego oraz koryto rzeki Pasłęki.
W kolejnych dniach młodzi ludzie odwiedzili odległą o 7 km od Braniewa urokliwą wioseczkę rybacką Nową Pasłękę. Młodzież udała się tam rowerami. W Marinie Nowa Pasłęka odbyły się zajęcia edukacyjne dotyczące żeglarstwa i bezpieczeństwa na wodzie z instruktorami oraz doświadczonymi żeglarzami – Andrzejem Włodarczykiem i Ryszardem Doda właścicielem Czarter Zalew Wiślany Doda Yacht. Młodzież poznała również podstawy dotyczące zasad i sposobów budowy jednostek pływających. Następnie rowerzyści mogli skosztować rybnych potraw z Zalewu Wiślanego w „Smażalni nad Zalewem”. Było to idealne miejsce na wypoczynek. Przy Ujściu rzeki Pasłęki, na Obszarze Natura 2000 Zalewu Wiślanego i Mierzei Wiślanej na młodzież czekała kolejna niespodzianka. Było to spotkanie z legendą – Romanem Rąbalskim, wieloletnim bosmanem portu w Nowej Pasłęce, nawigatorem na traulerach rybackich oraz statkach towarowych. Pan Roman podzielił się z uczestnikami OHP wspomnieniami z podróży dalekomorskich, egzotycznymi okazami, publikacjami na swój temat oraz wód naszego regionu.
– Był to dla nas ogromny zaszczyt być ugoszczonym we własnym domu pana Romana Rąbalskiego i wysłuchać opowieści prawdziwego bosmana – jednogłośnie stwierdzili wychowankowie Hufca Pracy w Braniewie.
Następnym punktem wakacyjnego programu „Żegluga w przyszłość” było spotkanie z kolejną legendą rybackiej wioseczki Nowa Pasłęka – Janem Orłowskim, który pokazał żaki rybackie w swoim własnym, klimatycznym garażu i przedstawił rzadko spotykaną już sztukę wyplatania i cerowania sieci rybackich.
– To żmudne zajęcie, jedynie dla najbardziej wytrwałych. Produkowane obecnie sieci są zgrzewane fabrycznie i często niszczą się podczas połowów, dlatego wciąż widoczne jest zapotrzebowanie na sieci robione ręcznie. To smutne, że zawody rzemieślnicze, w tym zawód rybak, coraz częściej trafiają na listę zawodów ginących – opowiadał pan Jan.
Zwieńczeniem całotygodniowej przygody „Żegluga w przyszłość” było spotkanie z właścicielem jachtu Format 84 Czarter. Młodzi ludzie rozmawiali z nim o flaucie, prędkościach wiatru, bezpieczeństwie na wodzie, a także o projektach, kursach nurkowych, motorowodnych, o możliwościach zarobkowych związanych z żeglarską pasją, o Zatoce Gdańskiej i o Pętli Żuławskiej.
To był wspaniale spędzony czas. Podczas wakacyjnego tygodnia z OHP młodzi ludzie nauczyli się wykorzystywać narzędzia do określania położenia, poznali sonar, który używa fal dźwiękowych do detekcji, klasyfikacji i śledzenia obiektów zanurzonych: ruchomych (fauna) oraz nieruchomych (wraki). Młodzież chłonęła opowieści o pasji do żeglarstwa i miłości do mieszkania na końcu świata.
Autor tekstu i zdjęć: Anna Sydor-Sokół - komendant Hufca Pracy w Braniewie
Zdjęcie nr 1 – 3_ Młodzież OHP z Braniewa podczas spotkań w ramach programu „Żegluga w przyszłość”
Zdjęcie nr 4_Spotkanie z Janem Orłowskim
Widok zawartości stron
Zobacz również:
Zobacz również:
-
Przedświąteczne przygotowania w Giżycku
23.12.2024
-
Spotkanie opłatkowe w Pasłęku
19.12.2024
-
Odkrywanie świata finansów
18.12.2024