Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Grajewo: uwaga na upały – wizyta w Domu Samopomocy „Pomocna dłoń”

Długoterminowe prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej sugerują, że w sierpniu wystąpią kolejne fale upałów, dużo częstsze niż w lipcu, a upalnie ma być nie tylko za dnia, ale i w nocy.

W związku z przewidywaniami synoptyków, by zadbać o zdrowie mieszkańców Grajewa, uczestnicy Hufca Pracy przygotowali ulotki, które zawierały informacje o tym jak przygotować się na wystąpienie gwałtownego ocieplenia. Jedna z uczestniczek Hufca Pracy udała się wraz z wychowawcą do Środowiskowego Domu Samopomocy „Pomocna dłoń” w Grajewie, by przekazać przygotowane materiały informacyjne, a także podkreślić jak niebezpieczne mogą być upały dla osób starszych, jakie mogą być ich skutki, a także uczulić na konieczność nawadniania organizmu. Udar cieplny wywołany jest przegrzaniem organizmu, co spowodowane jest wysoką temperaturą i odwodnieniem. Najbardziej na upały narażone są osoby w podeszłym wieku, ale także zmęczone, otyłe, przewlekle chore oraz przyjmujące leki, które mogą utrudniać proces termoregulacji. Stosując się do wskazówek zawartych na ulotce można doskonale zapobiegać przegrzaniu organizmu i jego dalszym konsekwencjom.      

Zwróćmy uwagę na to, czy w najbliższym otoczeniu nie ma osób, którym trudno jest o siebie zadbać w tych upalnych dniach, a jeśli zauważymy oznaki przegrzania organizmu niezwłocznie wzywajmy pomoc, gdyż szybko udzielona może uratować nie tylko zdrowie, ale też życie.

 

Autor tekstu i zdjęć: Magdalena Laska – mł. wychowawca Hufca Pracy w Grajewie

 

 

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron