Widok zawartości stron
Informator na temat warunków życia i pracy na Węgrzech
WĘGRY – HUNGARY – MAGYARORSZAG
Powierzchnia: 93 030 km 2
Liczba ludności: 9 584 627
Stolica: Budapeszt
Język urzędowy: węgierski
Waluta: forint węgierski (HUF)
Informacje ogólne
Węgry leżą w Europie Środkowej i nie mają dostępu do morza. Graniczą z Austrią, Chorwacją, Serbią, Słowenią, Ukrainą, Słowacją i Rumunią. W znacznej większości to kraj położony na nizinie lub równinie, wyjątkiem są nieliczne pasma górskie usytuowane w północnej i północno zachodniej części. Najwyższym szczytem Węgier jest Kekes 1014 m n. p. m. leżący w Górach Matras i zaliczany do Korony Europy.
Najdłuższe rzeki Węgier to Dunaj, Drawa i Cisa. W południowo – zachodnich Węgrzech mamy największe dla tego kraju oraz w Europie Środkowej jezioro – Balaton. Ogromną atrakcją jest także jezioro termalne Heviz, którego woda ma działanie lecznicze, a temperatura waha się pomiędzy 24o C zimą do 36o C latem.
Węgry leżą w strefie klimatu umiarkowanie ciepłego. Zimy są krótkie i łagodne, a lata długie i upalne. W tych szerokościach geograficznych nie ma zbyt dużej ilości opadów, więc Węgrzy często borykają się z suszą, szczególnie na terenach nizinnych. Powierzchnia jest słabo zalesiona.
Kraj ten zajmuje trzynaste miejsce w Unii Europejskiej pod względem liczby ludności. Struktura wiekowa od lat 80-tych wskazuje na fakt, iż są oni społeczeństwem starzejącym się. Większość zamieszkuje miasta, z czego prawie 20% populacji mieszka w samej stolicy.
Na Węgrzech istnieje dość duża różnorodność religijna. Ponad 50% to katolicy, kolejno 15% kalwini, a zdecydowanie mniejsze grupy stanowią luteranie, unici, Żydzi czy prawosławni. Statystyki wskazują, że ok. 25% społeczeństwa to ateiści.
Co należy wiedzieć przed wyjazdem…
Przed wyjazdem na Węgry warto zarejestrować się w systemie „Odyseusz”. Jest to bezpłatne i dobrowolne zgłoszenie wyjazdu zagranicznego, które umożliwi w przypadku nieoczekiwanych zdarzeń lub zagrożenia życia resortowi spraw zagranicznych na szybki kontakt lub nadzwyczajną pomoc jaką może udzielić placówka dyplomatyczno – konsularna RP.
Aby przekroczyć granicę należy mieć ważny paszport (tymczasowy lub stały) lub dowód osobisty. Nie trzeba wyrabiać wizy. Na Węgrzech można pozostać do 90 dni bez zameldowania, a po tym czasie wymagana jest rejestracja obywatela UE lub uzyskanie zgody na pobyt stały lub tymczasowy.
Polisy ubezpieczeniowe zawarte w Polsce lub polskich towarzystwach są honorowane na Węgrzech. Trzeba jednak znać ich zakres, sposób realizacji oraz dane osoby lub instytucji do której można się zgłosić.
Przed wyjazdem należy wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która upoważnia osoby ubezpieczone do korzystania z usług opieki medycznej. Warto jednak dokupić polisę pokrywającą ewentualne koszty leczenia rozszerzonego (szczególnie stomatologicznego) lub transport medyczny do Polski.
Informacje dodatkowe
- Przejazd przez autostrady jest płatny. Opłatę należy wnieść przed rozpoczęciem podróży i zachować bilet oraz dowód zakupu.
- Większość parkingów na Węgrzech jest płatna, a szczególnie te w pobliżu atrakcyjnych turystycznie miejsc.
