Wydawca treści Wydawca treści

Bezpieczne wyjazdy do pracy za granicę

2022-01-10

Obecnie jedną z najczęstszych przyczyną wyjazdów za granicę są cele zarobkowe. Jak znaleźć pewną i bezpieczną ofertę pracy za granicą? Sprawdź, na co zwrócić uwagę.

Praca za granicą daje pewne korzyści, przez które podejmowana jest decyzja o wyjeździe do pracy za granicą, a mianowicie:

  • zdobycie doświadczenia zawodowego i wzbogacenie CV,
  • stabilność finansowa na danym poziomie,
  • warunki życia, pomagające zaadaptować się w nowym miejscu i posiadające bogate zaplecze socjalne,
  • skorzystanie z możliwości doskonalenia zawodowego lub odbycia stażu,
  • zetknięcie się z inną kulturą i udoskonalenie języka,
  • możliwość podróżowania i zwiedzania świata.

Możliwość swobodnego przepływu pracowników w państwach UE i EFTA sprawia, że Polacy chętnie poszukują pracy poza granicami Polski. Jednak trzeba być ostrożnym w wyszukiwaniu atrakcyjnych ofert pracy. Wyjazdy do pracy za granicę, choć atrakcyjne, bywają niebezpieczne.

Decyzje o wyjeździe nie powinny być podejmowane szybko i pod wpływem emocji, natomiast powinny być dokładnie przemyślane. Praca za granicą wiąże się z korzyściami, ale również niesie ze sobą zagrożenia.

Prawdopodobieństwo zagrożenia występuje najczęściej, kiedy sami na własną rękę szukamy pracy w obcym kraju. W takim przypadku bardzo łatwo zostać ofiarą nieuczciwego pracodawcy. Dlatego jeśli planujesz wyjazd za granicę do pracy, pamiętaj, aby odpowiednio sprawdzić  firmę, pracodawcę, jak i warunki współpracy. Tylko dzięki temu zyskasz pewność, że wyjazd jest bezpieczny.

Na co uważać przy szukaniu pracy?

Poniżej podajemy kilka wskaźników, które mogą wskazywać, że dana oferta pracy może być nieuczciwa:

  • podejrzanie atrakcyjne zarobki w porównaniu ze stawkami rynkowymi,
  • brak wymagań co do doświadczenia (lub bardzo niewielkie),
  • niewielki zakres obowiązków,
  • podejrzanie atrakcyjne warunki zakwaterowania,
  • praca „od zaraz”,
  • uzależnienie zatrudnienia od udziału w płatnym szkoleniu.

Cechy charakterystyczne nieuczciwego pracodawcy:

  • negatywne opinie w Internecie,
  • brak informacji o siedzibie (konieczny pełny adres!),
  • poczta firmowa w bezpłatnej domenie np. xxxx@gmail.com,
  • brak strony internetowej,
  • propozycja podpisania umowy dopiero po przyjeździe do pracy,
  • niesprawdzenie znajomości języka, który jest niezbędny w wykonywanej pracy,
  • niesprawdzenie kwalifikacji, które są niezbędne w wykonywanej pracy,
  • propozycja spotkania w miejscach publicznych (np. kawiarnie).

Za pośrednictwem stron internetowych Sieci EURES (eures.praca.gov.pl i www.eures.europa.eu) możesz znaleźć różne oferty bezpiecznej pracy od sprawdzonych pracodawców. Znajdziesz tam również informacje o warunkach życia i pracy w danym kraju UE i EFTA.

Podczas poszukiwania każdej pracy, czy to w swoim kraju, czy też za granicą, w pierwszej kolejności upewnij się, czy dany pracodawca istnieje i czy praca jest legalna. Zawsze dokładnie czytaj wszystkie dokumenty, które podpisujesz.

Autor: Dominika Grzechnik

Widok zawartości stron Widok zawartości stron