Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Kreatywność – sposób na twórcze życie

2022-03-09

Czy kiedykolwiek zazdrościłaś/eś znajomym ciekawego pomysłu, nietypowego rozwiązania zadania lub oryginalnego sposobu myślenia? Jak oni to robią, że z taką łatwością i lekkością rozwiązują problemy w domu, szkole czy pracy? Cała tajemnica tkwi w kreatywnym myśleniu!

Kreatywne myślenie polega na kontrolowaniu procesu myślenia i używania narzędzi, które rodzą w naszych głowach nowe pomysły. Zdolność do takiego myślenia ma każdy z nas, choć nie zawsze jest tego świadomy.

 

Kreatywnego myślenia można się nauczyć, stosując różnorodne techniki i narzędzia. Jednym z nich, bardzo polecanym, jest „Mind Mapping”- tzw. mapy myśli.

 

Mapy myśli

To technika stosowana do wyznaczania celów, planowania działań, rozwiązywania problemów. Odpowiednie narzędzie, które wspomaga uczenie się, ułatwia zrozumienie materiału, poprawia koncentrację czy usprawnia zapamiętywanie nowych informacji.

 

Wskazówki do tworzenia map myśli:

 1. Przygotuj dużą, czystą kartkę, ułóż ją poziomo.
 2. Na centralnym miejscu wpisz tytuł, problem, główne zagadnienie. Oznacz go symbolem, rysunkiem.
 3. Od zagadnienia poprowadź linie, „gałęzie”, zmniejszaj ich grubość w miarę oddalania się od centrum. Każda z linii niech łączy się z punktem wyjścia.
 4. Łącząc linie, określasz powiązania między informacjami.
 5. Na „gałęziach” umieszczaj „słowa-klucze”, długość linii = długość wyrazu. Pisz drukowanymi literami,  co ułatwi ci przeczytanie i zapamiętywanie.
 6.  Używaj różnych kolorów do poszczególnych zagadnień  a łatwiej będzie ci zapamiętać i skojarzyć poszczególne fakty, zdarzenia i sytuacje.
 7. Uatrakcyjnij swoją mapę rysunkami, ikonami, symbolami, strzałkami.
 8. Zastosuj cyfry. Nadaj numery liniom głównym,  jeśli zależy ci na uporządkowaniu kolejności zagadnień i chronologicznemu układowi.
 9. Na zakończenie… narysuj kilka pustych gałęzi, gdy potrzebujesz nowych inspiracji. Twój umysł podświadomie będzie dążył do zapełnienia niezapisanych pozycji na mapie.

 

Spróbuj! (Ćwiczenia)

 1. Wykonaj mapę myśli, której tematem będą twoje wakacje marzeń. Na środku narysuj symbol tego miejsca, państwa, regionu, itp. Przedstaw w swojej pracy informacje dotyczące pogody, otoczenia, towarzystwa, posiłków, atrakcji, zabytków, itp.
 2. Narysuj mapę myśli  dotyczącą twoich zainteresowań, pasji czy hobby. Przygotuj ją  w formie prezentacji do szkoły
 3. Stwórz mapę myśli, która ma ci ułatwić naukę do egzaminu czy sprawdzianu. Podziel materiał na zagadnienia. Twoja mapa powinna być czytelna. Jeśli informacji jest za dużo podziel materiał zagadnieniami i zrób kilka odrębnych map myśli. Spójrz na mapę przed snem i samym egzaminem.

 

Źródła:

A. Bubrowiecki, ,,Popraw swoją kreatywność”, Wyd. MUZA SA, Warszawa 2008

Roger von Oech, przeł. Anna Skrok, ,,Kreatywność. Możesz być bardziej twórczy”, Wyd. Galaktyka, Łódź 2009

H. Schlicksupp, ,,30 minut dla większej kreatywności”, Wyd. KOS, Katowice 2004


Widok zawartości stron Widok zawartości stron