- Walutę można wymienić w wielu miejscach: bankach, kantorach oraz podczas transakcji płatniczych.
- Na Węgrzech znajdziemy placówki dokonujące szybkich przelewów do i z Polski – Western Union.
- Do podróży zagranicznej ze zwierzętami (psy, koty, fretki) niezbędne jest posiadanie: paszportu zwierząt, specjalnego oznakowania –mikroczip oraz aktualnego szczepienia przeciw wściekliźnie.
- W przypadku nagłych zdarzeń na Węgrzech działa europejski numer alarmowy 112.
Warunki życia
Od 1 stycznia 2012 roku obowiązującym na Węgrzech ustrojem politycznym jest Republika Parlamentarna. Kraj ten podzielony jest na 19 komitatów. Władzę ustawodawczą stanowi jednoizbowy parlament – Zgromadzenie Krajowe, w skład którego wchodzi 199 posłów. Władza wykonawcza należy do prezydenta i rządu, zaś władzę sądowniczą sprawuje Sąd Najwyższy, 5 sądów apelacyjnych oraz sądy komitackie.
Węgry weszły do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku, a do strefy Schengen 21 grudnia 2007.
Na Węgrzech obowiązuje zakaz palenia tytoniu w budynkach (oraz ich pobliżu) sektora edukacji i opieki zdrowotnej, a także przejściach podziemnych, komunikacji publicznej oraz w odległości 5m od kawiarni, placów zabaw czy przystanków autobusowych. Ponadto nie można spożywać alkoholu w przestrzeni publicznej – ulice, parki, środki komunikacji. Posiadanie, zażywanie lub handel narkotykami jest nielegalny i wysoko karalny.
Edukacja na Węgrzech jest kilkustopniowa. Rozpoczyna się w 3 roku życia dziecka i obejmuje edukację przedszkolną. Obowiązek szkolny dotyczy dzieci od 6 do 16 roku życia. Wyróżniamy w niej:
- szkołę podstawową – klasy 1 – 4 oraz szkołę średnią I stopnia – klasy 5 – 8
- szkołę średnią II stopnia – trwającą od 3 do 5 lat o profilach ogólnokształcących (przygotowujących do zdania egzaminu maturalnego) oraz technicznych lub zawodowych
- szkolnictwo wyższe – obejmujące wyższe studia zawodowe, studia: licencjackie, magisterskie, doktoranckie oraz podyplomowe.
Sytuacja gospodarcza Węgier i świata wpływa nieustannie na kształtowanie się cen. W ostatnich latach zanotowano ich wzrost związany z inflacją obecnie wynosi 3,9 %
Przykładowe ceny podstawowych artykułów (w forintach):
Chleb – 250 HUF
Mleko 1l – 370 HUF
Jajka – 350 HUF
Woda mineralna 1,5l – 80 HUF
Ziemniaki 1 kg – 250 HUF
Pomidory 1 kg – 1100 HUF
Filet z kurczaka 1 kg – 1200 HUF
Piwo 0.5l (w sklepie) – 500 HUF
Pasta do zębów 100 ml – 580 HUF
Paliwo: diesel, benzyna – 595-627 HUF
Uznawanie kwalifikacji zawodowych
Oktatasi Hivatal Magyar Ekvivalencia es Informacios Kozpont to instytucja, do której należy się zgłosić w celu nostryfikacji dyplomu ukończenia studiów wyższych. Nie ma obowiązku nostryfikacji dyplomów niższego stopnia (np. ukończenia szkoły średniej).
Węgierska Akademia Nauk oraz uczelnie dokonują nostryfikacji stopnia naukowego.
Informacje o uznawaniu kwalifikacji zawodów regulowanych: https://www.oktatas.hu/kepesitesek_elismertetese/english/recognition_of_foreign_qualifications
Wniosek o nostryfikację można:
- Złożyć osobiście w biurze Urzędu ds. Edukacji - Oktatasi Hivatal ügyfelszolgalata pod adresem 1122 Budapest, Maros utca 19 – 21.
- Wysłać listem poleconym - Oktatasi Hivatal Magyar Ekvivalencia es informacios Kozpont, 1363 Budapest, Pf. 112
- Złożyć poprzez węgierski profil zaufany
Warunki pracy
Tendencje węgierskiego rynku pracy zgodne są ze zmianami zachodzącymi w Europie zachodniej. Rozwijają się branże związane z przemysłem, IT, budownictwem, usługami, a także rolnictwo. Obecna stopa bezrobocia wynosi 4,5%
Minimalne wynagrodzenie brutto wynosi 266 800 HUF
Średnie wynagrodzenie brutto wynosi 708 300 HUF
Szukając pracy na Węgrzech można zgłosić się do organów państwowej służby zatrudnienia Namzeti Foglalkoztatasi Szolgalat (NFSZ) oraz prywatnych agencji. Na stronie internetowej https://nfsz.munka.hu znajdziemy liczne informacje dla poszukujących pracy jak i zasady wsparcia dla pracodawców. Oferty pracy dla cudzoziemców publikowane są także w serwisie EURES https://eures.europa.eu. Udzielana pomoc jest bezpłatna.
Poza ofertą publicznych i prywatnych agencji warto prześledzić media społecznościowe, które również zamieszczają informacje o wydarzeniach rekrutacyjnych i wolnych miejscach pracy.
Aby rozpocząć pracę na Węgrzech pracownik (obywatel UE) potrzebuje: kartę meldunkową i adres zameldowania, węgierskie ubezpieczenie społeczne oraz identyfikator podatkowy. Procedura trwa kilka dni.
W pozytywnym przejściu procesu rekrutacyjnego pomoże odpowiednio przygotowane Curriculum Vitae (CV). Należy go sporządzić w języku węgierskim lub angielskim zgodnie z ogólnie przyjętymi wymogami. Wskazane jest opracowanie CV w formacie Europass – niezbędne informacje znajdziemy w serwisie https://europass.europa.eu/pl/create-europass-cv.
Adresy placówek dyplomatycznych na Węgrzech
Ambasada RP w Budapeszcie
Adres: 1068 Budapest, Varosligeti fasor 16
Telefon: +36 1 413 82 00
e-mail: budapeszt.amb.sekretatiat@msz.gov.pl
Wydział Konsularny i Polonii Ambasady RP w Budapeszcie
Adres: 1068 Budapest, Varosligeti fasor 16
Telefon: +36 1 413 82 06, +36 1 413 82 08
e-mail: budapeszt.amb.sekretatiat@msz.gov.pl
Godziny przyjęć obywateli:
Poniedziałki 9.00 – 13.00
Środy 12.00 – 18.00
Przydatne zwroty
Dzień dobry – Jó reggelt kívánok
Do widzenia – Viszontlátásra
Tak – Igen
Nie - Nem
Proszę – Kérem
Przepraszam – Sajnálom
Dziękuję – Köszönöm
Jestem z Polski - Lengyelországból származom
Miłego dnia - Legyen szép napod
Szukam pracy - Munkát keresek
Przygotowanie: Izabela Krzemińska, asystent EURES, Kujawsko – Pomorska Wojewódzka Komenda OHP w Toruniu
Źródło:
https://kurier.plus/instytut
https://www.gov.pl/web/wegry/informator-ekonomiczny
https://www.gov.pl/web/wegry/dla-turystow2
https://www.gov.pl/web/wegry/polak-na-wegrzech2
https://european-union.europa.eu/principles-countries-history/eu-countries/hungary_pl
https://eurydice.org.pl/systemy-edukacji-w-europie/wegry
https://www.turysta.org/ceny-na-wegrzech/
https://eures.europa.eu
https://workpermit.hu/pl/procedury/
https://businessinsider.com.pl
https://europass.europa.eu/pl/create-europass-cv