Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Jak pomóc dziecku wybrać szkołę średnią?

2023-11-27

Nadchodzi moment, kiedy wasze dzieci, kończące szkołę podstawową, stają przed ważnym wyborem dotyczącym szkoły średniej. Jak wspomóc je w dokonaniu mądrego wyboru? Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne.

Dla absolwentów szkoły podstawowej dostępne są różne ścieżki, takie jak 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum czy 3-letnia szkoła branżowa I stopnia, po której ukończeniu istnieje możliwość kontynuacji nauki w szkole branżowej II stopnia, kończącej się maturą.

Pomagając dziecku podjąć decyzję, do którego typu szkoły złożyć dokumenty rekrutacyjne, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych rzeczy, o których piszemy niżej, a także starać się wspierać je tak, by nie wywierać presji.

 

Plany

Warto zastanowić się, jakie plany na przyszłość ma wasze dziecko. Jeśli już teraz ma konkretny zawód na oku, sprawdźcie, czy można nauczyć się go w technikum lub szkole branżowej. Z kolei liceum ogólnokształcące może być lepszym wyborem, jeśli przyszła praca wymaga specjalistycznych studiów.

 

Zainteresowania

Znaczenie przy wyborze mają także zainteresowania dziecka. Poszukajcie szkoły, która pomoże w rozwijaniu pasji. Warto również zastanowić się, czy dziecko już wie, czego chce, czy może jeszcze szuka swojej drogi. W takim przypadku liceum ogólnokształcące może być bezpiecznym wyborem, umożliwiającym zweryfikowanie zainteresowań przed podjęciem dalszych decyzji.

 

Temperament i charakter

Podczas wyboru szkoły warto wziąć pod uwagę temperament i charakter dziecka. Jeśli lubi ruch i zmiany, szkoła branżowa lub technikum z różnorodnymi zajęciami praktycznymi może być trafnym wyborem. Natomiast, jeśli nie przepada za ogólnymi przedmiotami, liceum może nie być najlepszą opcją.

 

Własna decyzja

Pamiętajcie, że to decyzja waszego dziecka, a nie np. przyjaciół czy wasza własna. Sugerowanie się wyborem innych może prowadzić do niezadowolenia. To nie wy, rodzice, będzie chodzić do wybranej szkoły, dlatego starajcie się nie narzucać dziecku własnego zdania, ale wziąć pod uwagę jego potrzeby i oczekiwania.

 

Stan zdrowia

Warto także uwzględnić stan zdrowia, gdyż niektóre szkoły wymagają dobrej kondycji fizycznej, zwłaszcza w przypadku specjalizacji wojskowej.

 

Aspiracje

Na koniec, zwróćcie uwagę na aspiracje waszego dziecka. Choć studia są jedną z opcji, sukces wymaga zaangażowania i ciężkiej pracy, niezależnie od wybranej ścieżki edukacyjnej. Dobrze płatną i satysfakcjonującą pracę można mieć także po szkole branżowej czy odpowiednim kursie.

 

Ważne, by decyzja dotycząca przyszłości edukacyjnej dziecka była przemyślana i świadoma. Polecamy film podsumowujący tematykę wyboru szkoły średniej, który warto obejrzeć razem z dzieckiem, by podsumować wspólne rozważania.

 




 

 

Autor: Joanna Buharewicz