Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Recepta na zawód doskonały

2021-08-27

Czy istnieją zawody lepsze lub gorsze? To trochę tak, jakby zapytać, czy szczęście i bycie szczęśliwym dla każdego oznacza to samo? Każdy z was może zostać lekarzem, prawnikiem, policjantem, nauczycielem czy mechanikiem samochodowym, ale czy to właśnie jest zawód doskonały dla ciebie?

Oczywiście, że tak! Pod warunkiem, że będzie spełniał twoje oczekiwania i możliwości.

 

Recepta na zawód „uszyty na miarę”

Po pierwsze i najważniejsze: kieruj się maksymą Konfucjusza „Wybierzesz pracę, którą kochasz i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w twoim życiu”. Ten chiński filozof podpowiada, aby przy wyborze zawodu kierować się swoimi pasjami i zainteresowaniami.

Przeanalizuj, co lubisz robić w wolnym czasie, co sprawia ci przyjemność, radość i satysfakcję. Może lubisz opiekować się małymi dziećmi, a może dużo czytasz o odkryciach naukowych? To ważna informacja na twojej recepcie do wybory zawodu!

 

Każdy to ma!

Po drugie spisz swoje mocne strony. Jeśli jesteś opiekuńczy, lubisz ludzi i potrafisz przekonywać ich do swoich racji, to bardzo istotne wskazówki, które koniecznie muszą znaleźć się na recepcie. Umieść tam również swoje słabości, np. lęk przed wysokością, ograniczenia zdrowotne czy brak cierpliwości.

 

Co jest dla ciebie ważne?

Po trzecie wybierz zawód zgodny z twoimi wartościami, zastanów się, co jest dla ciebie najważniejsze? Może jest to potrzeba pomagania innym, a może po prostu bycie bogatym.  Masz kolejny check na swojej recepcie.

 

Nie ma ludzi jednakowych!

Po czwarte przeanalizuj swój temperament i osobowość. Może jesteś osobą bardzo energiczną, aktywną, która lubi, kiedy ciągle się coś dzieje, a może wręcz przeciwnie – powoli i ze skupieniem wykonujesz powierzone zadania. To bardzo istotna informacja przy wyborze zawodu.

 

Mamy to, recepta gotowa!

Jeśli dokładnie przeanalizujesz siebie i porównasz wynik ze specyfiką zawodów, to zapewne znajdziesz taki, który spełni twoje oczekiwania i będzie zawodem dobrym dla ciebie.

 

Skorzystaj z podpowiedzi!

Masz problem z rozpisaniem swojej recepty? Zapraszamy cię do naszych doradców zawodowych. Znajdziesz ich w Centrach Edukacji i Pracy Młodzieży – skorzystaj z naszej wyszukiwarki, by znaleźć odpowiednią jednostkę.

Podpowiedzi szukaj również na stronie Mapa Karier – polecamy filtr preferencji.


Autor: Joanna Kosowska, doradca zawodowy Młodzieżowe Centrum Kariery w Dzierżoniowie

 

Obejrzyj nasz film na temat wyboru zawodu!

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron