Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Upcykling użytkowy

Torebka ze starych spodni, a może krzesło z plastikowych butelek lub meble z palet? Sprawdź, co jeszcze można zrobić z pozornie niepotrzebnych rzeczy i śmieci i przekonaj się, że to niezła frajda!

W obecnych czasach niezwykle ważna jest ochrona środowiska naturalnego, dlatego szukamy różnych sposobów, aby ograniczyć eksploatację surowców naturalnych. Bardzo dużym problemem są składowiska odpadów komunalnych, które mają coraz większą powierzchnię.

Do czego mogą przydać się śmieci?

Wiele firm i wielu naukowców jest zaangażowanych w segregację i powtórne wykorzystanie niektórych odpadów. Powstają  nowoczesne technologie, aby móc ponownie wykorzystać pozornie niepotrzebne przedmioty.

Nie tylko im zależy na tym, aby wykorzystywać ponownie odpady. Ludzie związani ze sztuką już od kilkudziesięciu lat wykorzystują opakowania szklane, plastikowe, metalowe, kartony, stare przedmioty i zniszczone meble w swojej twórczości. Po prostu nadają im nowe życie. Takie działanie nazwano upcyklingiem użytkowym. Kiedyś dziedzina znana ludziom sztuki, a dzisiaj dzięki Internetowi także zwykłym ludziom.

Upcykling jest dla każdego

Coraz częściej nadajemy drugie życie starym meblom, z europalet tworzymy nowe ekomeble ogrodowe lub domowe. Ze słoików szklanych robimy piękne lampiony techniką witrażową, wazony zdobione techniką decoupage'u, a nawet wykorzystujemy je jako szklanki do picia np. podczas rodzinnego grillowania.

Z kartonów po napojach lub mleku można zrobić torby na zakupy. Ze szklanych butelek klosze osłaniające żarówki, z zakrętek plastikowych maty podłogowe lub zasłonki do wejść. W upcyklingu użytkowym liczy się chęć do działania i tworzenia czegoś nowego z czegoś starego i niepotrzebnego.

Wiele pomysłów można zaczerpnąć z portali poświęconych upcyklingowi użytkowemu. Na ich stronach zamieszczone są instrukcje oraz filmy pokazujące, jak daną rzecz wykonać krok po kroku. Dawanie drugiego życia przedmiotom to fajna zabawa i mile spędzony czas w gronie przyjaciół czy rodziny. Uczy cierpliwości i kreatywności w działaniu, a także zwiększa świadomość, że robi się coś naprawdę ważnego i dobrego, bo przecież każdy tak naprawdę ma wpływ na czystość powietrza, wód i gleb w miejscu, w którym żyje.

Moda czy sposób na życie?

Wielu ludzi zajmuje się upcyklingiem, bo est na topie, ale są też tacy, dla których staje się to sposobem na życie. Na rynku pojawiają się warsztaty z atrakcyjnymi ofertami dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Takie zajęcia oferują naukę wielu prostych metod przetwarzania domowych odpadów, np. wytwarzania biżuterii, torebek i siatek na zakupy ze starej koszulki bawełnianej. Takie warsztaty są godne polecenia, bo uczą niestandardowego podejścia do recyklingu, a co za tym idzie dbania o naszą planetę.

Autor: Monika Lasek-Oględzińska


Widok zawartości stron Widok zawartości stron