Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Aktywny Wypoczynek 2022 w Wielkopolskiej Wojewódzkiej Komendzie OHP w Poznaniu

W dniu 8 sierpnia 2022 r. w ramach akcji "Aktywny Wypoczynek 2022" młodzież z Hufca Pracy 15-19 w Słupcy i Hufca Pracy 15-12 w Kole roku rozpoczęła swój pobyt w Zawoi.

Po przybyciu na miejsce młodzież została zapoznana z regulaminami przez kierownika kolonii oraz wychowawców. Uczestnicy Aktywnego Wypoczynki mogli podziwiać w okolicy ośrodka przepiękny widok na Babią Górę oraz liczne rwące potoki.

Jedną z zorganizowanych atrakcji dla młodzieży była piesza wędrówka do Ośrodka Edukacyjnego Babiogórskiego Parku Narodowego, gdzie uczestniczyła w projekcji filmu przedstawiającego faunę, florę i szlaki turystyczne a także obejrzała wystawę. Następnie młodzież brała udział w warsztatach edukacyjnych poznając tutejszą roślinność górską wykorzystując wszystkie swoje zmysły.

10 sierpnia 2022 roku od samego rana wszyscy uczestnicy oraz kadra pod opieką przewodnika wyruszyli zdobyć Babią Górę. Szlak, którym podążała młodzież był bardzo trudny i wymagający jednak dzięki wspaniałej współpracy i wzajemnej pomocy wszystkim udało się go ukończyć. Podczas wędrówki uczestnicy mogli podziwiać wspaniałe widoki oraz panoramę Zawoi, a także rozpoznawać roślinność poznaną na warsztatach w Ośrodku Edukacyjnym Babiogórskiego Parku Narodowego w Zawoi. Wspaniała atmosfera oraz emocje towarzyszące wszystkim uczestnikom wyprawy sprawiły, że nikt nie myślał o zmęczeniu tylko pełniwrażeń bezpiecznie wrócili do ośrodka wypoczynkowego.

Dla uczestników Aktywnego Wypoczynku zostały także zorganizowane warsztaty artystyczne, na których każdy z nich ozdabiał pudełeczko na swoje skarby. Zajęcia prowadzone były przez właścicielkę pracowni Cacane Patchworki, która zapewniła wszystkie niezbędne materiały. Młodzież z dużym zaangażowaniem malowała i ozdabiała swoje cudeńka.

Niesamowite przeżycia dostarczyła uczestnikom wycieczka na górę Mosorny Groń, na którą wjechali kolejką linową – pomimo wielu obaw. Widoki, jakie mogła podziwiać młodzież, stłumiły strach i sprawiły, że każdy poczuł się jak w innym wymiarze. Na szczycie, uczestnicy wdrapali się na wieżę widokową, z której widoczne były Tatry. Ponadto została zorganizowana wyprawa nad wodospad Mosorny Potok oraz Sopotni.

W Zawoi jest wiele miejsc upamiętniających Papieża-Polaka, dlatego młodzież wybrała się również do Izby Pamięci Świętego Jana Pawła II, aby obejrzeć wystawę fotografii z wędrówek górskich Karola Wojtyły. Uczestniczyła również w projekcji filmu opowiadającego o historii Zawoi, jej tradycjach i zwyczajach.

Młodzież z Hufca Pracy 15-19 w Słupcy i Hufca Pracy 15-12 w Kole, przebywając w Zawoi, nie zapomniała o Święcie Wojska Polskiego. Uczestnicy na zajęciach plenerowych w wyjątkowy sposób podziękowała żołnierzom za służbę w obronie ojczyzny. Podczas wykonywania prac plastycznych odbyła się prelekcja przedstawiająca tajniki oraz rodzaje służby wojskowej. Młodzież z wielkim zaangażowaniem wykonywała swoje prace, które zaprezentowała nad rzeką Skawicą, nagrała również krótkie przesłanie skierowane dla niestrudzonych polskich żołnierzy.

Pomimo wyczerpujących wędrówek oraz organizowanych atrakcji młodzież swój wolny czas spędzała aktywnie, rozgrywając mecze piłki siatkowej i nożnej, grając w zbijanego, gry planszowe oraz tenisa stołowego, kąpiąc się w basenie. Natomiast wieczorami uczestnicy piekli kiełbaski na ognisku, śpiewali, tańczyli a przede wszystkim świetnie się bawili!

Czas na kolonii bardzo szybko mijał, a kadra starała się wypełnić go ciekawymi i różnorodnymi atrakcjami. Chociaż Hala Barankowa to niewysokie wzgórze, wejście na nią nie było łatwe, ale nawet stromy i kamienisty szlak, nie był przeszkodą aby dotrzeć do wypasających się na niej owiec. Mieści się tam też słynna Bacówka, w której wyrabiane są świeżutkie oscypki. Dzięki temu uczestnicy mogli zgłębić cały proces ich powstawania, a następnie je zakupić i skosztować. Wędrując po Zawoi odwiedzili tamtejszą, najstarszą kapliczkę Świętego Krzyża, wzniesioną w 1925 roku. Kolejnym przystankiem była Galeria na Uciechę, w której podziwiali wystawę rzeźb świętych i poznawali ich historię. Mogli tam obejrzeć przeróżne tradycyjne i regionalne góralskie wytwory. Młodzież miała niekończące się pokłady energii, dlatego kadra postanowiła dostarczyć im jeszcze więcej adrenaliny w Zawojskim Parku Linowym. Wspinając się na kolejne poziomy, oprócz wspaniałych widoków, czerpali radość z pokonywania trudności i przełamywania swoich słabości.

Na pożegnanie odbyła się dyskoteka, którą młodzież, ku zaskoczeniu opiekunów, rozpoczęła od tańca zwanego Belgijką. Mianowano króla i królową kolonii. Następnie wykonali piosenkę kolonijną własnego autorstwa. Tańce śpiewy i radość towarzyszyły nam przez cały ostatni już wieczór w Zawoi.

W drodze powrotnej do domu postanowili odwiedzić jeszcze jedno bardzo ważne dla Polaków miejsce pamięci, którym jest Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wszyscy w zadumie
i z ogromnym szacunkiem  wysłuchali całej historii przedstawionej przez wspaniałego przewodnika. Miłym akcentem było zebranie od przewodnika pochwał pod adresem młodzieży, za dużą wiedzę oraz godne naśladowania zachowanie podczas całego zwiedzania. To był ostatni punkt programu. Po pysznym obiedzie uczestnicy wraz z kadrą udali się do domu. Podróż minęła bezpiecznie, w radosnej atmosferze, z piosenką na ustach, jednak pożegnanie było pełne wzruszeń. Nic dziwnego, ponieważ młodzież przez te 10 dni bardzo się zżyła i zaprzyjaźniła, wręcz trudno było zauważyć, że są z dwóch różnych hufców. 

Letni wypoczynek minął w bardzo radosnej, przyjaznej i empatycznej atmosferze. Dostarczył zarówno uczestnikom jak i opiekunom niezapomnianych wrażeń, począwszy od zawarcia nowych i trwałych znajomości po sprawdzenie swoich możliwości podczas wymagających wspinaczek i wędrówek po górskich szlakach oraz pokonywanie własnych słabości.

Uczestnicy obydwóch jednostek nie mogą doczekać się kolejnych przedsięwzięć organizowanych przez OHP. 

 

 

Autor tekstu i zdjęć: Katarzyna Lizik

 

 

 

 

 

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron