Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Projekt EURES GO FURTHER! – spotaknie w Zespole Szkół Agroprzedsiębiorczości w Zambrowie

30 listopada 2023 roku w Zambrowie odbyło się spotkanie informacyjne EURES w ramach projektu „EURES GO FURTHER”.

Przeprowadził je doradca EURES z Podlaskiej WK OHP w Białystoku. Wydarzenie odbyło się dzięki współpracy Hufca Pracy w Zambrowie i Zespołu Szkół Agroprzedsiębiorczości w Zambrowie.

Uczniowie Zespołu Szkół Agroprzedsiebiorczości dowiedzieli się w jaki sposób skutecznie poszukiwać pracy na europejskim rynku pracy, jakie są możliwości wsparcia przy procesie rekrutacji. Przedstawiona została aktualna sytuacja na europejskim rynku pracy oraz aktualne oferty pracy stałej i sezonowej za granicą w ramach sieci EURES. Zaprezentowano portale i strony internetowe związane z siecią EURES i mobilnością europejską, takie jak: krajowa strona EURES, Europejski Portal Mobilności Zawodowej EURES czy Centralna Baza Ofert Pracy. Doradca EURES udzielił instruktażu korzystania z wymienionych narzędzi i stron www oraz poinformował jak założyć swój profil czy też jak się zalogować, aby skorzystać ze wszystkich funkcjonalności przedstawionych narzędzi.

Podczas spotkania poruszony został temat bezpieczeństwa przy wyjazdach zagranicznych. Doradca EURES poinformował o odpowiednim przygotowaniu się do takiego wyjazdu, miedzy innymi o konieczności wyrobienia karty EKUZ - Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest to  dokument unijny potwierdzający nasze prawo do bezpłatnego leczenia w każdym innym państwie UE lub EFTA.

Doradca EURES przedstawił również dwa bezpłatne narzędzia zwiększające bezpieczeństwo przy wyjazdach za granicę. Pierwszy z nich to system Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Odyseusz”, w którym zgłaszamy nasz wyjazd do innego państwa. Drugi to aplikacja mobilna „Safe”, która działa w języku polskim. Zachęcił do korzystania z obu narzędzi nawet przy wyjeździe za granicę na kilka dni.  Młodzież wykazała duże zainteresowanie przedstawionymi narzędziami i tematem bezpieczeństwa, który jest niezwykle istotny w dzisiejszych czasach.

Obecni na spotkaniu mieli także możliwość zadawania pytań i konsultacji indywidulanych, z czego chętnie korzystali. Wszyscy uczestnicy otrzymali materiały informacyjne na temat bezpiecznych wyjazdów do pracy za granicę.

                   

Autorka tesktu:  Agnieszka Kruszewska – doradca EURES w PWK OHP w Białymstoku

Autorka zdjęć: Mariola Chojak – młodszy wychowawca w HP w Zambrowie

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron