Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Aktywni z Tczewa – uczestniczkom Pomorskiej WK OHP w Gdańsku

2022-02-01

„Różowa skrzyneczka” to ogólnopolski projekt, którego celem jest walka z wykluczeniem i tabu menstruacyjnym. Włączyli się w nią uczestnicy Klubu Aktywnych OSiW w Tczewie, chcąc wesprzeć swoje koleżanki.

„Różowa skrzyneczka” to inicjatywa działająca na rzecz powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny osobistej w przestrzeni publicznej.

W Polsce ponad 500 tys. kobiet nie ma pieniędzy na zakup podpasek, tamponów czy kubeczków. 21 % naszych rówieśniczek musi wychodzić ze szkoły, opuszczając zajęcia lekcyjne ze względu na ich brak, a 10 % koleżanek z powodu ograniczonego dostępu w ogóle nie wychodzi z domu. Brak środków higieny osobistej wyklucza je z życia społecznego. Odbiera im prawo do godnej i komfortowej menstruacji, która jest niezbywalną częścią ich fizjologii, eliminując je z różnych sfer aktywności.

Klub Aktywnych Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Tczewie w pełni popiera słuszność treści założeń programowych tego przedsięwzięcia. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych koleżanek, my tczewscy aktywni, podjęliśmy trud realizacji wytycznych akcji „Różowa skrzyneczka”.

 

Przekazanie skrzyneczki dla 11-3 HP w Pruszczu Gdańskim

 

Nie pozwalamy, aby nasze koleżanki obok naturalnych dolegliwości fizycznych związanych z miesiączkowaniem, odczuwały dodatkowy dyskomfort psychiczny z powodu braku możliwości zaopatrzenia się w środki higieniczne. Nie godzimy się, aby „ubóstwo menstruacyjne” było kolejną przeszkodą czasowo wykluczającą z realizacji podstaw programowych nauczania czy kształcenia zawodowego.

Wykluczenie menstruacyjne wciąż funkcjonuje w otaczającej nas rzeczywistości, stanowiąc nierozwiązany problem naszych koleżanek, przyjaciółek czy partnerek. Akcja „Różowa skrzyneczka” to nie tylko dystrybucja nieodpłatnych środków higieny osobistej niezbędnych w okresie miesiączkowania w przestrzeni publicznej. To również szeroko zakrojona akcja edukacyjna prowadzana przez wykwalifikowanych specjalistów – wykłady, prelekcje, prezentacje prowadzone przez organizatorów inicjatywy.

 

Organizatorzy akcji z wykazem adresatów

 

Uczestnicy Klubu Aktywnych w Tczewie, analizując problem i jego rozmiary z pełnym zrozumieniem, niepokojem i powagą przyjęli fakt zjawiska wykluczenia menstruacyjnego. Nie ograniczając się do rozwiązań na terenie rodzimej jednostki, wychodząc naprzeciw wszystkim koleżankom Pomorskiej WK OHP, podjęli działania wypierające przedmiotowy element destabilizujący aktywność.

Dziś różowe skrzyneczki zostały zarejestrowane i mają swoją lokalizację. Na mapie znajdują się wszystkie jednostki organizacyjne Pomorskiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy w Gdańsku. Nie było to przedsięwzięcie łatwe ani tanie. Środki na realizacje inicjatywy pochodziły z przekazanej przez uczestników nagrody za zajęcie II miejsca w Ogólnopolskim Konkursie „Aktywność – dobry wybór” oraz z zorganizowanej zbiórki wśród uczestników OSiW OHP w Tczewie. Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy okazali wsparcie i pomoc w realizacji tej jakże słusznej i oczekiwanej akcji. Zapraszamy grono opiekuńczo-wychowawcze jednostek terenowych do zapoznania się z ofertą programowo-edukacyjną „Różowej skrzyneczki”.

 

Autorzy tekstu: Karol Mulik i Karol Zakrzewski – uczestnicy OSiW Tczew
Autorzy zdjęć: Katarzyna Kiełpińska / Wojciech Różanowski – wychowawcy w OSiW Tczew


Widok zawartości stron Widok zawartości stron