Widok zawartości stron
Informator na temat warunków życia i pracy w Szwajcarii
Informacje ogólne, czyli co warto wiedzieć o Szwajcarii przed wyjazdem?
Szwajcaria jest krajem bardzo wysoko rozwiniętym, a zarazem jednym z najbogatszych na świecie. Leży w centralnej części Europy, bez dostępu do morza. Na północy graniczy z Niemcami, z Austrią i Lichtenstain na wschodzie, Francją po zachodniej, a Włochami po południowej stronie kraju. Jej powierzchnia wynosi 41.285 km2. Szwajcaria jest krajem górzysto-wyżynnym, środkową oraz południową część kraju zajmują Alpy (60% pow.).
Szwajcaria jest jednym z najmniejszych krajów europejskich, warto zaznaczyć iż nie jest członkiem Unii Europejskiej ani Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Posiada jednak specjalne dwustronne stosunki z Unią Europejską, dzięki czemu uczestniczy w wybranych inicjatywach (np. układ z Schengen) oraz dopłaca do budżetu unijnego. Jest krajem federacyjnym, które posiada 26 kantonów. Każdy kanton w Szwajcarii jest niezależny. Kantony leżące na Wyżynie Szwajcarskiej są bardziej zaludnione oraz uprzemysłowione. Kantony alpejskie natomiast są słabiej zaludnione, bardziej nastawione na rolnictwo i turystykę.
Oficjalne języki urzędowe to: niemiecki, francuski, włoski oraz język romansz. Udział poszczególnych języków (statystyki 2023–2025) przedstawiają się następująco:
-
niemiecki – ok. 62–66% mieszkańców,
-
francuski – ok. 23–24%,
-
włoski – ok. 8–8,5%,
-
romansz – ok. 0,5%.
Szwajcaria jest krajem wielowyznaniowym, katolików jest ok. 30,7%, protestantów 19,5%, muzułmanów 6%, a bezwyznaniowców 35,6%.
W Szwajcarii dni wolne od pracy i święta są ustalane w poszczególnych kantonach. Indywidualnie ustalane są zarówno dni wolne od pracy, jak i święta. Jest kilka wspólnych świąt w całym kraju. Jedynym wspólnym dla całej Szwajcarii świętem oraz dniem wolnym od pracy jest dzień 1 sierpnia, który jest Świętem Narodowym ustanowionym z okazji rocznicy uchwalenia konfederacji. Wśród znanych nam świąt oraz dni wolnych od pracy są np.: 25 oraz 26 grudnia – Boże Narodzenie oraz Wspomnienie Św. Szczepana, 1 stycznia – Nowy Rok, 1 maja – święto pracy, 1 listopada –Wszystkich Świętych. Każdy kanton może wyznaczyć sobie także dni wolne od pracy obowiązujące tylko na jego terenie (do 8 dni w ciągu roku).
Wybierając się do Szwajcarii należy pamiętać, że kraj ten nie należy do strefy euro. Obowiązującą walutą jest frank szwajcarski.
Praca w Szwajcarii
Minimalny wiek zatrudnienia do podjęcia pracy w Szwajcarii to 15 lat, co oznacza pełnoetatowy etat bez ograniczeń wiekowych. Natomiast osoby w wieku 13–14 lat mogą wykonywać wyłącznie lekka, nieobciążającą pracę (dostarczanie ulotek, lekkie prace domowe, uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych, sportowych lub reklamowych), pod warunkiem że nie zakłóca to edukacji ani nie szkodzi zdrowiu – zgodnie z lokalnym prawem kantonalnym i pod kontrolą odpowiednich służb. Praca młodzieży do 18. roku życia musi uwzględniać ograniczenia dotyczące godzin pracy, przerw, zakazu pracy nocnej i niedzielnej i często wymaga dodatkowych badań lekarskich.
Zgodnie z prawem szwajcarskim rozróżnia się trzy główne typy umów:
-
Indywidualna umowa o pracę (IEC) — umowa między pracodawcą, a pracownikiem, określająca obowiązki, wynagrodzenie, urlopy, ubezpieczenia, wypowiedzenia itd.
-
Układ zbiorowy pracy (CLA) — negocjowany zbiorowo między związkami,
a pracodawcami, ustala warunki minimalne (pensje, czas pracy, urlopy, nadzór). -
Standardowa umowa urzędowa (SEC) — formalna umowa narzucona przez organy federalne lub kantonalne tam, gdzie nie ma uregulowań zbiorowych, aby zapobiec wyzyskowi (np. w opiece domowej).
Umowy o pracę w niepełnym wymiarze godzin i telepraca również mogą być regulowane przez IEC, CLA lub SEC.
Szwajcaria nie posiada odrębnych przepisów dla prac sezonowych – osoby zatrudnione krótkoterminowo są traktowane zgodnie z ogólnymi przepisami prawa pracy, CLA, SEC, także jeśli chodzi o ochronę młodocianych. Obywatele UE/EFTA mogą pracować w Szwajcarii do 90 dni roboczych (ok. 3 miesiące) w roku bez pozwolenia na zatrudnienie, jednak konieczne jest elektroniczne zgłoszenie pobytu co najmniej dzień wcześniej przed rozpoczęciem pracy.
Podjęcie i świadczenie pracy
Jeśli poszukujesz pracy przed wyjazdem do Szwajcarii, zalecane jest skonsultowanie się z doradcami EURES we własnym kraju. Jeśli jesteś już w Szwajcarii, możesz zarejestrować się bezpłatnie w lokalnym Regionalnym Biurze Pracy (RAV/ORP/URC).
Większość ofert pracy w Szwajcarii jest reklamowana w Internecie. Różne strony internetowe oferują ukierunkowane poszukiwanie pracy w podziale na obszary działalności. Inną opcją jest rejestracja w prywatnej agencji zatrudnienia. Usługi świadczone przez te agencje są zazwyczaj bezpłatne dla osób poszukujących pracy. Jeśli otrzymasz umowę o pracę, Twój pracodawca zostanie poproszony o pokrycie kosztów usługi.
W Szwajcarii oferty pracy są bardzo często reklamowane w głównych gazetach. Najbardziej znanymi suplementami są: „Emploi &Formation”, opublikowane przez Le Temps w Genewie, „Emploi”, opublikowane przez 24 Heures w Lozannie, „Stellefant”, opublikowane przez Basler Zeitung, „Stellenmarkt”, opublikowane w Bund i w Berner Zeitung, „Stellen-Anzeiger” i „NZZ Executive”, które pojawiają się w Neue Zürcher Zeitung i „Alpha”, które można znaleźć w Zurychu „Tages-Anzeiger” i „SonntagsZeitung” oraz w „Corriere del Ticino”.
Przed wyjazdem do Szwajcarii pamiętaj o…
Zanim zdecydujesz się na wyjazd do Szwajcarii warto wcześniej zapoznać się z warunkami życia oraz obyczajami tego kraju. Ponadto trzeba sprawdzić jakie oferty pracy są obecnie dostępne na rynku. Na stronie www.eures.europa.eu znajdziesz wszechstronne informacje
o życiu zawodowym we Szwajcarii, wolnych miejscach pracy i przedsiębiorczości. Portal EURES oferuje również wiele innych informacji.
Wskazane jest także pomyślenie przed wyjazdem o podjęciu kursu językowego i podszkoleniu umiejętności komunikowania się w językach urzędowych tego kraju czyli, niemiecki, francuski, włoski oraz romski.
Bezpośrednio przed wyjazdem pamiętaj o zabraniu ze sobą następujących rzeczy:
- Ważny paszport.
- Curriculum Vitae (CV), list motywacyjny, referencje z ostatnich miejsc pracy, kserokopie dyplomów akademickich i certyfikaty kursów przetłumaczone na język urzędowy Szwajcarii. Dodatkowo pamiętaj, aby dyplomy akademickie i certyfikaty kursów przetłumaczyć u tłumacza przysięgłego.
- CV i list motywacyjny w wersji elektronicznej, by móc je ewentualnie modyfikować
i uzupełniać.
- Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ - bezpłatną kartę, którą otrzymasz po wypełnieniu wniosku w Oddziale Wojewódzkim lub Delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzięki karcie w nagłej sytuacji będziesz mógł skorzystać z pomocy placówek medycznych.
- Listę adresów i telefonów polskich placówek dyplomatycznych.
- Odpowiednią sumę pieniędzy, która wystarczy do pierwszej wypłaty lub na powrót do domu, jeśli to będzie konieczne.
- Rozmówki niemieckie, francuskie lub włoskie, ewentualnie angielskie.
Warunki życia w Szwajcarii
Szwajcaria należy do najbogatszych i najlepiej rozwiniętych krajów świata. Oferuje bardzo dobrą jakość opieki zdrowotnej, edukacji, transportu publicznego oraz bezpieczeństwa. To jedno z najbezpieczniejszych państw w Europie – przestępczość jest niska, a służby publiczne działają sprawnie i z dużą skutecznością.
Koszty utrzymania w Szwajcarii są wysokie, szczególnie w zakresie wynajmu mieszkań, opieki zdrowotnej (jeśli nie ma się ubezpieczenia pracowniczego) oraz żywności i usług. Miasta takie jak Zurych, Genewa, czy Bazylea należą do najdroższych w Europie.
Zarobki są wysokie, ale idą w parze z kosztami życia. Rynek pracy jest stabilny, a bezrobocie niskie. Wymagana jest dobra znajomość lokalnych języków (w zależności od kantonu).
Transport publiczny (pociągi, autobusy, tramwaje) działa bardzo punktualnie i sprawnie. Infrastruktura drogowa i miejska jest na bardzo wysokim poziomie.
Czyste powietrze, piękne góry, jeziora i dbałość o ekologię sprawiają, że Szwajcaria to doskonałe miejsce dla osób ceniących naturę i aktywny styl życia.
Zalety życia w Szwajcarii
- Wysoki standard życia.
- Dostęp do doskonałej opieki zdrowotnej, edukacji, usług publicznych i infrastruktury.
- Bezpieczeństwo i porządek.
- Bardzo niski poziom przestępczości, stabilne państwo, zaufanie i sprawne instytucje.
- Wysokie zarobki (średnie wynagrodzenie należy do najwyższych w Europie).
- Czyste środowisko i piękna przyroda (Alpy, jeziora, parki narodowe to doskonałe warunki do życia blisko natury i uprawiania sportów).
- Wielojęzyczność i różnorodność kulturowa (możliwość poznania różnych kultur w jednym kraju (niemiecka, francuska, włoska, retoromańska)).
- Punktualne, szybkie i czyste pociągi, dobrze skomunikowane miasta i wsie.
- Polityczna neutralność i stabilność (brak konfliktów).
Wady życia w Szwajcarii
- Bardzo wysokie koszty życia.
- Wynajem mieszkań, ubezpieczenie zdrowotne, jedzenie i usługi są bardzo drogie. Zurych
i Genewa należą do najdroższych miast świata.
- Wymagana znajomość języków lokalnych, ponieważ praca i codzienne życie bez znajomości niemieckiego, francuskiego lub włoskiego są mocno utrudnione.
- Mało elastyczny rynek mieszkaniowy, ponieważ trudno znaleźć mieszkanie zwłaszcza
w dużych miastach. Wymagane są referencje, kaucje, zaświadczenia o dochodach.
- Formalności i biurokracja (niektóre procedury np. rejestracja, prawo pobytu, ubezpieczenia bywają złożone, zwłaszcza dla obcokrajowców).
- Presja zawodowa i szybkie tempo życia, gdyż wysoka jakość usług i produktywność oznacza, że standardy w pracy są bardzo wysokie – może to być stresujące.
Gdzie szukać pomocy w razie nagłych wypadków?
Policja - 117
Pogotowie - 144
Straż pożarna - 118
Pomoc drogowa TCS (nieosiągalna z zagranicy) - 140
Szwajcarskie Pogotowie Helikopterowe, Zurych - 1414
Europejski Numer Pogotowia Ratunkowego - 112
Informacja automatyczna (wewnątrz Szwajcarii):
Informacja o numerach krajowych - 111
Informacja o stanie dróg - 163
Informacja o pogodzie - 162
Informacja o miejscach występowania lawin zimą – 187
Informacja turystyczna, zimą informacja dla narciarzy – 120
Adresy polskich placówek dyplomatycznych
Ambasada Konfederacji Szwajcarskiej
Al. Ujazdowskie 27, 00-540 Warszawa
tel.: (022) 628-04-81(82)
fax: (022) 621-05-48
E-mail: var.vertretung@eda.admin.ch
Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Bernie
Elfenstraße 20a, CH-3000 Bern 15 tel.
(0-041 31) 358 02 02
fax 0041 31 358 02 16
e-mail: berno.amb.sekretariat@msz.gov.pl
e-mail: berno.ambasada@msz.gov.pl
Stałe Przedstawicielstwo RP przy Biurze Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie
AncienneRoute 15 1218 Grand Saconnex Genewa
tel.: +41-22-710-97-97/98
fax. +41-22-710-97-99
strona: www.genewa.polemb.net
e-mail: genewa.onz.sekretariat@msz.gov.pl
e-mail: chegenstp@msz.gov.pl
Sporządziła: Dominika Szymanowska – Specjalista ds. kształceni i wychowania/Doradca EURES
Źródła:
Niniejszy informator został sporządzony w oparciu o materiały internetowe:
https://www.aboutswitzerland.eda.admin.ch/en/language?utm_source=chatgpt.com
https://www.arbeit.swiss/secoalv/en/home/menue/stellensuchende/berufliche-mobilitaet-in-der-eu-efta---eures/leben-und-arbeiten-in-der-schweiz.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Szwajcaria
https://eures.europa.eu/living-and-working/living-and-working-conditions-europe_pl
https://www.gov.pl/web/szwajcaria/ambasada