Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Życie studenckie – nauka czy zabawa?

2019-09-19

Wcześniej czy później wielu z was pomyśli o studiach. Najlepiej z dala od domu, w dużym, gwarnym mieście. Myślicie sobie: rano zajęcia na uczelni, wieczorem spotkania z przyjaciółmi i znajomymi, a na koniec weekendowe imprezy.

Czy tak jest faktycznie? Nie zawsze. Okazuje się, że około 60% studentów podejmuje zatrudnienie w trakcie trwania nauki. Dlatego życie studenta wypełnia nie tylko sama zabawa, ale także w znacznej części praca, obowiązki i nauka.

Zdobywanie doświadczenia zawodowego

Warto podkreślić, że kontynuowanie nauki na studiach wyższych to inwestowanie w przyszłość, a podejmowana w trakcie nauki praca jest „furtką” do dalszej kariery zawodowej. Okazuję się, że studenci pierwszego roku, rozpoczynający naukę na uczelni wyższej, mają sprecyzowane cele, do których konsekwentnie dążą. Wśród wszystkich studentów jest to około 72%, co jest niezwykle optymistyczne.

Ważne jest samo podejście studentów do nauki i praktyk zawodowych. Uważają oni, że praktyki nie są wystarczające, by móc pochwalić się doświadczeniem zawodowym. Dlatego w miarę możliwości podejmują zatrudnienie, chociażby weekendowe. Warto podkreślić, że priorytetem nie są dla nich wysokie zarobki, ale to, aby praca była ciekawa, zgodna z ich zainteresowaniami i pozwalająca na rozwój osobisty. 

Samodzielność

Poza tym już nie ma mamy, która ugotuje, posprząta i upierze. Uczniowie muszą sami o siebie zadbać. Otwiera się przed nimi nowy etap w życiu, porzucają bezpieczny, ciepły domowy kąt, uciekają spod nadzoru rodziców. Choć czują się beztrosko i oczekują teraz od życia nowych wyzwań, nowych ludzi wokół, z którymi wiążą plany przeżycia przez najbliższe lata studenckie wspaniałych chwil, to muszą zdawać sobie sprawę, że czekają na nich obowiązki, o których do tej pory nawet nie myśleli. Mam tutaj na myśli pranie, prasowanie, sprzątanie, zakupy czy gotowanie.

Dobra zabawa

Nauka, praca, praktyki, staże, zajmowanie się mieszkaniem... Mnóstwo obowiązków, ale nie oznacza to jednak, że dobra zabawa odeszła w cień. Studenci dobrze znają miejsca, w których każdy z pewnością znajdzie cos dla siebie i będzie się świetnie bawił. W każdym bowiem dużym ośrodku akademickim jest mnóstwo okazji i chętnych do imprezowania. Można to zauważyć głównie w większych miastach jak Wrocław, Warszawa, Kraków, Łódź czy Poznań.

Rozwój

Ten wolny czas to również możliwość korzystania z bardzo bogatego zaplecza kulturalnego (kino, teatry, muzea, koncerty), ale także zawieranie nowych znajomości, zdobywanie cennych doświadczeń. Te ostatnie można posiąść w ramach praktyk studenckich czy podejmowanego zatrudnienia. Studenci, chcąc się rozwijać, często sami szukają informacji na temat staży zawodowych, wolontariatu czy praktyk wyjazdowych, również za granicą naszego kraju. Bardzo często korzystają też z zajęć dodatkowych, jakie proponuje im uczelnia. Są to szkolenia, kursy, spotkania informacyjne i inne. Zdarza się również, że studenci decydują się na podjęcie nauki na drugim kierunku studiów.

Na wszystko znajdzie się czas

Jeśli tylko dobrze rozplanujemy swoje obowiązki, będziemy dobrze zorganizowani, nie będziemy odkładać na jutro tego, co mamy zrobić dziś - znajdziemy czas na wszystko. Wówczas mamy możliwość dobrze się uczyć, skutecznie pracować, ale również fajnie zabawić.

Autor: Agnieszka Kwiecień, MCK Radomsko

 

Źródła:

http://www.egospodarka.pl/152013,Jak-naprawde-wyglada-studenckie-zycie,1,39,1.html

https://www.wprost.pl/edukacja/160420/studia-juz-nie-tylko-nauka-i-zabawa.html

http://zarzadzanie.uni.lodz.pl/tabid/1482/Default.aspx

https://www.deon.pl/inteligentne-zycie/psychologia-na-co-dzien/art,907,10-rzeczy-o-ktorych-musi-pamietac-kazdy-student.html

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron