Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Sketchnotki pomogą ci uczyć się skutecznie

2022-09-07

Jak uczyć się efektywnie? Dobre notatki to połowa sukcesu! Najlepiej, by łączyły w sobie słowa i obrazki. Dzięki temu szybciej przyswoimy wiedzę! Czym są sketchnotki i jak je zrobić?

Notatki wizualne pomagają w efektywnym uczeniu się. To nic innego jak połączenie słów i obrazków.

Najważniejsze w tworzeniu sketchnotki jest wyłapanie słów-kluczy z materiału, który opracowujemy. To do nich dopisujemy skojarzenia, które możemy przedstawić w formie obrazków.

 

 

Co jest ważne?

Takie notatki najlepiej wykonać samodzielnie. Po pierwsze, podczas ich tworzenia uczymy się, a po drugie, mają się opierać na naszych skojarzeniach. Hasłowe sketchnotki wykonane przez kogoś innego mogą nie być dla nas zrozumiałe.

 

Jak zrobić sketchnotki?

W notatkach wizualnych ważne jest, by przyciągały naszą uwagę. Dlatego warto wykorzystać różne kolory, kształty, gotowe obrazki czy grafiki. Ikona zegara może oznaczać czas, a żarówka to pomysł. Strzałki, chmurki czy komiksowe dymki narysujemy błyskawicznie, a to właśnie one mogą sprawić, że szybciej zapamiętamy treść notatki. Warto też zapisywać najważniejsze hasła wielkimi, pogrubionymi literami. Te szczegółowe informacje lepiej zapisać mniejszymi literami.

 

W formie mapy myśli

Nasza Sketchnotki może mieć formę mapy myśli – kluczowe słowo na środku, a od niego promieniście rozchodzące się grube gałęzie, które dzielą się na cieńsze – z bardziej szczegółowymi informacjami. Możemy też skorzystać z tabelek czy ramek, wokół których w dymkach czy za pomocą strzałek dopiszemy szczegóły.

Warto pamiętać, że podczas rysowania jesteśmy bardziej skupieni, np. podczas nudnej lekcji.

Notatki wizualne mogą się przydać nie tylko w szkole, ale także na studiach, a nawet w pracy. Jeśli nie czujesz się pewnie w ich przygotowaniu, zacznij ćwiczyć od razu! Na początek możesz zrobić listę zakupów ze strzałkami i rysunkami czy zaplanować krótką podróż. Powodzenia!

 

Autor: Karolina Kłosińska – doradca zawodowy stażysta – MCK OHP Rawa Mazowiecka


Widok zawartości stron Widok zawartości stron