Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Czy wybrany przeze mnie zawód będzie na całe życie?

2024-07-24

Planowanie ścieżki edukacyjno-zawodowej, wybór zawodu i szkoły, to jedna z najtrudniejszych decyzji w życiu młodego człowieka. Wymaga przeanalizowania i zastanowienia się, co chcemy w życiu robić, by praca nas satysfakcjonowała, była źródłem dochodu i dawała nam radość z tego co robimy.

Czy dynamiczny i ciągle zmieniający się rynek pracy pozwoli nam pracować w wyuczonym zawodzie przez całe życie?

Wybierając zawód, młodzież bierze pod uwagę wiele czynników, szuka wsparcia i porad w szkole, w domu czy u znajomych, próbuje też odpowiedzieć sobie na pytania:

  • Kim chcę być w przyszłości?
  • Co lubię robić, jakie są moje zainteresowania i pasje?
  • Jakie mam umiejętności?
  • Jakie są moje mocne i słabe strony?
  • Czy jest to zawód, na który będzie zapotrzebowanie na rynku pracy?
  • Jak długo będę musiał się uczyć?
  • Jakie będą moje obowiązki?
  • Czy będą mógł się rozwijać, wykonując ten zawód?
  • Ile mogę zarabiać wykonując ten zawód?

 

Nawet jeśli uda się trafnie wybrać zawód dzięki odpowiedzi na powyższe pytania,  z czasem osobiste preferencje lub inne czynniki mogą spowodować zmianę decyzji. Postęp cywilizacyjny oraz nieustanny rozwój nowych technologii wpływają na zmiany na rynku pracy. Dlatego w wielu zawodach konieczne jest podnoszenie umiejętności i kwalifikacji oraz dostosowywanie się  do nowych trendów. Dodatkowo wymagania stawiane przez pracodawców są coraz większe jeśli chodzi o kompetencje pracowników i kandydatów do pracy.

 

Myślenie perspektywiczne

Zmienny rynek pracy sprawia, że obecnie coraz mniej osób przez całe życie zajmuje się tym samym. Według badań  World Economic Forum 65% obecnych uczniów będzie w przyszłości wykonywało zawody, które jeszcze nie istnieją. Zatem wybierając zawód, warto postawić na kompetencje, które dadzą nam możliwość łatwego przebranżowienia się, kiedy zajdzie taka potrzeba.

 

Młodzież, wybierając kierunek kształcenia, najczęściej bierze pod uwagę swoje zainteresowania i umiejętności, ale szuka też wsparcia w szkole, u rodziny czy znajomych. Warto mieć na uwadze kilka różnych zawodów, zapoznać się z wymaganiami, jakie trzeba spełnić, by zdobyć wybrany zawód, ile trwa nauka, jak kształtują się zarobki i jak duże jest zapotrzebowanie na rynku pracy na wybraną przez nas branżę.

Wybierając zawód jesteśmy bardzo młodymi ludźmi, po latach okazuje się, że często zmieniają się nasze  zainteresowania, predyspozycje czy oczekiwania i ten pierwszy wybór wydaje nam się nietrafiony. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż młody człowiek najczęściej nie wie jeszcze, co chce robić w życiu.

 

Wypalenie zawodowe

Należy pamiętać, że wykonując przez dłuższy czas te same zadania i pracując wiele lat w tej samej branży, narażeni jesteśmy na wypalenie zawodowe. Sygnały, które świadczą o tym, że należy zastanowić się nad zmianą pracy to:

  • uczucie zmęczenia i apatii,
  • brak motywacji,
  • brak zadowolenia z wykonywanej pracy, z wynagrodzenia,
  • obojętność i brak zaangażowania w wykonywaną pracę,
  • potrzeba zmiany,
  • poczucie ze jest coraz gorzej i lepiej już nie będzie.

 

Wiązanie się z pracodawcą na całe życie zawodowe kiedyś było czymś normalnym, jednak w obecnych czasach traktowane jest jako zagrożenie dla kariery zawodowej. Dzięki zmianom w życiu zawodowym unikamy rutyny i wypalenia zawodowego. W wielu branżach mamy do czynienia z pracą kontraktową, gdzie specjaliści są angażowani do pracy przy konkretnym zadaniu, a po jego wykonaniu szukają czegoś innego. Najpopularniejszą grupą zawodową zatrudnianą na podstawie umowy kontraktowej są sportowcy, inżynierowie budowlani, marynarze, osoby związane z mediami czy pracownicy branży IT.

 

Krótkotrwałe umowy – nowy trend

Zmiany zawodowe są najtrudniejsze dla ludzi z długim stażem pracy w jednym zakładzie pracy. Młodzież wchodząca na dzisiejszy rynek pracy jest już świadoma zachodzących zmian. Nastawione na zmienny rynek pracy są też szkoły i uczelnie, które tworzą nowe kierunki kształcenia, dające więcej umiejętności i możliwości na rynku pracy.

Młodzi ludzie wkraczający na dzisiejszy rynek pracy zdają sobie sprawę z tego, że aby zapewnić sobie bezpieczeństwo pracy, warto posiadać wiele kompetencji i być przygotowanym do zmiany zawodu.

 

 

Autor: Alina Kwiatkowska, MBP Kielce

 

Źródła:

https://idealniedopasowana.pl/co-chce-robic-w-zyciu/

https://www.livecareer.pl/porady-zawodowe/przebranzowienie

https://hrstandard.pl/2018/09/11/praca-cale-zycie-przeszlosc/

https://www.aplikuj.pl/porady-dla-pracownikow/1633/umowa-kontraktowa-kiedy-wybrac-taka-forme-zatrudnienia

https://gospodarka.dziennik.pl/praca/artykuly/561027,praca-oto-zawody-przyszlosci.html


Widok zawartości stron Widok zawartości stron