Wydawca treści Wydawca treści

Powrót

Wakacje w Słowińskim Parku Narodowym

Wakacje nieubłaganie dobiegły końca. Wrzesień to czas powrotu do szkoły i obowiązków młodocianego pracownika.

Dzięki realizacji projektu grantowego Aktywny Wypoczynek z OHP uczestnicy 11-23 Hufca Pracy w Słupsku mieli możliwość spędzić ostatni tydzień wakacji nad morzem w Słowińskim Parku Narodowym.
Piękne tereny parku i bezludne plaże pozwoliły aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Piesze wycieczki szlakami Słowińskiego Parku Narodowego były dobrą okazją do aktywności. Najciekawszą pieszą wyprawą była wędrówka szlakiem ruchomych wydm, które uznawane są za „polską Saharę”.

Dużo radości sprawiło uczestnikom wejście do latarni morskiej w Czołpinie oraz podziwianie z wysokości nadmorskich widoków. Wszyscy zadowoleni byli ze zwiedzania Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego tzw. muzeum latarnictwa. To nowoczesny obiekt kulturalno-edukacyjny ukazujący faunę i florę parku. Duży dział poświęcony jest historii latarnictwa i nawigacji morskiej. Oprócz tego młodzież miała zapewniony wyjazd do Sea Park Sarbsk, gdzie podziwiano foki szare i uchatki kalifornijskie. Ciekawą przygodą był rejs statkiem po Bałtyku. Dzień w Łebie zakończyliśmy wizytą w pizzerii.


Celem wyjazdu był aktywny wypoczynek nad morzem połączony ze zwiedzaniem najciekawszych atrakcji regionu. Aby przybliżyć uczestnikom historię Słowińców, odwiedziliśmy Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Szachulcowe chaty powstały w XVIII wieku. Są one pełne pamiątek z przeszłości i w bardzo dokładny sposób ukazują życie dawnych mieszkańców. Młodzież miała okazję porównać dawniejsze warunki życia, tzn. pieczenie chleba, tkanie na krosnach, połów ryb, przygotowanie mąki na chleb, kopanie torfu, który służył za opał z wygodami współczesnego życia.

Wyjazd z młodzieżą w ramach Aktywnego Wypoczynku wszyscy uznali za bardzo atrakcyjny. Miła atmosfera w ośrodku wypoczynkowym, bardzo dobra baza sportowo-rekreacyjna i wyśmienita kuchnia były dopełnieniem udanego wypoczynku.

 

Autor tekstu: Jolanta Piszko – wychowawca w 11-23 Hufcu Pracy w Słupsku
Autor zdjęć: Ewelina Ślusarczyk – komendant 11-23 Hufca Pracy w Słupsku, Kamila Głowala – wychowawca w 11-23 Hufcu Pracy w SłupskuZdjęcie nr 1: Piesza wycieczka na plażę

 

Zdjęcie nr 2: Zwiedzamy Muzeum Latarnictwa

 

Zdjęcie nr 3: Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach


Zdjęcie nr 4: Wycieczka do Sea Park Sarbsk


Zdjęcie nr 5: Zajęcia plastyczne- lepienie z gliny


Zdjęcie nr 6: Zajęcia plastyczne - witraże

 

 


Widok zawartości stron Widok zawartości stron