Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Blacharz samochodowy poszukiwany

2021-07-16

Czy blacharz to zawód przyszłościowy? Czym dokładnie się zajmuje? Jak zdobyć ten zawód i ile można zarobić? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego tekstu.

Dynamiczny rozwój naszego kraju, bogacenie się społeczeństwa i potrzeba przemieszczania się powodują duże zapotrzebowanie na pojazdy samochodowe. Powiększająca się z roku na rok liczba samochodów na naszych zatłoczonych drogach powoduje nieuniknione kolizje i wypadki drogowe.

 

Rośnie zapotrzebowanie na dobrych fachowców od naprawiania pojazdów, więc pracy dla dobrych blacharzy samochodowych nie zabraknie.

 

Wymagania, predyspozycje i możliwości

W zawodzie blacharza samochodowego potrzebne są umiejętności praktyczne, jak i zasób wiedzy teoretycznej związanej z dokumentacją i instrukcją obsługi różnych typów pojazdów. Dotyczą one głównie prac związanych z wymianą uszkodzonych elementów nadwozia oraz doboru materiałów ściernych, wypełnień szpachlowych oraz farb i lakierów.

Blacharz samochodowy zajmuje się przede wszystkim przywracaniem pokryć zewnętrznych pojazdów do pożądanego wyglądu. Wykonuje to poprzez prace blacharskie, szpachlowanie i malowanie elementów karoserii pojazdów. Blacharz pracować może w zakładach samochodowych, autoryzowanych stacjach obsługi pojazdów oraz prowadząc własną działalność gospodarczą[1].

 

Jak zostać blacharzem samochodowym?

 

Są różne drogi by zostać blacharzem samochodowym:
 

  1. Przyuczenie do wykonywania określonej pracy i nauka zawodu. To jedna z możliwości. Można je odbyć w Ochotniczych Hufcach Pracy. Przyuczenie trwa 22 miesiące, czyli nauka w szkole dla dorosłych i praktyka zawodowa w wybranym zakładzie samochodowym. Zakończone egzaminem sprawdzającym, a następnie jeszcze nauka zawodu, razem 36 miesięcy, zakończona egzaminem czeladniczym.
     
  2. Trzyletnia szkoła branżowa jest drugą możliwością odbycia nauki i praktyki zawodowej zakończona również egzaminem państwowym dającym Świadectwo Czeladnicze, będące dokumentem zaświadczającym o kwalifikacjach zawodowych.
     
  3. Istnieje również możliwość podjęcia zatrudnienia w dowolnym zakładzie samochodowym bez względu na wiek i poprzednie wykształcenie. Okres pracy trwa trzy lata i również zakończony jest państwowym egzaminem czeladniczym dającym możliwość awansu zawodowego jako blacharz samochodowy.

 

Niezłe zarobki

Zarobki blacharzy samochodowych z roku na rok rosną. Według danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń średnia pensja blacharza samochodowego w 2020 roku wynosiła średnio 5100 zł brutto.

Nie wszyscy zatrudnieni na tym stanowisku zarabiają tyle samo. Pensje blacharzy zależą od takich czynników jak: staż pracy, wykształcenie, wielkość firmy, wojewdztwo[2]. Na pewno samochodów będzie przybywało co wiąże się z pewną i dobrze płatną pracą.

 

Autor tekstu i zdjęć: Bogusław Patroś, wychowawca 16-11 HP Dębno

 

Źródło:

  1. http://www.praca.egospodarka.pl/121147,Blacharz-samochodowy1,114,1.html
  2. https://wynagrodzenia.pl/moja-praca/ile-zarabia-blacharz-samochodowy

 

Szpachlowanie zderzaka samochodowego przez uczestnika HP

 

Mechaniczne szlifowanie drzwi pojazdu przez uczestnika HP


Widok zawartości stron Widok zawartości stron