Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Twoje dziecko będzie mieszkać w internacie? Sprawdź, co się z tym wiąże

2024-01-17

Jeśli twoje dziecko będzie mieć okazję zamieszkać w internacie, warto się zastanowić, co się z tym wiąże. Mamy kilka informacji, które mogą rozwiać ewentualne wątpliwości.

Samodzielność

Zamieszkanie w internacie to krok w stronę samodzielności. Chociaż życie "internatowe" może wydawać się dużą zmianą, na co dzień nie różni się zbytnio od tego w domu rodzinnym. Twoje nastoletnie dziecko będzie miało swoje prawa i obowiązki, co pomaga w rozwijaniu odpowiedzialności i samodzielności. Warto podkreślić, że zawsze będzie mogło liczyć na wsparcie wychowawców i przyjaciół.

 

Wygląd pokoju

Pokoje w internatach zazwyczaj są wieloosobowe, a łazienki wspólne. Umeblowanie przypomina domowe wnętrza, a dzieci mogą spersonalizować przestrzeń, dodając własne rysunki czy dekoracje. Przed zakwaterowaniem warto zapoznać się z regulaminem internatu, aby wiedzieć, co zabrać ze sobą – np. pościel, ulubiony kubek czy koc.

 

Wyżywienie

Większość internatów oferuje również wyżywienie. Dzieci otrzymają co najmniej trzy posiłki dziennie, co eliminuje problem z planowaniem jedzenia.

 

Organizacja czasu

Każdy internat ma swój regulamin, który pomaga w organizacji czasu. Jest w nim określony czas na naukę własną, zasady przyjmowania gości czy wychodzenia z internatu. Zasady te wynikają z troski o bezpieczeństwo mieszkańców. Natomiast dyżury na stołówce czy portierni, które zdarzają się od czasu do czasu w niektórych internatach, to okazja do nauki zaradności i ogarnięcia życiowego.

 

Atrakcje

Internat to nie tylko obowiązki, ale także wiele atrakcji. Imprezy integracyjne, ciekawe spotkania czy wspólne spędzanie czasu z przyjaciółmi to elementy, które sprawiają, że życie w internacie może być fascynujące.

 

Jakie są korzyści z mieszkania w internacie?

Mieszkanie w internacie to szansa na rozwijanie samodzielności, nawiązywanie trwałych przyjaźni, wsparcie wychowawców, zmiana otoczenia, bliskość szkoły, rozwijanie zainteresowań oraz brak kosztów zakwaterowania i wyżywienia (w przypadku oferty OHP).

 

Jeśli twoje dziecko jest zainteresowane nauką zawodu i mieszkaniem w Ośrodku Szkolenia i Wychowania, sprawdźcie razem ofertę w zakładce Nauka w OHP.

 

Autor: Joanna Buharewicz


Strefa rodzica Strefa rodzica