Widok zawartości stron Widok zawartości stron

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ROZMOWY KWALIFIKACYJNEJ?

Otrzymałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną? Wspaniale! Teraz wystarczy odpowiednio się do niej przygotować.

Osoby, z którymi masz się spotkać nie są twoimi wrogami. Zaproszenie na rozmowę jest dowodem na to, że w dużym stopniu spełniasz ich oczekiwania. Spotkanie ma służyć poznaniu Cię, zweryfikowaniu informacji, które zamieściłeś w CV i liście motywacyjnym oraz wyjaśnieniu nieścisłości (jeśli takie się pojawiły).

 

NA CO ZWRÓCIĆ SZCZEGÓLNĄ UWAGĘ, PRZYGOTOWUJĄC SIĘ DO ROZMOWY KWALIFIKACYJNEJ?

Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, dlatego zadbaj o swój wygląd.

Powinieneś ubrać się schludnie, skromnie i elegancko. Tak, jak na bardzo ważne spotkanie. Możesz mieć pewność, że w czasie rozmowy kwalifikacyjnej zostaną zauważone brudne ręce, buty, włosy, poplamiona koszula. Zniszczy to obraz profesjonalisty, jaki chcesz zbudować.

Bardzo ważne jest Twoje zachowanie w trakcie spotkania.

Bądź pewny siebie (ale nie arogancki).

Bądź kulturalny i okazuj szacunek. 

Po wejściu do pomieszczenia, w którym ma się odbyć rozmowa, przywitaj się w sposób swobodny, zdecydowany i uśmiechnij się. Zamknij za sobą drzwi.Zaczekaj, aż ktoś wskaże Ci miejsce do siedzenia. Kontroluj to, jak się poruszasz.
Istotne jest utrzymywanie kontaktu wzrokowego z rozmówcami. Staraj się nie rozglądać, nie wpatruj się w podłogę. Może to sugerować, że nie jesteś wiarygodny, masz coś do ukrycia.

Bądź miły. Uważnie słuchaj i staraj się odpowiadać na pytania rzeczowo i płynnie.

Nie ubarwiaj rzeczywistości. Jeśli czegoś nie wiesz, nie udawaj, że jest inaczej. Lepiej jest się przyznać, niż wprowadzić w błąd i sugerować, że wiesz wszystko. Jeśli Twoim zdaniem rozmowa nie dotyczy stanowiska, o które się starasz, nie komentuj tego i nie krytykuj. Nie próbuj też przejąć kontroli nad przebiegiem spotkania.

Staraj się nie okazywać zdenerwowania.

Siedź prosto. Zachowuj się w sposób naturalny. Lekkie pochylenie w kierunku rozmówcy sprawi wrażenie zainteresowania. Pamiętaj o uśmiechu, ale nie sil się na żarty. Zbytnia poufałość przekreśli Twoje szanse na zatrudnienie.

Przygotuj dzień wcześniej wszystko, czego będziesz potrzebował.

Ubranie, CV, dane firmy, pieniądze na bilet, kluczyki i dokumenty samochodu, naładowany telefon komórkowy – pamiętaj, aby wyłączyć go na czas rozmowy kwalifikacyjnej! Postaraj się zrelaksować, oddychaj głęboko. Dobrze byłoby, gdybyś przećwiczył wcześniej np. wchodzenie do pokoju, powitanie i pożegnanie.

Upewnij się, że masz dokładną informację o godzinie i miejscu spotkania oraz o tym, z kim masz się zobaczyć na miejscu.

Nie spóźnij się. Gdyby stało się tak, że z jakiegoś ważnego powodu nie możesz dotrzeć na spotkanie, koniecznie poinformuj o tym rekrutera. Poproś o wyznaczenie nowego terminu.

 

JAKIE PYTANIA MOGĄ POJAWIĆ SIĘ W TRAKCIE ROZMOWY KWALIFIKACYJNEJ?

Aby wywrzeć dobre wrażenie powinieneś przemyśleć też, jakie pytania mogą pojawić się w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Jednymi z częściej zadawanych są:

1. Co może pan o sobie powiedzieć?

Powinieneś przedstawić krótko przebieg swojej edukacji i pracy, najważniejsze doświadczenia, umiejętności, zainteresowania i plany na przyszłość.

2. Jakie są pana zalety i wady?

Odpowiadając na to pytanie staraj się wybrać te mocne strony, które byłyby przydatne na stanowisku, na którym Ci zależy. Na przykład w pracy związanej z handlem i obsługą klienta ważna jest komunikatywność. Postaraj się przygotować przykład na poparcie tego, kiedy cecha ta była wyjątkowo przydatna. Jeśli chodzi o wady, postaraj się przedstawić takie, które rekruter mógłby potraktować, jak zalety
np. perfekcjonizm. Dla pracodawcy jest atutem.

3. Dlaczego powinniśmy pana zatrudnić?

Możesz powiedzieć, że np. Twoim zdaniem spełniasz warunki niezbędne na danym stanowisku, posiadasz odpowiednie przygotowanie i doświadczenie „Powinniście mnie zatrudnić, ponieważ moim zdaniem spełniam wszystkie warunki niezbędne na danym stanowisku (tu możesz krótko powiedzieć o swoich zaletach, cennych w przyszłej pracy)” lub „… ponieważ posiadam odpowiednie przygotowanie i doświadczenie niezbędne na danym stanowisku”.

4. Ile chciałby pan zarabiać?

Dobrze, gdybyś zorientował się wcześniej, jak wyglądają zarobki w danej firmie. W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej lepiej jest nie podawać konkretnych kwot, ponieważ możemy znacznie zaniżyć lub zawyżyć przewidziane na danym stanowisku wynagrodzenie.

5. Co pan wie o naszej firmie?

Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej sprawdź historię firmy i branżę. Czym się zajmuje i wyróżnia na tle innych, kim jest jej konkurencja.

6. Dlaczego wybrał pan właśnie tę a nie inną szkołę/kierunek/specjalizację?

Rekrutujący chce wiedzieć, co kierowało Tobą przy wyborze szkoły. Możesz pochwalić się swoimi zainteresowaniami, które tam rozwinąłeś. Co udało Ci się osiągnąć? Jakie doświadczenie dzięki temu zdobyłeś?

7. Czy ma pan jakieś pytania?

Warto je mieć. Świadczą o Twoim zaangażowaniu, o tym, że faktycznie interesujesz się przedstawioną ofertą i rozumiesz oczekiwania pracodawcy. Lepiej nie pytać o sprawy, które wynikały z rozmowy i opisu stanowiska w ogłoszeniu. Możesz zapytać np. o możliwości rozwoju i to, kiedy możesz spodziewać się odpowiedzi.