Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Zmiana szkoły – jak poradzić sobie ze stresem?

2023-10-03

Są sytuacje w życiu, które napawają strachem i wywołują stres. Mogą do nich należeć zmiana miejsca zamieszkania czy zmiana szkoły podstawowej na branżową, jak to się dzieje w przypadku uczestników OHP. Sprawdź, jak poradzić sobie ze stresem w takich sytuacjach.

Wspomnianym zmianom towarzyszą podobne okoliczności  – nowa szkoła, nowi nauczyciele, nowi koledzy. To niezwykle stresująca sytuacja.

 

Nowe obowiązki

Początek roku szkolnego wiąże się z tym, że znowu trzeba zabrać się do „roboty”. W przypadku zmiany z „podstawówki” na „branżówkę” dochodzi jeszcze do tego nowy obowiązek – nauka zawodu. Stajesz się nie tylko uczniem, ale również pracownikiem, co powodować może różne uczucia.

 

Rozmowa jako jeden ze sposobów pomocy

Na szczęście istnieje wiele sposobów, które mogą ci pomóc złagodzić skutki zmiany i przejść przez ten okres w miarę bezboleśnie. Od dawna wiadomo, że najlepszym sposobem na niwelowanie stresu jest zwykłe „wygadanie się”. W tym celu zwróć się do rodziców lub przyjaciół. Możesz także zwrócić się do wychowawców, którzy z chęcią cię wysłuchają i doradzą ci.

 

Pasje i zainteresowania

W przejściu przez okres adaptacji może ci także pomóc zajęcie się czymś, co sprawia ci przyjemność oraz rozwija twoje pasje i zainteresowania. W tej sytuacji korzystna jest również jedna z propozycji OHP, czyli możliwość uczestniczenia przez młodzież w kołach zainteresowań.

 

Pewność siebie

Kolejnym ważnym czynnikiem przeciwdziałającym stresowi związanemu ze zmianą szkoły jest rozwijanie pewności siebie. Pomaga to odnaleźć się w nowej rzeczywistości i zaaklimatyzować się w nowym otoczeniu. W tym również pomoże rozmowa z wychowawcą, który wskaże ci twoje mocne strony, co przyczyni się do zwiększenia twojej wiary w siebie.

Rola wychowawcy może okazać się bardzo ważna zwłaszcza, jeśli mieszkasz poza domem. Okazanie zainteresowania, troski i empatii działają cuda. Stres związany ze zmianą szkoły można zmniejszyć poprzez zapewnienie poczucia bezpieczeństwa i wzbudzenie zaufania. Dlatego nie wahaj się szukać tego w swoim otoczeniu. To wszystko może ci pomóc łagodnie przejść zmianę, która właśnie zachodzi w twoim życiu.

 

Autorka tekstu: Agnieszka Fijałek


Widok zawartości stron Widok zawartości stron