Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

„Uśmiech proszę!”, czyli jak zostać fotografem

2020-09-24

Kochasz robić zdjęcia? Fotografujesz wszystko dookoła? Masz pomysły na świetne ujęcia? Jeśli tak, to możesz wykorzystać swoje zainteresowania i zostać profesjonalnym fotografem! Dowiedz się, jak tą niezwykłą pasję przekuć w konkretny zawód!

Na początek warto wiedzieć, czym dokładnie zajmuje się fotograf.

 

Zadaniem fotografa jest:

  • wykonywanie wszelkiego rodzaju zdjęć i ich wywoływanie. Na ogół są to:
  • zdjęcia portretowe,
  • zdjęcia do dokumentów (np. do dowodu osobistego czy legitymacji),
  • zdjęcia na różnych uroczystościach (np. śluby, fotografie szkolne),
  • zdjęcia reklamowe wykonywane podczas sesji zdjęciowych,  
  • zdjęcia reportażowe, czyli fotografie zamieszczane w artykułach w gazetach czy portalach internetowych, zdjęcia podczas różnych wydarzeń, imprez, fotografie osób, które udzielają wywiadów itd.,
  • fotografia artystyczna,
  • obróbka zdjęć w postaci odświeżania starych fotografii, retuszu, dodawania lub usuwania różnych elementów, zmiany kolorów,
  • tworzenie odbitek zdjęć z dostarczonych materiałów.

 

Jakie trzeba mieć predyspozycje?

 

Profesjonalny fotograf powinien wykazywać się dużą kreatywnością i posiadać zmysł estetyczny. Wrażliwość i spostrzegawczość, dostrzeganie piękna ludzi, przedmiotów, architektury i krajobrazów jest bardzo istotne. Ważna jest kreatywność co do tła czy ujęć, aby jak najlepiej ukazać to wszystko na zdjęciu. 

Osoba pracująca w zawodzie fotografa powinna posiadać również umiejętność obsługi sprzętu fotograficznego. Aparat, obiektyw, statyw, systemy mocowania tła, dodatkowe oświetlenie, komputer i programy do retuszu i obróbki zdjęć to niezbędne rzeczy w codziennej pracy. Konieczne jest śledzenie nowinek technicznych i poszerzanie wiedzy w tym zakresie.

Bardzo ważną cechą osobowości fotografa jest również komunikatywność, ponieważ przeważnie pracuje z ludźmi. Istotne jest więc wytworzenie przyjaznej atmosfery oraz jasny przekaz instrukcji i wskazówek ze strony fotografa dla modeli czy innych osób pozujących do zdjęć. Fotograf powinien również mieć swoją wizję artystyczną zdjęć.

 

Jak zostać fotografem?

 

Kształcenie w zawodzie fotografa odbywa się  w systemie dualnym, który polega na nauce i pracy. Jako uczeń w szkole branżowej I stopnia możesz zdobyć wiedzę z przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych, a jednocześnie nauczyć się zawodu w praktyce, pracując u pracodawcy. Profesjonalnym fotografem zostaniesz po zdaniu egzaminu czeladniczego przed komisją, którą powoła Izba Rzemieślnicza.

Możesz również zdobyć nowe umiejętności na kwalifikacyjnych kursach zawodowych.

 

Więcej o kształceniu dualnym przeczytasz w artykule "Dualna oferta kształcenia w OHP".

 

Ile zarabia fotograf?

 

Średnie miesięczne wynagrodzenie w zawodzie fotografa wynosi ponad 3 000 zł. Jednak połowa osób wykonujących tę profesję otrzymuje wynagrodzenie przekraczające nawet 5000 zł. Jest to uzależnione od miejsca pracy, umowy lub prowadzonej działalności, doświadczenia oraz umiejętności, których posiadaniem należy się wykazać.

 

Połączenie zainteresowania, jakim jest robienie zdjęć, z profesjonalnym przygotowaniem do wykonywania zawodu fotografa, może zaowocować wielką życiową przygodą. Ta pasja może stać się twoją pracą. Nie wahaj się spróbować! Najważniejsze bowiem w życiu jest robić to, co się kocha!

 

Autor: Sylwia Gąsowska

 

Żródła:

https://zarobki.pracuj.pl/porady-zarobkowe/8-cech-ktore-powinien-posiadac-dobry-fotograf/

https://psr.gda.pl/rekrutacja/rekrutacja-branzowa-szkola/fotograf/

https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-fotograf

Widok zawartości stron Widok zawartości stron