Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Aktywny wypoczynek Młodzieży OHP w 2024 r. - woj. wielkopolskie

Tegoroczne lato okazało się niezapomniane dla uczestników Hufca Pracy w Koninie i Hufca Pracy w Turku, którzy wzięli udział w obozie przygodowo-poznawczym pod hasałem “Siła jest w nas”.

Wydarzenie organizowane było w ramach Aktywnego wypoczynku młodzieży OHP – 2024 przez Wielkopolską Wojewódzką Komendę OHP w Poznaniu.

Uczestnicy mieli okazję spędzić czas w pięknych okolicznościach przyrody, zdobywając nowe umiejętności, zawierając przyjaźnie i biorąc udział w wielu fascynujących atrakcjach.

W dniu 15 lipca 2024 roku grupa uczestników zebrała się w miejscu zbiórki, skąd wyruszyli do miejsca docelowego pobytu – Hotelu Villa Toscania w Nowym Gorzycku. Jak się okazało, hotel ten jest znany z programu telewizyjnego – „Kuchenne rewolucje” i był chwalony przez prowadzącą – Panią Magdę Gessler.

Program wypoczynku był bardzo zróżnicowany i dostosowany do zainteresowań młodzieży. Każdy z uczestników z pewnością znalazł coś dla siebie. Podczas trwania obozu nie zabrakło elementów rozwojowych. Uczestnicy brali udział w różnego rodzaju szkoleniach i warsztatach. Te cenne doświadczenia na pewno przydadzą się młodzieży w przyszłości, zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Jednak jednym z najważniejszych aspektów organizacji letniego wypoczynku była integracja młodzieży. Wspólne gry i zabawy, wieczorne ogniska oraz grupowe wycieczki sprzyjały zawieraniu nowych znajomości. Atmosfera wzajemnej życzliwości i wsparcia była odczuwalna na każdym kroku.

Pierwszego dnia zostało zorganizowane szkolenie z zakresu pierwszej pomocy z elementami survivalu prowadzonym przez trenera – Pana Łukasza Rościszewskiego z Uczniowskiego Klubu Sportowego Honor z Karpicka. W pierwszej części szkolenia młodzież pod czujnym okiem instruktora dowiedziała się, jak udzielać pierwszej pomocy i prawidłowo przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową oraz jak postępować na wypadek masywnych krwotoków i stanów zagrażających życiu w oparciu o taktykę pola walki. W drugiej części spotkania uczestnicy poznali różne techniki survivalu – postępowania w sytuacjach kryzysowych: rozpalanie ogniska, budowa schronienia, uzdatnianie wody i przygotowanie posiłku. Każdy uczestniczył w ćwiczeniach praktycznych, dzięki czemu nabywał nie tylko wiedzę teoretyczną, a może nawet i przede wszystkim wiedzę praktyczną.

W dniu 17 lipca 2024 roku uczestnicy wraz z opiekunami wybrali się do Rezerwatu Czapla Wyspa, gdzie mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z naturą i obcowania z dziką przyrodą. Po ekscytującej wyprawie młodzież spędziła miło czas biorąc udział w seansie filmowym podczas minikina letniego oraz sprawdziła swoje umiejętności wokalne, śpiewając wspólnie piosenki w trakcie zorganizowanego karaoke. Wieczorem, także nie mogło zabraknąć atrakcji, na młodzież czekała nocna gra terenowa.

Program wyjazdu obfitował w liczne wycieczki. Uczestnicy mieli okazję zwiedzić Międzyrzecki Rejon Umocniony. Młodzież dowiedziała się o znaczeniu strategicznym tego rejonu. Zobaczyli także broń, umundurowanie i wyposażenie z okresu II wojny światowej. Młodzież przyznała, że wizyta w tak zwanym MRU wywarła na niej największe wrażenie. Po intensywnym dniu zostało zorganizowane pidżama party, w trakcie której odbył się konkurs fryzur i malowania twarzy. Uczestnicy mogli wykazać się swoimi umiejętnościami manualnymi, charakteryzując się na postacie z filmów animowanych i anime. Przeobrażanie się w inne postacie wywołało mnóstwo śmiechu, a furorę zrobiła postać syrenki Arielki, która ogonem zrobionym z folii próbowała przepłynąć „ocean” hotelowego podjazdu.

W kolejny dzień obozu odbyła wycieczka do Muzeum Ginących Zawodów w Mniszkach, gdzie młodzież wraz z kadrą zwiedzała folwarczny ośrodek, w którym zobaczyli warsztaty wymierających zawodów taki jak: kowal, bednarz, szewc, garncarz, wikliniarz i pszczelarz. Uczestnicy mogli także zobaczyć sprzęty gospodarstwa domowego z dawnych lat, dawną szkołę czy skład kolonialny. W trakcie wizyty odbyły się warsztaty wikliniarskie, podczas których młodzież samodzielnie wykonała wozy z wikliny. Tego dnia na uczestników czekały także warsztaty mydlarskie. Każdy, z biorących udział, mógł zrobić samodzielnie mydełko, używając do tego bazy glicerynowej, olejków zapachowych i barwników. Na zakończenie tak pozytywnego dnia przygotowano grę terenową oraz gry zespołowe: badminton, skakanie na skakance i grę w zbijaka.

20 lipca 2024 roku na młodzież czekała wizyta w Centrum Edukacji Przyrodniczej przy leśniczówce Mokrzec. Z całą pewnością można stwierdzić, że ta lekcja dla uczestników nie była nudna. Podczas tej wizyty młodzież zobaczyła poddane naturalizacji zwierzęta leśne. Wśród eksponatów znalazły się takie okazy jak: wilk, puchacz, czapla siwa, dzięcioł zielony, bóbr, kuna i tchórz oraz owady województwa lubuskiego. Można też było odsłuchać naturalnych odgłosów wybranych zwierząt. Dopełnieniem tego dnia była kolejna atrakcja – wizyta w Leśnym domu „Pod pawiem” prowadzonym przez Państwa Mariolę i Jana Krasickich, gdzie uczestnicy uczyli się strzelać z łuku i karabinka pneumatycznego. W trakcie tych zajęć młodzież sprawdziła swoją celność, a przy tym świetnie się bawiła. Następnie na uczestników czekało interesujące zadanie. Uczestnicy musieli własnoręcznie zbudować tratwę i przepłynąć na niej do wyznaczonego punktu. Misja zakończyła się sukcesem i młodzieży udało się wykonać wskazane zadanie.

Następny dzień nie był mniej kreatywny niż poprzednie. Tego dnia uczestnicy obozu uczestniczyli w warsztatach z tworzenia soli do kąpieli, a później wspólnie z wychowawcami, wykonała samodzielnie instrumenty, by wieczorem wykorzystać je podczas koncertu przed zaproszonymi gośćmi. Tego dnia do miejsca pobytu młodzieży przybyła Wojewódzka Komendantka OHP – Pani Agnieszka Kotewicz-Wojnowska wraz z Kierownikiem Zespołu rozwoju zawodowego – Panią Marianną Dudą i Specjalistą ds. kształcenia – Panem Bartoszem Boguszem. Wojewódzka Komendantka OHP rozpoczęła spotkanie od rozmowy z młodzieżą o tym, jak spędzają czas podczas letniego wypoczynku oraz jakie są ich pasje. Pani Agnieszka Kotewicz-Wojnowska wręczyła uczestnikom upominki, które ma nadzieję, że wykorzystają podczas kolejnych wycieczek. Następnie odbyła się część artystyczna, podczas której młodzież i kadra zaprezentowała swoje umiejętności, a ich zwieńczeniem było zatańczenie przez grupę i kadrę ludowego tańca – belgijki. Ten dzień zakończył się wspólnym ogniskiem, w trakcie którego wszyscy dzieli się wrażeniami z ostatnich dni.

Letni wypoczynek z OHP to nie tylko czas relaksu i zabawy, ale przede wszystkim możliwość wszechstronnego rozwoju, integracji oraz zdobywania nowych doświadczeń. Dzięki bogatemu programowi i zaangażowaniu kadry, młodzież miała okazję przeżyć wyjątkowe chwile, które na długo pozostaną w ich pamięci, tym bardziej że dla części z nich był to pierwszy w życiu wyjazd tego typu. Warsztaty mydlarskie i tworzenia soli do kąpieli pokazały młodzieży nowe możliwości, jakie daje prowadzenie działalności gospodarczej w oparciu o pozyskane w trakcie ich trwania umiejętności.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i zapraszamy na kolejne edycje letniego wypoczynku z OHP!

 

Autor tekstu: Anna Nowakowska-Pytlak, Marianna Duda

Autor zdjęcia: Anna Nowakowska-Pytlak, Marta Marcinkowska, Marianna Duda

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron